Inhalálás: évezredek óta segít a téli betegségek leküzdésében

DRportal
frissítve:

Az emberiség története során a különböző népcsoportok, más-más gyógynövények és főzetek hatásában hittek. Ezek közül sokat ma már nem szívesen alkalmaznánk és nem is ajánlottak, van azonban olyan, ami évezredek elteltével is megállja a helyét.

A tél kezdetén menetrendszerűen beköszönt a náthaszezon is. Ilyenkor a legtöbben nem rohanunk egyből orvoshoz, szívesebben fordulunk olyan jól bevált házi praktikákhoz, mint a mézes-citromos tea vagy az inhalálás. Leggyakrabban kamillát vagy valamilyen mentolos keveréket használunk, az inhaláció azonban nem újkeletű gyógymód, a történelem során azonban rengeteg más módszer is létezett.

Az inhalálásról évezredek óta léteznek feljegyzések

Az ókori egyiptomi civilizáció jött rá először arra, hogy a növények és ásványi anyagok gőzének belélegzésével tisztulnak a légutak. A növényeket tűzön melegített köveken gőzölték fel, a füstöt pedig lyukacsos gőzgyűjtőn keresztül szívták be. Ezt a módszert Nefertiti egyiptomi királyné is szívesen alkalmazta.

A perzsák légúti megbetegedések esetén rózsa és más virágok gőzét lélegezték be, de a pézsmát és ámbrát sem vetették meg. Sőt, nemcsak belélegezve, de por formájában, felszívva is használták. Emellett ők figyeltek fel először a mindmáig népszerű mentolos-eukaliptuszos keverék kedvező hatásaira is, amelyet napjainkban bedörzsölő kenőcs formájában is használunk.

Az ókori görög civilizációban a sóinhalálást már Hippokratész is ajánlotta, és a sós víz forralásával lélegezte be a gőzt légzőszervi panaszok kezelésére. A rómaiakról köztudott, hogy a fürdőzés mindennapjaik meghatározó része volt, így hamar felfedezték, hogy a sós vízgőz tisztítja a légutakat és puhábbá teszi a bőrt. Nem véletlen, hogy a gőzkamrák azóta is rendkívül népszerűek a különböző wellness központokban.

A kínaiak sok más gyógyászati eljáráshoz hasonlóan, az inhalálás módszerének fejlesztésében is élen jártak. A keletiek már i.e. 2000 körül is inhaláltak a ma-huang nevű gyógynövénnyel, amelyet magas efedrin tartalmának köszönhetően alacsony vérnyomás kezelésére és a koncentrációképesség javítására használtak. De arra is volt példa, hogy ennél továbbmentek, és vasból készült inhalátorok segítségével juttattak ópiumot a szervezetükbe.

Napjainkban is ajánlott inhalációs módszerek

Bár a történelem során sokan, sokféle inhalálási formával kísérleteztek, érdemes megválogatni a módszereket. A görögök és rómaiak tengeri sós gőze, vagy a perzsáktól eredő eukaliptuszos-mentolos egyveleg ma is használható, de a kamillás, zsályás vagy levendulás gőz is segítséget nyújt a nátha és megfázás leküzdésében.

  • Aromaterápia - Az inhalálás egyik újabb irányzata az aromaterápia, amely során különböző illóolajokat használnak. Az eukaliptusz mellett a teafaolaj, a borsmenta és a levendula is népszerű választás. Ezek nemcsak a légutakat tisztítják, hanem relaxációs hatással is bírnak.
  • Sóterápia - A rómaiak által is használt sós gőz napjainkra újjászületett, a sóbarlangok, sókabinok és a sós inhalátorok használata, azaz a sóterápia napjainkban is ajánlott a különböző akut vagy krónikus légzőszervi betegségek kezelésére. A sóionok belélegzése csökkentheti a gyulladást és javíthatja a légzést, különösen asztmás vagy allergiás panaszok esetén.
  • Kozmetikai alkalmazás - Bár az inhalálás elsődleges célja a légutak tisztítása, szépségápolási kezelések részeként is alkalmazzák. A gőzölés megnyitja a pórusokat, segíti a mélytisztítást és előkészíti a bőrt a hidratáló vagy tápláló termékek felszívódására.

Az alkalmazott anyagokkal szemben az inhalációs terápia technológiája az utóbbi években rendkívül sokat változott. Napjainkra a hagyományos gőzölés mellett digitálisan vezérelt inhalátorok és ultrahangos porlasztók segítik a légúti problémák hatékony kezelését. Az ultrahangos technológia különösen népszerű, mivel finom párát állít elő, amely mélyen behatolhat a tüdő szöveteibe.

Az inhalációs módszerrel adagolt gyógyszereknél (elsősorban a COPD és az asztma kezelésére alkalmazott hörgőtágítóknál) különösen fontos, hogy a megfelelő eszközzel vigye be a beteg a belélegzett hatóanyagot, ugyanis csak így garantálható a gyógyszer pontos adagolása és megfelelő hasznosulása.

Részletesen Az infralámpa, az inhalálás és a párásítás jótékony hatásai

(DRportal, WEBBeteg)

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Dr. Szabó Roxana belgyógyász szakorvosjelölt

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Varga Dóra

Varga Dóra

Dietetikus

Budapest

Cikkajánló