Hematológia
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A véralvadásgátló kezelésnek kétféle indoka van: egyrészt a megelőzés, másrészt a kialakult vérrög további növekedésének, leszakadásának megakadályozása, a feloldásának elősegítése, ezzel pedig a szövődmények megelőzése. Az alábbiakban felsoroljuk, és röviden jellemezzük a hazánkban leggyakrabban alkalmazott gyógyszereket.
Tudni kell, hogy a lista nem teljes, mert vannak ritkán használt, speciális esetben vagy kórházi körülmények között ideiglenesen alkalmazott gyógyszerek. Cikkünkben az otthonra javasolt, tartósan alkalmazott gyógyszereket soroljuk fel, amikkel a betegek gyakrabban találkozhatnak.
A véralvadásgátlót minden esetben szakorvos írja fel, egyedileg mérlegelve a beteg igényeit, alapbetegségét, társbetegségeit, és a gyógyszer szedésének költségvonzatait.
A heparinok a természetes alvadásgátlási folyamatot gyorsítják, a vér alvadásában részt vevő X-es faktoron keresztül.
Mikor alkalmazzuk?
A téma cikkei |
4/1 Gyakori kérdések a véralvadásgátlókról 4/2 A véralvadásgátló gyógyszerek típusai 4/3Általános tudnivalók, jó tanácsok véralvadásgátló szedéséhez 4/4 Véralvadásgátlók használata kismamáknál |
Hogyan alkalmazzuk?
A kis molekulasúlyú heparinok injekció formában, előretöltött fecskendőben vannak, melyeket bőr alá kell beadni. Az injekciót a köldök két oldalán a hasfal bőrébe, a comb, illetve a felkar bőrébe ajánlott szúrni. Mivel vérzésveszélyt okozhatnak, izomba nem szabad adni!
Előnye, hogy a beteg könnyen megtanulja magának beadni, segítség sem szükséges hozzá. Mivel véraláfutás keletkezhet a beadás helyén, célszerű a szúrt bőrterületet váltogatni.
A beadandó mennyiséget mindig a kezelőorvos határozza meg, a beteg testsúlyát és társbetegségeit (pl. vesebetegség, alacsony vérlemezkeszám) figyelembe véve. Megelőzés céljából alkalmazva napi 1x, kezelésre napi 2x kell beadni (de ez is egyénileg, a beteg további betegségeitől függ).
A kis molekulasúlyú heparin készítmények előnye:
Hátránya: kizárólag injekció formában férhető hozzá.
Bővebben A kis molekulasúlyú heparinokról részletesen
Hatásukat a májban fejtik ki, gátolják a K-vitamin függő alvadási faktorokat.
Mikor alkalmazzuk?
Bővebben Véralvadásgátló gyógyszerek: a kumarin
Hogyan alkalmazzuk?
Mivel hatásuk kialakulásához néhány nap szükséges, illetve önmagukban elindítva bőrelhaláshoz vezethetnek, először kis molekulasúlyú heparint kap a beteg a kumarin mellé, majd pár nap múlva az injekció elhagyható, ha vérvétellel ellenőrizve a tablettának már jó a hatása.
Előnye: szájon át szedhető gyógyszerekről van szó, a leggyakrabban alkalmazott hagyományos véralvadásgátlók otthoni alkalmazásra. Napi 1 alkalommal kell bevenni a meghatározott, egyénre szabott adagot.
Hátránya:
Bővebben Mit jelent az INR érték, és miért fontos?
Úgy tűnik, sok hátránya van, de „megszokott”, körültekintő szedésével stabil és jól biztosított védelem érhető el a gyógyszerrel.
Az utóbbi időben meghonosodott készítmények.
Mikor alkalmazzuk?
Hogyan alkalmazzuk?
Előnye:
Hátránya:
Bővebben Tájékozódjon gyógyszerkeresőnkben!
Az előző 3 gyógyszertípussal ellentétben az acetilszalicilsav a vérlemezkék összetapadását gátolja.
Mikor alkalmazzuk?
Elsősorban az artériás rendszer betegségei esetén alkalmazzuk, mivel vénás oldalon nem ad teljes védelmet. Ritkán, pl. idős korban, nagy vérzésveszély esetén alkalmazható a vénás oldal védelmére is.
Hogyan alkalmazzuk?
Szájon át szedhető gyógyszer, napi 1x100 mg adagolással.
Előnye: vérvételt, ellenőrzést nem igényel.
Hátránya: hatása speciálisan nem függeszthető fel azonnal, napok is kellenek a kiürüléséhez.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia, belgyógyász, hematológus
Az alvási apnoe okai
Dr. Zsuga JuditMi állhat az obstruktív, és mi a centrális alvási apnoe hátterében?
Füstmentes jövő?
Szponzorált tartalomAz ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)
A hideg agglutinin betegség
A hideg agglutinin betegség az autoimmun hemolitikus anémiákhoz tartozó kórkép. Egy szerzett betegség, melynek az a háttere, hogy valamilyen kiváltó tényező hatására a vérben keringő vörösvértestek felszínén lévő I-antigén ellen antitestek alakulnak ki.
Plazmaadás - Tények és tévhitek
Habár az emberi vérplazmából életmentő, mással nem helyettesíthető gyógyszerek készülnek, mégis rengeteg, az új plazmaadókat elriasztó, így a betegellátás szempontjából káros, a plazmaadást és a plazmaadókat támadó valótlan tartalmú hír kering a világhálón.
Gyakori kérdések a véralvadásgátlókról
A véralvadásgátlók (antikoagulánsok vagy a betegek körében gyakran vérhígítóként ismert készítmények) olyan gyógyszerek, amelyek az ereket elzáró vérrögök kialakulását akadályozzák meg. Szerepük tehát akár életmentő is lehet. Mit kell tudni a szedésükről? Hogyan hatnak pontosan?
Nagy bajt jelezhet a gyakori orrvérzés véralvadásgátló gyógyszer szedése során
Az orrvérzés igen gyakori panasz az emberek körében, melynek hátterében csak ritkán húzódik komolyabb probléma. Igen ám, de ha rendszeresen visszatér a gond, úgy érdemes utánajárni, mi is okozza.
Véralvadásgátlók használata kismamáknál
Előfordulhat, hogy véralvadásgátló injekciót kell alkalmaznia a kismamának a terhessége alatt, nélküle ugyanis nagy eséllyel kialakulnak akár életveszélyes vérrögök, amelyek nem csak az édesanya, hanem a baba életét is veszélyeztethetik. Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa válaszolt kérdéseinkre.
Ezekre ügyeljen, ha véralvadásgátlót szed!
A vénás és az artériás trombózis elkerülése érdekében sokak számára javasol az orvos véralvadásgátló terápiát, megakadályozva ezzel az életveszélyes vérrögök kialakulását. Prof. Blaskó György, véralvadási specialista azonban felhívja a figyelmet bizonyos tényezőkre, melyek betartása kiemelt jelentőséggel bír az alkalmazott készítmény hatékonyságának elérése érdekében.
Véralvadásgátló gyógyszerek: a kumarin
A kumarinok a véralvadási faktorok aktiválásához szükséges K-vitamin hatását gátolják. Szedésük során K-vitamin hiányában nem tudnak funkcióképes alvadási faktorok keletkezni, és így csökken a vérrögök kialakulásának veszélye az érben.
Véralvadásgátló mellett is kialakulhat trombózis
A véralvadásgátló gyógyszerekről, azok, akik nem szednek ilyesmit, csak keveset tudnak. Sőt, akik szedik, azok sem mindig vannak tisztában azzal, hogy milyen szert, és hogy meddig kell szedniük.
belgyógyász, hematológus
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!