Gyomorfekély téma
A gyomorfekély kialakulásának okai és tünetei
WEBBeteg összeállítás - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász - 2023-01-09 20:33

A gyomorfekély (ulcus ventriculi) a gyomornyálkahártya folytonosságának megszakadása legalább 5 mm kiterjedésű területen. A fekély mélységben a nyálkahártya különböző rétegeit érintheti.
A gyomorfájás - lehetséges okok és kezelési tanácsok
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász - 2022-12-01 15:03

A gyomorfájás gyakori, és meglehetősen sok kellemetlenséget okozó panaszkör. A fájdalom jellege, helye, étkezéssel, napszakkal, fizikai tevékenységgel való kapcsolata mind más és más betegségre enged következtetni.
A stressz szerepe a peptikus fekélybetegségek kialakulásában
WEBBeteg - Dervalics Dóra, pszichológus - 2022-11-29 17:33

A peptikus fekélybetegség (PUD) kialakulásáért elsősorban a Helicobacter pylori-fertőzést, illetve a nemszteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedését tartják felelősnek.
Égő érzés a gyomorban - Mit tegyünk ellene?
Budai Allergiaközpont - Dr. Hidvégi Edit, gasztroenterológus - 2022-10-30 15:37
A gyomorégés, gyomortáji fájdalom kiváltó okaiként korábban a rossz étkezési szokásokat és a stresszt tartották felelősnek. Azóta számos kutatási eredmény igazolta, hogy a tüneteket nem kizárólag az egészségtelen életmód és a túlhajszolt életvitel okozza.
A hisztamin és a gyomor- és nyombélfekély kapcsolata
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész - 2022-09-12 22:03
A hisztamint legtöbben az allergiás reakciók egyik fő kiváltójaként ismerik, emellett azonban máshol is közreműködik. A hisztamin legfontosabb hatása a szervezetben, hogy a gyomorban serkenti a sósav elválasztását.
A Helicobacter pylori
WEBBeteg - Dr. Plósz János, gasztroenterológus - 2022-06-21 21:33

A Helicobacter pylori a legelterjedtebb emberi gyomor-bélrendszeri kórokozó, az emberiség 50 százalékában jelen van. Hazánkban a felnőttek Helicobacter pylori átfertőzöttsége 50-60 százalék közötti.
A gyomorfekély lehetséges tünetei
Oxygen Medical - 2022-05-13 20:33
A fekélyek, refluxbetegség kezelésének alapköve a savas pH normalizálása. Enyhe esetben elegendő lehet a táplálkozással bevitt károsító anyagok kerülése: kerüljük a túl savanyú, fűszeres ételeket, az alkoholt, kávét, csokoládét, sőt, még a dohányzást is.
A gyomorfekély diagnosztizálása és kezelése
WEBBeteg összeállítás - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász - 2022-03-27 04:36

A gyomor- és nyombélfekély megfelelő gyógyszeres kezeléssel kontrollvizsgálatok mellett otthon is jól gyógyítható, ám a szövődménnyel járó esetek természetesen kórházi ellátást igényelnek.
Hogyan hatnak a gyomornyálkahártyát védő gyógyszerek?
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész - 2022-01-28 05:03
A gyomor- és nyombélfekély kialakulásának oka a károsító tényezők és a védő faktorok egyensúlyának felbomlása. Károsító tényezők a gyomorsav, a maró enzimek túlzott jelenléte, illetve esetleges Helicobacter-fertőzés, melyek külön-külön, de akár együtt is okozhatják a fekélyt, de gyakori a nyálkahártya védekezőképességének csökkenése is.
A gyomor ellenségei: kávé, dohányzás és stressz
Budai Allergiaközpont - Dr. Hidvégi Edit, gasztroenterológus - 2022-01-10 05:21
Nehézlégzés, mellkasi szorítás, égő érzés a has felső részén. A felsorolt tünetek könnyen összetéveszthetők a szívinfarktus jeleivel, sok esetben mégsem kardiológiai betegség áll a panaszok hátterében, ezt azonban csak szakorvos döntheti el alapos kardiológiai kivizsgálás után. Ilyen tünetek esetén mindig orvoshoz kell fordulni, akár együtt, akár önmagukban jelentkeznek!
Gyomorégés és a savközömbösítők - Mikor alkalmazzunk gyógyszert?
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész - 2021-07-05 18:35

A savközömbösítők régebben nagyon fontos gyógyszerek voltak a gyomorfekély kezelésében, ma már inkább csak a gyomorégés és egyéb emésztési panaszok esetén szedik őket.
Gyomor és nyombélfekély: Milyen tünetekkel jelentkezhet?
WEBBeteg - Ötvenentúl.hu - 2020-11-21 17:36
Gyomorfekélyről akkor beszélünk, ha a gyomor nyálkahártyájának folytonossága legalább 5 milliméteres területen megszakad. A nyálkahártya alatti hámsejtek gyomorsav elleni védelme ezzel megszűnik, a sejtek elpusztulnak, és helyükön sebes felületek képződnek.
Bélgáz, gyomorégés, székrekedés - Mítoszok az emésztésről
WEBBeteg - Cs. K., fordító - 2019-02-24 17:36
A rágógumi emésztése 7 évet vesz igénybe? A babtól szellentünk a legtöbbet? A fűszeres ételek gyomorfekélyt okoznak? - Összeszedtük a leggyakoribb mítoszokat az emésztéssel kapcsolatban.
A refluxbetegségről kicsit másképpen
WEBBeteg - Dr. Pászthory Erzsébet, gasztroenterológus, belgyógyász - 2018-10-13 11:45

A refluxbetegség fogalma az utóbbi évtizedekben vált közismertté. A nyugati világban manapság minden harmadik-negyedik felnőtt szenved a változatos tünetektől.
Az MRI kimutatja a gyomorfekélyt?
WEBBeteg - Dr. Laki András, radiológus - 2018-09-17 20:51
A retroperitonealis MRI-vizsgálat kimutatja a gyomorfekélyt? Pontosan mit látnak vagy vizsgálnak vele, és mennyit számít, hogy kérek-e kontrasztanyagot vagy sem? - Válogatás az Orvos válaszol rovat kérdéseiből.
A gyomorfekély szövődményei
WEBBeteg összeállítás - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász - 2018-05-04 05:21
A gyomorfekélyt gyakran súlyos szövődmények kísérik, amelyek kórházi kezelést igényelnek, mivel akár halálhoz is vezethetnek.
Gyomor- és nyombélfekély diéta
WEBBeteg összeállítás - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász - 2017-08-22 13:11

Gyomor- és nyombélfekélyes betegek diétájában az alapszabály: sokszor egyen keveset. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 2-3 óránként kell táplálkozni, egy-egy alkalommal kevés ételt elfogyasztva, így valósítható meg, hogy a gyomor rövid időn át legyen üres, és így rövid ideig érvényesüljön a gyomorsav hatása.
Itt a fekélybetegségek szezonja
Oxygen Medical - Dr. Mármarosi István, gasztroenterológus - 2017-03-14 16:05
A tavasszal kiújuló gyomorfekély sok kellemetlenség és fájdalom forrása. Dr. Mármarosi István gasztroenterológus a betegség kialakulásáról és a kezelési lehetőségekről beszélt.
Diéták a tápcsatorna különböző megbetegedéseire
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember - 2014-06-19 12:05
A számunkra szükséges tápanyagokat táplálkozás révén juttatjuk a szervezetünkbe. Az emésztőrendszerünk feladata az értékes tápanyagok feldolgozása, emésztése, felszívása és a felesleges anyagok kiürítése. Több szervből felépülő szervrendszer, amelyek mindegyikénél előfordulhat rendellenesség, megbetegedés. A különféle betegségekre különböző étrendek ajánlottak.
Ne gyújts rá! Világnap - Csontritkulást és gyomorfekélyt is okoz a dohányzás
Országos Egészségfejlesztési Intézet - 2013-11-21 02:51
Ma már mindenki hallott róla, hogy a dohányzás tüdőrákot okoz. Valószínűleg kevesebben tudják viszont, hogy a dohányfüst többé-kevésbé minden szervet károsít, például csontritkuláshoz és gyomorfekélyhez is vezethet. Röviden összefoglaljuk, hogy a dohányzás mely belső szervekre és folyamatokra jelent veszélyt.
Nyombélfekély: Ősszel és tavasszal erősödő panaszok
WEBBeteg - Ötvenentúl.hu - 2013-10-18 05:21
A gyomorfekéllyel kapcsolatos panaszok ilyenkor, ősszel, valamint tavasszal jelentkeznek intenzívebben. Milyen jelek esetén gondoljon gyomorfekélyre?
Nyelési panasz és rekeszsérv - Az orvos válaszol
WEBBeteg - 2013-01-05 14:07
Nyelési panaszom kivizsgálása során reflux betegséget és rekeszsérvet diagnosztizáltak. Kaptam gyógyszert. Igényel egyéb kezelést a rekeszsérv? Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Vércsoportunk szerepe egészségünkben, a gyomorfekély kialakulásában
Medipress - 2011-03-04 09:21
A vércsoportunk meghatározhatja a hajlamot az olyan betegségekre, mint a rák, a meddőség, a gyomorfekély, vagy akár a kolera és a malária? Az orvostudomány a vérátömlesztésen túl, eddig nem sokat foglalkozott a vércsoportok jelentőségével.
Nyelőcső és gyomorfekély gyógyszerszedése
Orvos valaszol - Dr. Plósz János - 2009-02-25 10:13
Tisztelt Dr.Plósz János Doktor Úr! Kérdésemre írta hogy az éjszakai panasz oka saváttörés lehet, próbáljam este bevenni a Pariet-et. Elkezdtem szedni ahogy régen a Parietet reggel és este 1 szemet + Alusulint szintén így! Egy hét 2 szem Pariet szed
Nyelőcső és gyomorfekély éjszakai panasz
Orvos valaszol - Dr. Plósz János - 2009-02-09 20:43
Tisztelt Dr.Plósz János Doktor Úr!
Kérdésemre írta hogy az éjszakai panasz oka saváttörés lehet, próbáljam este bevenni a Pariet-et. Csak annyit szeretnék ezzel kapcsolatban kérdezni hogy ha estére veszem be akkor nappal hat a Pariet? Nappal nem