Fül-orr-gégészet
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Az enyhe orrmelléküreg- (arcüreg-, homloküreg-) gyulladás házilag is jól kezelhető. Ha azonban súlyosak a tünetek vagy elhúzódik a betegség, mindenképpen forduljon orvoshoz, mivel a gyulladás súlyosabb fertőzést is előidézhet, illetve krónikussá válhat.
A téma cikkei |
2/1 Akut orrmelléküreg-gyulladás (szinuszitisz) 2/2 A szinuszitisz (orrmelléküreg-gyulladás) kezelése |
Az orrmelléküregek az orrüregből nyíló léggel teli üregek.
Amikor ezek az üregek begyulladnak, folyadék halmozódhat fel bennük, melynek kiürülését akadályozza az üreg nyálkahártyájának gyulladásos duzzanata. Ezt az állapotot orrmelléküreg-gyulladásnak (szinuszitisz) hívják.
Ha a tünetek kevesebb, mint négy hétig tartanak, a szinuszitiszt akutnak minősítik. Felnőtt korban az orrmelléküregek közül, a legtöbb problémát az arcüreg okozza, második helyezett a homloküreg.
Tünetek |
|
Az eredmény? Valószínűleg nehezebben fog tudni orrán keresztül levegőt venni, amikor pedig előrehajol, az arcán lüktető fájdalom hasíthat keresztül. Lehet, hogy fejfájást, lázat vagy folyamatosan fennálló köhögést is tapasztal, továbbá úgy érzi, hogy szemei, és arca megduzzadtak.
Ezt a kényelmetlen betegséget leggyakrabban az egyszerű nátha vírusa váltja ki, de okozhatja baktérium vagy az allergia is. A legtöbb nátha idővel elmúlik, azonban az esetek körülbelül két százalékában akut szinuszitisz alakul ki. Az orrmelléküreg-gyulladás kezelésének alapja minden esetben az orrnyálkahártya duzzanatának csökkentése (orrcseppek), és a fölhalmozódott folyadék eltávolítása (orrfúvás, orröblítés, arcüregöblítés, műtét). Kiegészítő terápiaként a kiváltó ok megszűntetésére is szükség/mód lehet. Az akut szinuszitisz a legtöbb esetben rövid idő alatt meggyógyul, néha azonban súlyosabb fertőzést is előidézhet, illetve krónikussá válhat.
![]() |
Orrmelléküregek elhelyezkedése és gyulladása Forrás |
Szinuszitisz akkor alakul ki, amikor az orrmelléküreg nyálkahártyája begyullad. A gyulladás eredményeként az orrmelléküregek nyílása megduzzad, ami megakadályozza, hogy a normálisan termelődő nyák az orrüreg felé ürüljön.
Az orrmelléküreg-gyulladás oka leggyakrabban vírusfertőzés, általában a nátha vírusa áll a hátterében, de néha baktérium vagy gomba is okozhatja. Ha egy felső légúti fertőzés több mint 14 napig áll fent, nagyobb valószínűséggel áll baktérium a háttérben, mint vírus.
Ha Önnek enyhe arcüreggyulladásra utaló tünetei vannak, próbálja meg házilag kikezelni. Igyon bőséges mennyiségű folyadékot, használjon napi több alkalommal orrnyálkahártya-duzzanatot csökkentő orrcseppet, sprayt (pl. Nasic), gyakran fújjon orrot, ajánlatos orrkenőcsöt is alkalmazni, ha az orrcsepptől a nyálkahártya szárazzá, vérzékennyé válna (pl. Rinopanteina).
Akkor forduljon orvoshoz, ha tünetei egy héten túl sem javulnak, vagy ha mindjárt kezdetben az alábbiak jelentkeznek:
Kezeletlen esetben, az akut orrmelléküreg-gyulladás krónikus állapottá mehet át. A krónikus szinuszitisz definíciójából adódóan 8 hétnél tovább áll fenn.
Szövődmények |
Aszthmás roham. Az akut szinuszitisz aszthmás rohamot provokálhat aszthmás egyénen. Akut rostasejtgyulladás: A fertőzés a rostasejtek üregeit is érinti, szemduzzanat az első tünete. Innen terjed tovább a fertőzés az agyhártyára vagy a szemüreg felé. |
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Lektorálta: Dr. Zaránd Rajmund, fül-orr-gégész szakorvos
Előző oldal | | 2/1 | | 2/2 A szinuszitisz kezelése |
Az alvási apnoe okai
Dr. Zsuga JuditMi állhat az obstruktív, és mi a centrális alvási apnoe hátterében?
Füstmentes jövő?
Szponzorált tartalomAz ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)
Az arcüreggyulladás kialakulása és kezelése
Az arckoponyát alkotó csontok közül az arccsont része az orrmelléküregek legnagyobbika, az arcüreg. Az orrmelléküregek légtartalmú terek az agy- és arckoponyát alkotó csontokon belül, amelyek összeköttetésben állnak az orrüreggel.
Világújdonságnak számító hallásjavító implantátumot kapott két kisgyerek
Magyarországon elsőként a Debreceni Egyetemen ültették be két kisgyerek belső fülébe azt a világújdonságnak számító hallásjavító implantátumot, amely akár zajos környezetben is elősegíti a hatékony beszédértést.
A fülgyertya hatástalan és veszélyes
A fülgyertyázás az utóbbi években népszerű, rendkívül széles alkalmazási körben elterjedt, alternatív gyógymódként számon tartott beavatkozás, mely állítólag az amerikai hopi indiánok ősi gyógymódja volt.
Nem csak a frontoktól fájhat a fejünk
A tavasszal gyakori időjárási frontok sok embernél erős fejfájást okoznak, de a hűvös, szeles időben az arcüreggyulladás miatt is fájhat a fejünk. A tünetek nagyon hasonlóak lehetnek, de utóbbi esetben a fájdalomcsillapító mellett antibiotikumra is szükség lehet.
Mikor alakul ki arcüreggyulladás?
Az orr melléküregeinek a leggyakoribb megbetegedése a gyulladásos betegség, amely lehet heveny vagy idült, lehet allergiás eredetű, okozhatják vírusok vagy baktériumok.
Az orrmelléküreg-gyulladás (szinuszitisz) kezelése
Az orrmelléküreg-gyulladás (szinuszitisz) legtöbb esetben az antibiotikum nélkül is elmúlik, különösen, ha pár otthoni eljárás betartásával Ön is tesz saját gyógyulása érdekében.
Köhögés pszichés okok miatt? - Az orvos válaszol
Lányom múlt hónapban kezdett el köhécselni. Két nap múlva lázas lett és kapott antibiotikumot. Pár nap múlva teljesen megszűnt a köhécselés. Most újra elkezdte a torkát köszörülni, azt mondta valami folyik a torkán, azért köszörüli. Éjszaka egyáltalán nem köhög. Ha rászólok, hogy ne csinálja, abbahagyja. Esetleg pszichésen csinálja?
Amikor fáj a mosoly: az arcüreggyulladásról
Az arcüreggyulladás (szinuszitisz) az orrmelléküregek és az orrjáratok gyulladását jelenti. Kialakulhat a hideg évszakokban gyakori meghűléses és influenzás megbetegedések szövődményeként, tehát okozhatja baktérium-, vírus- (sőt gombás) fertőzés, de tartós fennállásában szerepe lehet az allergiás náthának is.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!