Nyaki verőér-szűkület: stroke-megelőzés nyaki Doppler-ultrahanggal

szerző: Dr. Szabó Andrea, radiológus - Ultrahangközpont
frissítve:

A stroke egyik legjelentősebb közvetlen kiváltó oka a nyaki erek elmeszesése, ami egy speciális ultrahangos vizsgálattal, a nyaki Doppler-ultrahanggal még időben kimutatható. A kivizsgálás elsősorban a magas vérnyomással és magas koleszterinszinttel élőknek fontos, már a következmények jelentkezése előtt.

Hogyan vezet a nyaki verőér-szűkület stroke-hoz?

A nyaki erek szűkülete (carotis stenosis) a stroke gyakori és veszélyes oka. Elsősorban a nyaki verőeret, a carotist érinti, melynek elmeszesedése a stroke-os esetek mintegy 20 százaléka, az elzáródásos (iszkémiás) esetek 25 százaléka mögött azonosítható.

A nyaki verőér az egyik érszakasz, amit a érelmeszesedés korán és tipikusan érint. Előrehaladott folyamat esetén egy kiugróan magas vérnyomás esetén ebből a meszes plakkból könnyen leválhat egy darab, ami embólusként az agyi erekbe jutva stroke-hoz vezet.

Más esetben már a nyakban elzáródik a beszűkült ér, ám mivel a nyaki ereken keresztül biztosított az agy vérellátása, ez is vérellátási zavarhoz, stroke-hoz vezet. Nem szükséges az ér teljes elzáródása, egy jelentős (70%) szűkület már komoly vérellátási zavarhoz vezethet.

Szűrővizsgálat nyaki Doppler-ultrahanggal

A nyaki verőér állapotát, a szűkület mértékét és a véráramlás megfelelőségét egy speciális ultrahangos vizsgálattal lehet detektálni. A probléma sokáig tünetmentes, így a vizsgálat az egyetlen módja a közelgő stroke felismerésének és megelőzésének.

A nyaki erek Doppler-vizsgálata teljesen fájdalommentes, semmiféle előkészületet nem igényel, és nagyjából 15-20 percet vesz igénybe, melynek végén az eredmény azonnal megtudható. Mellékhatások nélküli, ezért korlátlan alkalommal megismételhető vizsgálat. A vizsgálat előnye, hogy a Doppler-effektus felhasználásával képes a vér áramlását is megmutatni a vizsgáló orvosnak az érfal állapotán és az elzáródás helyén felül.

Aki fokozott stroke-rizikóval él, annak a magas vérnyomás vagy a magas koleszterinszint megállapítása után mindenképp ajánlott egy nyaki ultrahang is a kockázat felmérésére.

  • Ha egy ultrahang-vizsgálat kimutatja, hogy a nyaki erekben meszesedés van, a beteg vérhígító kezelést kaphat. A jelentős szűkület azt is jelenti, hogy bármikor lehet számítani arra, hogy egy nagyobb rög szabadul el, és stroke-ot okoz. A megelőző kezelés mellett azonban ha a nyaki erekből leszakad egy plakk, és elindul az agy felé vezető úton, feloldódik, mielőtt megtenné ezt a távolságot. Nagyobb szűkület esetén egy érsebészeti műtéttel távolítható el a plakk és növelhető meg tartósan a carotis belső átmérője.
  • Ha nincs további elváltozás, elég évente-kétévente jelentkezni kontrollon, ha azonban akár műtéthez vezető elváltozás van jelen, félévente ajánlott a felülvizsgálat.

A másik vizsgálati eljárás az érfestés (angiográfia), ami egy katéteres érfestést alkalmazó röntgenvizsgálat. Mivel az angiográfia egy invazív, sugárterheléssel járó vizsgálat, szűrési célra általában az ultrahang ajánlható. Jelentős szűkület, a plakkok pontosabb diagnosztizálása, a nehezebben elérhető erek feltérképezése, az érműtétet előkészítő kivizsgálások részeként azonban rendszerint ezen eljárásra is sor kerül, mivel az ultrahangnál több információt nyújt az orvos számára.

Kik tartoznak a rizikócsoportba?

Az érelmeszesedés okai közé tartozik a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint. Ezek diagnosztizálása esetén mindenképp indokolt egy alapos kivizsgálás, ugyanis az érszűkület számos eret érinthet és több súlyos szövődményhez vezethet. Az okozott probléma jellege attól függ, hogy milyen fokú érszűkület alakul ki, és mely eret (ereket) érinti. Az összefoglaló néven atherotrombózisnak nevezett jelenségcsoportba tartozik többek között a stroke (agyi és nyaki erek), a szívinfarktus (szívkoszorúér), és számos szerv trombózisa (végtagi érszűkület).

Magas vérnyomásról 140/90 Hgmm feletti értékek esetén beszélünk, melynek nagy veszélye, hogy a tartósan fennálló hipertónia károsítja az ereket. Az erek belső felszínén található endothel rész megsérül, melynek hatására a helyileg termelődő értágító és érösszehúzó anyagok egyensúlya megbomlik, méghozzá úgy, hogy az érösszehúzódás irányába mozdul el a mérleg nyelve. Mindemellett a tartósan megemelkedett vérnyomásértékek rugalmatlanná, merevvé teszik az erek falát, így azok szerkezete átépül, és kialakul az érszűkület. Magyarországon a felnőttek 16-20 százaléka, a 60 éven felüliek több mint fele magas vérnyomás betegségben szenved, ám sokan alig tudnak valamit a problémáról. A betegeknek kiemelten fontos a rendszeres nyaki ultrahangos ellenőrzés.

A magas koleszterinszint és a szív-érrendszeri betegségek szorosan összefüggnek egymással. Ha a vérben túl sok LDL-koleszterin halmozódik fel, és a szervezet nem képes lebontani, az artériák falán rakódik le. Ezek a lerakódások idővel egyre jobban leszűkítik az erek keresztmetszetét, és csökkentik az érfal rugalmasságát. Mindez ahhoz vezet, hogy az erek egyre kevésbé képesek a megfelelő vérmennyiséget átengedni, ami miatt a környező sejtek kevesebb oxigént kapnak, és a szervek működése alapvetően károsodhat. Végzetes esetben az ér elzáródhat, ami szövetelhaláshoz vezet.

Részletesen A stroke rizikófaktorai

Az érelmeszesedés
Az érelmeszesedés, tudományos nevén arterioszklerózis az ütőerek szisztémás megbetegedése. Az artériákban lerakódó anyagok az érfalak belső oldalán plakkokat képeznek. Az érelmeszesedés szövődményei

A nyaki Doppler-ultrahangos vizsgálat elvégzésére sok esetben csak a TIA bekövetkezése után kerül sor. A TIA (transient ischemic attack - átmeneti vérhiányos eset) egy agyi keringési zavar, a "szélütés előszobája", ami azonban nagyon komoly problémákat vetít előre, a legtöbb esetben ugyanis beavatkozás nélkül stroke követi. A TIA tulajdonképpen egy tünet, amely nagyon hasonlít a stroke-hoz, de alapvető dolgokban különbözik tőle: ez pedig nem más, hogy egy napon belül elmúlik. Itt is előfordul érzészavar, látászavar, bénulás, de ezek a tünetek nem tartósak. Az egyik leggyakoribb oka a nyaki fő erek szűkülete.

Szerző: Dr. Szabó Andrea radiológus - Ultrahangközpont

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest

Cikkajánló

Stroke
A stroke vészhelyzetet jelent: azonnali kezelése az élet és a halál, de legalábbis a kevesebb, illetve a több károsodás kérdését dönti el. Korai kezeléssel csökkenteni lehet az agy károsodását és a kialakuló életminőség-romlás mértékét.