
Gyermektervezés
Megtermékenyítés segítséggel: milyen módszerek léteznek?
WEBBeteg - Molnár Judit, újságíró-szerkesztő -
2022-07-22 19:33
A párkapcsolatok 15-20 százalékában figyelhető meg, hogy minden próbálkozás ellenére sikertelen a gyermeknemzés. Amikor felmerül a fertilitási problémák valamelyike, hetekig tartó vizsgálatok után derülhet fény arra, hogy pontosan melyik az a beavatkozás, amely az egyéni eredmények alapján alkalmazható.
A férfi meddőség étrendi megközelítése
Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége -
2022-10-28 19:03
A meddőség (infertilitás) globális egészségügyi probléma, amely reproduktív (termékeny) korú emberek millióit érinti világszerte.
A nők zöme tart attól, ha negyven év felett szüli első gyermekét
WEBBeteg - Balogh Mária, újságíró -
2022-10-06 13:33
A szülész-nőgyógyász szakorvosok állásfoglalása pár esztendeje még az volt, hogy a nőknek ajánlatos első gyermeküket 30 éves korukig világra hozni. Nem egységes álláspont, de már ez az életkor 35 évre tolódott ki.
A férfi meddőség okai
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos -
2022-09-14 22:03

Magyarországon különböző felmérések szerint a párok 10-18 százaléka meddő. A meddőség okának felderítéséhez mindkét fél vizsgálata elengedhetetlen.
Félelem a szüléstől: a tokofóbia kezelési lehetőségei
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta -
2022-08-25 14:33

A tokofóbiában szenvedő nők kórosan félnek a szüléstől, és emiatt gyakran szélsőséges fogamzásgátlási módszereket is alkalmazhatnak, hogy elkerüljék a teherbe esést, vagy magát a szülést, még akkor is, ha egyébként szeretnének gyermeket.
Mely tényezők befolyásolhatják a mesterséges megtermékenyítés sikerességét?
WEBBeteg - T. Zs., fordító -
2022-07-27 17:03

Húsz évvel ezelőtt a mesterséges megtermékenyítés, vagyis az IVF (in vitro fertilizáció) beavatkozás még igen ritka és alig ismert beavatkozásnak számított. Manapság azonban az IVF az egyik leggyakrabban alkalmazott kezelés, amely a teherbeesési nehézséggel küzdő pároknak nyújt segítséget.
Befolyásolható-e a baba neme a fogantatásnál?
WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász -
2022-07-15 19:03

Fiú lesz, vagy lány? Ki ne ismerné a kérdést? Vagy rengetegszer hallotta az, aki már várt babát, vagy mi magunk tettük fel a kérdést, amikor a környezetünkben volt egy kismama. Mindegy, csak egészséges legyen! - hangzik el a válasz. És valóban sokszor így gondolják a szülők, mégis mindenki izgalommal várja a napot, amikor megtudhatja, hogy a születendő gyermeke fiú vagy lány lesz.
A leggyakoribb PCOS-tévhitek
WEBBeteg - Cs. K., fordító -
2022-07-09 17:42

A policisztás petefészek szindróma (PCOS) a leggyakoribb endokrin rendellenesség a fogamzóképes korú nők körében, ám még mindig rengeteg tévhit övezi a betegséget. Összeszedtük a leggyakoribbakat.
Milyen vizsgálatokra számíthat IVF előtt?
WEBBeteg - T. Zs., fordító -
2022-07-08 15:33

Minden mesterséges megtermékenyítési (IVF) folyamat előtt sor kerül bizonyos vizsgálatokra, melyek nem csupán a beavatkozáshoz szükségesek, de annak sikerességét is kilátásba helyezhetik. Az optimális eredmény érdekében a szervezetet fel kell készíteni a beavatkozásra, amely bizonyos kötelező vizsgálatokkal jár együtt.
Mi vezethet meddőséghez egy férfinél? - Megkérdeztük az urológust
WEBBeteg - Balogh Mária, újságíró -
2022-07-07 13:33
Számos pár jár hosszas kivizsgálásokra annak eldöntésére, hogy a nő vagy a férfi milyen problémájának következtében nem sikerül teherbe esni. A speciális vizsgálatokat körültekintően végzik, s a diagnózis birtokában történnek a további kezelések.
Mi történik a meddőségi kivizsgáláson?
WEBBeteg - Dr. Tekse István, szülész-nőgyógyász -
2022-07-06 04:03

Azon párok számára, akik rendszeres nemi élet mellett legalább 12 hónapja sikertelenül próbálkoznak a teherbe eséssel, komplex meddőségi kivizsgálás javasolható, melynek során meghatározzák a meddőség fennálló okait, valamint terápiás terv elkészítése történik.
40 év felett veszélyesebb szülni?
Oxygen Medical - Dr. Demjén László, szülész-nőgyógyász -
2022-07-05 10:33
Egy norvég tanulmány az anyai életkorral párhuzamosan növekvő szülési kockázatokra hívta fel a figyelmet. Az Oxygen Medical szülész-nőgyógyásza, dr. Demjén László a valós helyzetről és a terhesgondozás kiemelt jelentőségéről beszélt.
Spermavizsgálat - Mi mit jelent a leleten? Szómagyarázat és normálértékek
WEBBeteg - Cs. K., fordító -
2022-07-01 17:03

Az ondóvizsgálati lelet értelmezéséhez nyújt segítséget az alábbi összefoglaló. Fontos tudni, hogy a laborok általában némileg eltérő tartományértékekkel dolgoznak, így előfordulhat az, hogy amit az orvosa normálisnak vagy abnormális értéknek tart, különbözhet attól, amit ebben a cikkben vagy máshol talál.
Félelem a szüléstől: a tokofóbia
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta -
2022-06-22 12:03

A terhesség és a szülés jelentős események a nők életében. Bár többségében örömteli időszakról van szó, stressz és szorongás forrása is lehet. A nők gyakran aggódnak a szülés során fellépő fájdalom miatt, és amiatt is, hogy valami rosszul sülhet el. Ezek mind normális aggodalmak, amelyeket szinte minden terhes nő tapasztal valamilyen szinten.
A meddőséggel kapcsolatos rövidítések jelentése
WEBBeteg - Cs. K., fordító -
2022-06-13 07:33

Épp csak elkezdődött a meddőségi kezelése, de máris összezavarta a kezelési lapon álló rengeteg rövidítés? Vajon mit jelent az ART és az FSH? És mi a különbség a HCG és a HSG között?
Így függ össze a PCOS és a magas AMH-szint
Budai Endokrinközpont - Dr. Koppány Viktória, endokrinológus -
2022-06-09 22:03
Az AMH értéke igen lényeges abból a szempontból, hogy a gyermekre vágyó nő tisztába kerüljön jelenlegi termékenységi állapotával, ugyanis ennek alacsony szintje a termékenység végét jelzi. Mivel a családalapítási hajlandóság manapság igencsak kitolódott, ezért igen sokakat érint az AMH abnormális értéke, főleg akkor, ha az illető PCOS-sel küzd.
Hogyan hat a pajzsmirigyműködés a fogantatásra?
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus -
2022-06-03 11:03
A meddőség és a pajzsmirigyműködés közötti kapcsolat már bizonyított. Ennek ismerete és kivizsgálása alapvetően fontos meddő párok esetében. A sokszor tünetmentes elváltozások felismerésével és kezelésével a várt gyermekáldás is létrejöhet.
Hogyan előzhető meg a terhességi cukorbaj?
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos -
2022-05-27 13:33

A terhességi cukorbetegség egy ismert szövődmény a terhesség során. A gyakorisága népcsoportonként változó, 1 és 14 százalék között mozog, hazánkban 3-5 százalék. Előfordulása az anyai életkorral és az anyai testsúllyal együtt nő.
A petevezetékek átjárhatósági vizsgálata
WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász -
2022-05-18 18:33

Az első olyan vizsgálatot, amikor a méhüreg és az egyik oldali petevezeték ábrázolódott, 1910-ben végezték el. Akkor még a vizsgálat célja nem a petevezetékek átjárhatósági vizsgálata volt, hanem egyszerűen csak egy terhességet szerettek volna megállapítani.
A méhpolip okai, tünetei és kezelése
WEBBeteg - Dr. Tekse István, szülész-nőgyógyász -
2022-05-12 14:33

Az endometriumpolip (endometriumpolyp) vagy méhpolip olyan rendellenes növekedés, amely mirigyeket, stromákat és ereket tartalmaz, amelyek a méh nyálkahártyájából (endometrium) nőnek ki. Mind a reproduktív, mind a posztmenopauzális életszakaszban előfordulnak.
Hogyan befolyásolja a termékenységet a mióma?
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító -
2022-05-10 16:03

Amennyiben egy pár gyermeket szeretne, de nem sikerül a teherbeesés vagy a terhesség kihordása, akkor együtt érdemes felkeresni egy meddőségi központot, ahol alaposan kivizsgálják a meddőség okát mindkét fél részéről, és amennyiben szükséges, kezelik is azt. A női meddőség hátterében többek között mióma is állhat.
PCOS és magnézium - Mi az összefüggés?
WEBBeteg - Cs. K., fordító -
2022-05-04 22:05
A magnézium a szervezet számára az egyik legfontosabb ásványi anyag, de a PCOS-es nőknél 19-szer nagyobb a valószínűsége a magnéziumhiánynak, mint a betegségben nem szenvedők körében.
Az anya-gyermek kapcsolat kialakulása
WEBBeteg - Dr. Szimuly Bernadett, általános orvos -
2022-05-02 13:03

Az anya és gyermeke közötti bensőséges kapcsolat kialakulása már a várandósság idején elkezdődik. Ennek kialakításának a szülés előtt és után is nagyon fontos szerepe van, hiszen a baba ilyenkor is érzi és igényli a felé irányuló gondoskodást, szeretetet.
A koraszülésnek számos oka lehet, melyek többségét meg lehetne előzni
WEBBeteg - Balogh Mária, újságíró -
2022-04-28 17:03
A kismamák egyik legnagyobb félelme, hogy babájukat idő előtt hozzák a világra, miközben jól tudják: kilenc hónapon át a számára legkellemesebb helyen, azaz az anya méhében kellene fejlődnie a magzatnak.
A női meddőség
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus -
2022-04-22 16:03
Meddőségről akkor beszélünk, ha fogamzásgátlást nem alkalmazva, rendszeres szexuális élet mellett sem következik be a teherbeesés egy év időtartam alatt. A párok körülbelül 15-20 százaléka meddő, azonban orvosi segítséggel jelentős arányban létrejöhet a terhesség.