A nyaki erek Doppler-vizsgálata
frissítve:
A nyaki erek Doppler-vizsgálata egy fájdalommentes és gyors vizsgálóeljárás. Abban különbözik a sima UH-tól, hogy nemcsak a szervek elhelyezkedését, méretét tudja detektálni, hanem képes az erekben áramló vér áramlási irányát és sebességét is érzékelni.
A vizsgálat során a hanyatt fekvő beteg nagy nyaki ereit, az úgynevezett arteria carotisokat vizsgálja az orvos. Mivel ezen ereken keresztül áramlik a vér az agyba, egy esetleges szűkület felismerése és időben elkezdett kezelése súlyos következményektől, pl. egy későbbi stroke-tól mentheti meg a beteget.
Hogyan történik a Doppler-vizsgálat?
A vizsgálat során, a hasi UH-hoz hasonlóan, zselés anyaggal kenik be a beteg nyakát az erek lefutásának megfelelően.
Az erek fölött mozgatott vizsgálófej, az úgynevezett transducer, az emberi fül számára nem hallható hanghullámokat bocsát ki, melyek az erekben áramló vér-alkotóelemekről visszaverődnek.
A visszaverődött hanghullámokat egy számítógép elektromos jellé alakítja és egy monitoron képként megjeleníti.
A Doppler-vizsgálat egy másik fajtája a color-Doppler, mely kék és piros színek segítségével teszi még szemléletesebbé az eredményt.
A monitoron látott kép alapján az orvos számára egyértelműen láthatóvá válik a vizsgált erek esetleges szűkülete, az áramló vér sebessége és iránya. Így az eredmény alapján kalkulálható egy esetleges stroke rizikójának mértéke, eldönthető, igényel-e a beteg gyógyszeres vagy egyéb jellegű terápiát (pl. stent beültetését, aminek segítségével a szűkült érszakasz eredeti átmérője visszaállítható).
Ezt olvsta már? A stroke diagnosztizálása
Mikor végeznek Doppler-vizsgálatot?
Nyaki Doppler- vagy color-Doppler-vizsgálatot az utóbbi időben már a komolyabb szűrések részeként is végeznek, de van néhány jellegzetes tünet vagy betegség, amelyek fennállásakor orvosa biztosan javasolni fogja egy ilyen vizsgálat elvégzését.
Minden stroke-on, illetve úgynevezett TIA-n (átmeneti agyi keringési zavar) átesett beteg esetében kötelezően elvégzendő vizsgálat. Sokat segít továbbá az olyan esetekben, amikor a beteg egyensúlyzavarra vagy tartós szédülésre panaszkodik.
Nagyon gyakran ugyanis ezeket a tüneteket is a nyaki erek szűkülete és ennek következtében a nem megfelelő agyi vérellátás okozza.
De azon betegek is rendszeresen részt vesznek ilyen vizsgálaton, akik már átestek egy nyaki érműtéten, és az orvos ily módon bizonyosodik meg a beavatkozás sikerességéről.
A vizsgálat nagyjából 15-20 percet vesz igénybe, a betegtől nem igényel semmilyen komolyabb előkészületet és nem fájdalmas. Az eredményre sem kell várni, minden esetleges elváltozásról azonnal tájékozódhat orvosától.
Tovább A stroke rizikófaktorai
Ez is érdekelheti Mit kell tudni az ér-ultrahangvizsgálatról?
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos