A leégés hosszú távú veszélyei - Ne vegye félvállról

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

A napégést okozó intenzív napfényhatás a rövid távú fájdalmas gyulladás mellett fokozza bizonyos bőrbetegségek kialakulásának kockázatát. Ezek közé tartoznak a fertőzések, a bőr korai öregedése és a bőrrák. Súlyos égés vagy szövődmények gyanúja esetén érdemes bőrgyógyászhoz fordulni.

A leégés téma cikkei

4/1 A leégés - Később bosszulja meg magát
4/2 A leégés hosszú távú veszélyei
4/3 Bőrtípus, bőrszín és a leégés kockázata
4/4 Hogyan kezelhető a napégés?

A bőr korai öregedése

A fokozott napfény expozíció, a napozás vagy szolárium okozta ismétlődő leégések felgyorsítják a bőr öregedési folyamatait. A napégés hatására károsodnak a bőr feszességéért felelős kollagénrostok és csökken a kollagéntermelés, gyulladás alakul ki, sejtkárosító szabad gyökök képződnek, ezek eredményeként lassul a bőrsejtek megújulási folyamata.

A napfényártalom eredményeként az alábbi elváltozások alakulhatnak ki.

  • A kötőszövetek meggyengülnek, ez csökkenti a bőr erejét és rugalmasságát.
  • Vékonyabb, áttetszőbb lesz a bőr.
  • Mély ráncok alakulnak ki.
  • Száraz, durva lesz a bőr.
  • Finom piros vénatágulatok alakulnak ki az orcán, az orron és a fülön.
  • Szeplők jelentkeznek, elsősorban az arc és a váll területén.
  • Nagy barna foltok lesznek az arcon, a kézfejen, a mellkason és a háton (májfoltok).
  • Fehér foltok alakulnak ki a lábszárakon és a karokon.

A bőr öregedéséért elsősorban a fény UV-A tartománya a felelős, ami a napsugárzás nagyobb részét tesz ki és a szolárium fényének fő tartománya is. Sokáig azt tartották, hogy az UV-A csak a pigmenttermelést fokozza és így a barnulásért felelős, de bebizonyosodott, hogy felelős a bőr mélyének kérosodásáért, a korai öregedéséért és a bőrdaganatok kockázatának növekedéséért is. A leégésért, a bőr felszínének gyulladásáért elsősorban az UV-B sugárzás felelős, ezért a bőr idő előtti ráncosodása akár leégés nélkül, szoláriumhasználat mellett is fokozódik.

Bőrfertőzések

A leégés a bőr gyulladása és a képződő szabadgyökök miatt károsítja a bőr védőfunkcióját, és fogékonyabbá teszi a fertőzések kialakulására. A kiszakadt hólyagok különösen gyakran fertőződhetnek el. Keresse fel orvosát, ha tartós fájdalom, pirosság, bőrduzzanat lép fel, ezek a bőrfertőzés tünetei is lehetnek.

A fertőzések között lehetnek bakteriálisan (Streptococcus, Staphylococcus fajok), dermatofita gombák vagy élesztőgombák okozta bőrgombásodás a test bármely részén, vírusos fertőzések (pl. herpes simplex) is.

Napfénykárosodás okozta keratózis (keratosis solaris)

A keratosis solaris a tartósan napfénynek kitett bőrfelületeken jelenhet meg. Lapos, néhány mm nagyságú, hámló felszínű, érdes folt a bőrön. Színe a fehértől a rózsaszínen át a barnás, sötétbarnásig terjedhet, de sokszor nem tér el a bőr színétől, így tapintással könnyebb felismerni. Elsősorban világos bőrszínű embereknél alakul ki az arcon, a fülön, az alkaron, a kézháton napfénykárosodás miatt.

A keratosis solaris azért érdemel figyelmet, mert daganat előtti állapotnak minősül, nagyon gyakran a későbbiekben laphámrákká (spinalioma) alakul át.

Bőrrák

Az a napfényhatás, amely elég intenzív ahhoz, hogy napégést hozzon létre, károsítani tudja a sejtek DNS tartalmát. A bőrsejtek genetikai állományának károsodása időnként bőrrákhoz vezethet.

A bőrrák elsősorban a leggyakrabban UV-sugárzásnak kitett területeken, így például a fejbőr, az arc, az ajkak, a fülek, a nyak, a mellkas, a karok, a kezek, és nőknél a lábon alakulhat ki. Bizonyos típusú bőrrákok kicsik és

A melanoma esetében egy már meglévő anyajegy megváltozik, vagy egy új, gyanús külsejű anyajegy alakulhat ki. A lentigo maligna a tartós napfényexpozíciónak kitett területen jelentkezhet sötét, lapos foltként, ami idővel még sötétebbé válik, megnő.

A nem festékes bőrdaganatok, mint a bazálsejtes karcinóma (basalioma) és a laphámsejtes karcinóma (laphámrák, spinalioma) szintén újonnan érintett bőrfelületeken fejlődhet ki tartós napfényhatás eredményeként. Kérges, pikkelyes foltok, vagy kis csomók, amelyek úgy tűnhetnek, mint a sebek. Időnként véreznek, majd ezt követően var képződik rajtuk, majd újra vérezni kezdenek.

A napsugárzás UV-A és UV-B tartománya is növeli a rosszindulatú bőrdaganatok kockázatát, a mélyebbre hatoló UV-A a melanoma és a basalioma fő rizikófaktora, a bőr felső rétegeiben elnyelődő UV-B pedig ezek mellett a laphámrákkal is összefüggésbe hozható.

Napfény és bőrrák - Fontos tudni
  • A bőrdaganatok többsége közvetlenül összefüggésbe hozható a napsütéssel. Szerepet játszik kialakulásukkal a genetikai hajlam is, de megjelenésük arányos az elszenvedett napégések számával.
  • Az élet során elszenvedett sugárzásnak van döntő szerepe a bőrrák kialakulásában, azaz gyakran idősebb korban alakul ki, de ebben a gyermekkori leégés is szerepet játszik.
  • A festékes bőrdaganatok (melanoma) kialakulásáért döntően a bőrt időszakosan érő intenzív sugárzás a felelős, azaz az alkalmi napozás, leégés különösen veszélyes.
  • A nem festékes bőrdaganatok (bazálsejtes, laphámsejtes) kialakulásában a hosszú éveken át tartó napfényhatás a meghatározó, akár leégés nélkül is.
  • A gyengébb, kevésbé védett bőrrel rendelkező gyermekek esetében a leégés különösen káros és veszélyes.

Feltétlen keresse fel orvosát, ha új anyajegyet észlel, vagy bőrén valamilyen zavaró változást tapasztal, például megváltozik az anyajegy felszíne, vagy olyan seb van, amelyik két héten belül nem gyógyul be!

Hasznos Anyajegy vagy melanoma? Mik a különbségek?

Szemkárosodás

A nap megégetheti a szemeit is. Az ultraibolya fény károsítja a retinát, a szemgolyó hátsó belső falán elhelyezkedő vékony látóideghártyát. A szemek égése károsíthatja a szemlencsét, a szem belsejében található átlátszó szerkezetet, amely alakját változtatva biztosítja, a tárgyak éles képét.

A napégés, a szem napkárosodása katarakta (szürkehályog) kialakulásához vezethet, növeli a makula degeneráció kialakulásának rizikóját, sőt ritkán a szemen is kialakulhat melanoma.

Részletesen Milyen szembetegségeket okozhat az UV-sugárzás?

Mikor forduljunk orvoshoz?

Keresse fel orvosát, ha a napégés:

  • nagy kiterjedésű, a test nagy részét beborítja és hólyagos;
  • mellett magas láz, kifejezett fájdalom, zavartság, hányás vagy hasmenés is jelen van;
  • a házi praktikák hatására sem enyhül néhány nap alatt.

Keresse fel orvosát továbbá, hogyha fertőzés tüneteit észleli, azaz többek között:

  • fokozódik a fájdalom és a nyomásérzékenység;
  • fokozódik a duzzadás;
  • sárga folyadék (genny) fakad ki a hólyagból;
  • a kiszakadt hólyagból piros csík kúszik felfele a karon vagy a lábon.

A napégés kezelése

A napégés kezelése nem gyógyítja meg a bőrt, illetve nem akadályozza meg a bőr károsodását, de csökkentheti a fájdalmat, a duzzadást és a kellemetlenséget. A napégés jellemző módon néhány napon belül önmagától is meggyógyul, de bizonyos házi praktikákat is jótékony hatásúak lehetnek.

Hűsítő hatású készítmények - Hasznosak a vény nélkül kapható gyulladáscsökkentő spray-k és krémek (pl. panthenol), a hideg vizes borogatás, illetve az aloe vera tartalmú készítmények is. Ne alkalmazzon hűsítésre semmilyen irritáló hatású otthoni szert (tejföl, gyógynövények), mert ezek kémhatása vagy allergén összetevője ronthatja a panaszokat.

Ha a házi praktikák segítségével nem sikerül a napégést helyrehozni, orvosa az alábbi gyógyszerek felírásával segíthet.

Nem szteroid gyulladásgátló készítmények - A nemszteroid gyulladásgátló készítmények csökkentik a fájdalmat, a gyulladást és a duzzanatot, ami különösen jótékony hatású a tünetek kezdetekor. A vényköteles nem szteroid gyulladás gátlók erősebb hatásúak, mint a vény nélkül kaphatók. Minden nem szteroid gyulladás gátló irritálhatja a gyomrot és a beleket.

Kortikoszteroid gyógyszerek - A szteroid gyulladáscsökkentők, például a prednison, felgyorsítják a bőr gyógyulását, és csökkenti a fájdalmat, a duzzanatot. Ezeket nem túl gyakran írják fel, mert a gyógyszer csak 24-48 órán keresztül hat a napégést követően. Alkalmazásukat nem javasolják súlyos égések esetén, mert fokozza az elfertőződés kockázatát.

Fontos tudni, hogy az alkalmazott kezelési módszerek a rövid távú panaszokat enyhítik, de a hosszú távú követlkezmények a kezeléssel nem előzhetőek meg.

Kapcsolódó

Dr. Zsuga Judit

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Cikkajánló

Korai menopauza
Korai menopauza

Mire számíthat, ha Önt érinti?

Orrdugulás
Orrdugulás

Mi az oka, ha nem szelel az orr?

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
Red Lemon Media - Dr. Kriston Renáta, bőrgyógyász-kozmetológus
Debreceni Egyetem
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg szerkesztőség
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.