Vírusos vagy bakteriális fertőzés: felismerhető-e a felső légúti megbetegedés oka?

Dr. Szabó Zsuzsanna
szerző: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos - WEBBeteg
megjelent:

A felső légúti fertőzések – az orr, a torok, a garat és az arcüreg területén kialakuló betegségek – az egyik leggyakoribb egészségügyi problémát jelentik. Függetlenül attól, hogy vírus vagy baktérium okozta-e a megbetegedést, gyakran hasonló tüneteket tapasztalhatunk.

A két kórokozócsoport közötti különbségtétel azonban lényeges, mert más-más kezelést igényelnek. Cikkünkben arról olvashat, hogy hogyan ismerhető fel, hogy egy felső légúti megbetegedést vírusos vagy bakteriális fertőzés okoz-e, milyen tünetek jelzik a bakteriális felülfertőződést, és mikor indokolt az antibiotikumos kezelés.

Mi a különbség a vírusos és a bakteriális fertőzés között?

A vírusos és bakteriális fertőzések különböző típusú kórokozók által okozott megbetegedések. A vírusok nagyon kicsi, önállóan nem életképes organizmusok, amelyek csak gazdasejtekben képesek szaporodni. Ezzel szemben a baktériumok önálló, élő mikroorganizmusok, amelyek sok esetben akár hasznosak is lehetnek az emberi test számára (pl. a bélflórában), de kórokozó fajaik, törzseik betegségeket is előidézhetnek.

A vírusos felső légúti fertőzések – mint például a megfázás (nátha) vagy az influenza – a leggyakoribbak, különösen a hidegebb évszakokban. Ezeket leggyakrabban rhinovírusok, adenovírusok vagy influenza vírusok, esetleg a SARS-CoV-2 okozzák.

A bakteriális fertőzések, mint például a torokgyulladás, mandulagyulladás (tonsillitis) vagy az orrmelléküreg-gyulladás (szinuszitisz), gyakran másodlagosan, egy vírusos megbetegedést követő felülfertőződés következtében alakulnak ki.

A vírusos fertőzések tünetei

A vírusos fertőzések általában hirtelen kezdődnek, és többnyire enyhébb, ám kellemetlen tünetekkel járnak, amelyek maguktól gyógyulnak, általában 7-10 napon belül. A vírusos felső légúti megbetegedések főbb tünetei közé tartozik a torokfájás, mely gyakran az első tünet, amit torokszárazság vagy kaparó érzés követ. Jellemző még az orrfolyás, amire kezdetben vizes, áttetsző váladék jellemző, amit idővel sűrűbb orrváladék követhet. A köhögés inkább száraz, később lehet hurutos köhögés is, amelyet torokirritáció is kísérhet. A láz enyhe vagy mérsékelt, általában 38 °C alatt marad. A fejfájás és izomfájdalmak gyakoriak, különösen influenzaszerű megbetegedés esetén. A vírusfertőzések gyakran okoznak általános rossz közérzetet, gyengeséget, fáradtságot.

A vírusos fertőzések esetén az antibiotikumok alkalmazása nem hatásos, mivel a vírusok nem reagálnak ezekre a készítményekre. Vírusfertőzés esetén tüneti kezelés, pl. lázcsillapítás, fájdalomcsillapítás, köptetők, nagyobb dózisú C-vitamin, D-vitamin, gyógynövényes készítmények alkalmazása javasolt.

Mikor válik a betegség bakteriális felülfertőződéssé?

Bakteriális felülfertőződés akkor alakulhat ki, amikor egy vírusfertőzés következtében legyengül a szervezet immunrendszere, és a baktériumok könnyebben tudnak megtapadni és elszaporodni az orrgarat nyálkahártyáján. Ez leggyakrabban az orr és a garat területén jelentkezik, de akár az alsóbb légutak is érintettek lehetnek. A felülfertőződés általában a vírusfertőzés első hetének végén, második hetében lép fel, amikor a vírusos tünetek javulni kezdenének, ám újabb, (bakteriális jellegű) panaszok lépnek fel. Tehát ha egy rövidebb, átmeneti javulás után az állapotunk hirtelen ismét rosszabbodik, akkor érdemes gyanakodni a bakteriális felülfertőződésre.

A bakteriális fertőzés leggyakoribb tünetei és jelei

Sárgás vagy zöldes orrváladék: ha a kezdetben vízszerű orrváladék besűrűsödik, és sárgás-zöldes színűvé válik, az bakteriális fertőzés jele lehet.

Láz tartós fennmaradása vagy újbóli jelentkezése: amennyiben a láz a vírusfertőzés kezdeti szakaszát követően továbbra is fennáll, vagy újra fellángol, szintén gyanakodhatunk bakteriális felülfertőződésre.

Fokozódó torok- és fejfájás: a vírusos fájdalmak enyhülésével szemben a bakteriális fertőzés során súlyosbodhatnak a fejfájás és a torokfájás tünetei.

Arcfájdalom, arcüreg területén jelentkező nyomásérzés: az arcüreggyulladás egyik jellegzetes tünete az arcfájdalom, amely különösen előrehajláskor fokozódik.

Sűrű, gennyes köpet: a köhögéssel felszakadó köpet színe és állaga is megváltozik, sűrűbb, sárgás, esetleg zöldes, vagy akár barnás lehet, amely bakteriális fertőzésre utalhat.

Mindig vírusos betegség után jelentkezik a bakteriális fertőzés?

Nem minden bakteriális fertőzést előz meg vírusos megbetegedés. A baktériumok közvetlenül is okozhatnak fertőzést, különösen a Streptococcus pyogenes baktérium, amely a bakteriális eredetű torokgyulladás (streptococcus pharyngitis) leggyakoribb kórokozója. Ez a fertőzés hirtelen kezdődhet, és gyakran súlyosabb tünetekkel jár, mint a vírusos torokgyulladás. Ilyenkor magas láz, gyakran 38-39 °C feletti testhőmérséklet jelentkezik. A torok duzzadt, vörös, a mandulákon és a garatban fehéres foltok vagy gennyes lepedék figyelhető meg. A nyaki nyirokcsomók megnagyobbodhatnak és fájhatnak. A bakteriális torokgyulladásra általában nem jellemző a köhögés, ami a vírusfertőzések egyik gyakori tünete. (De természetesen nem zárja ki a köhögés megléte a bakteriális fertőzést.)

Diagnózis és kezelés

A felső légúti megbetegedések okának meghatározása az orvos feladata, aki a beteg kórtörténete, a tünetek és a fizikális vizsgálat alapján dönt a további kezelésről.

A bakteriális fertőzések igazolására szükség lehet torokváladék tenyésztésére vagy gyors antigéntesztre, amely a Streptococcus pyogenes jelenlétét torokváladékból könnyen kimutatja.

Amennyiben bakteriális fertőzés gyanúja merül fel, antibiotikumos kezelés válhat szükségessé, különösen, ha a tünetek súlyosak vagy tartósak. Fontos azonban megjegyezni, hogy az antibiotikumokat csak orvosi előírásra szabad szedni, és a teljes kúrát be kell fejezni, még akkor is, ha a beteg időközben pár napos gyógyszerszedés után esetleg már jobban érzi magát. Az antibiotikumok helytelen használata a gyógyszereknek ellenálló, rezisztens baktériumtörzsek kialakulásához vezethet, ami hosszú távon nehezíti a fertőzések kezelését.

Összefoglalva, a vírusos és bakteriális felső légúti fertőzések tüneteik alapján nehezen különböztethetők meg, de néhány jel segíthet a két kórokozótípus azonosításában. A vírusos fertőzések általában enyhébb lefolyásúak, és nem igényelnek antibiotikumos kezelést, míg a bakteriális fertőzések gyakran súlyosabb tünetekkel járnak, és orvosi kezelést, köztük antibiotikumokat igényelhetnek.

A bakteriális felülfertőződés a vírusos fertőzés szövődményeként léphet fel, amikor a szervezet védekező rendszere legyengül, de önállóan is megjelenhet, például a streptococcus torokgyulladás esetében.

A vírusos megbetegedésekre jellemző, hogy általában egy hét alatt lefolynak, míg a bakteriális fertőzések gyakran makacsabbak, és hosszabb ideig tartanak.

Az orvosi diagnózis kulcsfontosságú a helyes kezeléshez. A felesleges antibiotikumhasználat elkerülése érdekében fontos, hogy ne próbáljuk otthon eldönteni a fertőzés eredetét. A megfelelő kezelés megkezdése, különösen bakteriális fertőzés esetén, nemcsak a gyógyulást gyorsítja meg, hanem megelőzi a súlyos szövődményeket is.

A megelőzés érdekében a higiéniás szabályok betartása, a rendszeres kézmosás és a javasolt szezonális védőoltások felvétele, mint pl. az influenza elleni védőoltásé is segíthet csökkenteni a fertőzések előfordulását.

Ha tehát a légúti fertőzés tünetei egy hétnél tovább fennállnak, vagy a kezdeti javulás után rosszabbodnak, esetleg magas láz, gennyes váladék, arcfájdalom jelentkezik, érdemes orvoshoz fordulni, mivel ez bakteriális felülfertőződésre utalhat. De természetesen nem javuló vagy súlyosbodó, vírusfertőzésnek ítélt panaszokkal is javasolt orvoshoz fordulni.

Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pétervári László

Dr. Pétervári László

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szlávik János

Dr. Szlávik János

Infektológus

Budapest