
Fogamzásgátlás
Amit a fogamzásgátlásról tudni kell
Az, hogy a pár milyen eljárást alkalmaz a nem kívánt terhesség elkerülésére, sok tényező függvénye, érdemes átgondolni a választott módszer hatékonyságát, kockázatait és költségvonzatát is.
Mikor váltsunk fogamzásgátló tablettát?
A fogamzásgátló tabletta nagy biztonságossággal szedhető, kényelmes, korszerű családtervezési eszköz. Számtalan fajtával találkozhatunk, sok-sok gyógyszernevet hallhatunk, ha végigkérdezzük ismerőseinket arról, hogy ki mit szed.
Változókori fogamzásgátlás
A női petefészek aktivitása a 40-es évek vége felé fokozatosan csökkenni kezd. Milyen fogamzásgátlási módszerek javallottak klimax idején?
A hormonális fogamzásgátlók kölcsönhatása más szerekkel - Mikor érdemes vigyázni?
Amikor gyógyszert veszünk be, sokrétű folyamat zajlik le szervezetünkben, amely befolyásolhatja a bevitt szer hatását. E bonyolult folyamat során a pirulában lévő anyagok akadályt szenvedhetnek és hatásosságuk kisebb-nagyobb mértékben gátolódhat más hatóanyagokkal találkozva. Ez a fogamzásgátló hormontabletták esetén akár a biztonságos védettség hiányát is jelentheti.
Áttöréses vérzés vagy pecsételő vérzés fogamzásgátló tabletta szedésénél
Különbséget kell tennünk hormonális fogamzásgátlót szedő nők esetén a megvonásos, valamint az áttöréses vérzés fogalma között. Az egy hét tablettaszünettel szedett gyógyszerek esetén az utolsó tabletta után 2-3 nappal érkező vérzés a megvonásos vérzés.
Antibiotikumok és fogamzásgátlás
Amennyiben bármilyen gyógyszert szedünk, annak hatékonyságát alapvetően két tényező határozza meg. Az egyik a gyógyszer felszívódása, a másik pedig annak lebomlása a szervezetben. A felszívódást követően a gyógyszerek többsége a májban bomlik le, és ezen lebomlás során szabadulnak fel azok a vegyületek, amelyek a gyógyszer tulajdonképpeni hatásáért felelősek.
Fogamzásgátlás szülés után
A szülést követően (akár természetes úton történik, akár császármetszéssel) az anya szervezetében olyan hormonális változások következnek be, amelyek elindítják az anyatej termelődésének folyamatát. A változást az okozza, hogy a szülés során az újszülöttön kívül a méhlepény is távozik az anya szervezetéből, amely a magzat táplálásán túlmenően fontos hormontermelő szerv is egyben.
A leggyakoribb hibák fogamzásgátló tablettát szedőknél
A fogamzásgátló tabletta a XX. század egyik legjelentősebb gyógyszervívmánya. Sok évtized fejlesztés és finomítás után mára már ultra-alacsony hormontartalmú, mégis hatékony, biztonságos, mellékhatással szinte alig bíró készítmények találhatók a patikák polcain.
Milyen veszélyei vannak, ha elfelejtjük bevenni a tablettát?
A fenti kérdés szinte egyike a leggyakrabban hallott kérdéseknek, mellyel a nőgyógyász szembesül. Természetesen, mivel mégis csak egy gyógyszerről lévén szó, ha elfelejtjük bevenni, annak számos, nem elhanyagolható következménye lehet.
Amit a fogamzásgátlásról tudni kell
Az, hogy a pár milyen eljárást alkalmaz a nem kívánt terhesség elkerülésére, sok tényező függvénye, érdemes átgondolni a választott módszer hatékonyságát, kockázatait és költségvonzatát is.
Testsúly és hormonális fogamzásgátlás
A hölgyek általában fokozottan érzékenyek testsúlyuk gyarapodására. Bizonyos gyógyszeres kezelések - így pl. a szteroidkezelés - mellékhatásaként a testsúly növekedése időnként előfordulhat.