Hogyan hatnak a gyomornyálkahártyát védő gyógyszerek?

frissítve:
A gyomor- és nyombélfekély kialakulásának oka a károsító tényezők és a védő faktorok egyensúlyának felbomlása. Károsító tényezők a gyomorsav, a maró enzimek túlzott jelenléte, illetve esetleges Helicobacter-fertőzés, melyek külön-külön, de akár együtt is okozhatják a fekélyt, de gyakori a nyálkahártya védekezőképességének csökkenése is.
A betegség terápiája során olyan szereket is alkalmazhatunk, melyek a védő funkciót erősítik, nem a savtermelést csökkentik. Ilyen módon hatnak a szukralfát (sucralfat) tartalmú gyógyszerek.
A szukralfát-molekula savas közegben átalakuláson megy át, gél képződik belőle, ami a nyálkahártyához tud tapadni, különösen s sérült felületekhez. Bevonja és védi a fekélyes területet, valamint megköti a gyomorban termelődő enzimeket, és a bélbe jutó epesavakat is, melyek tovább rontanák a fekélyes seb állapotát. Mivel aktiválódásához savas közeg kell, így más savcsökkentőkkel nem szabad együtt szedni, mert abban az esetben nem tudja védőhatását kifejteni.
Kevés mellékhatás, de erős kölcsönhatáskészség
A vegyület nem szívódik fel, így kevés a mellékhatása, de egyik alkotója, az alumínium kismértékben felszívódik, és ez okozhat székrekedést, valamint vesekárosodás esetén felhalmozódva idegrendszer-károsító hatású lehet.
Ritkán bőrtünetek és gyomor-bélrendszeri tünetek is előfordulhatnak.
A szukralfát nagyon sok gyógyszermolekulával kölcsönhatásba léphet a komplexképző tulajdonsága miatt, ilyen hatóanyagok például a tetraciklin, a kinolon antibiotikumok, egyes gombaellenes szerek, véralvadásgátló gyógyszerek, pajzsmirigy-elégtelenségre szedett tiroxin, sőt az egyéb fekélyellenes gyógyszerekkel is kölcsönhatásba lép.
Olvasson tovább!
Forrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész