Az immunrendszer szerepe a koronavírus elleni védekezésben - Immunerősítő tippek

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus megjelent:

A 2019-nCoV nevű új típusú koronavírus okozta COVID-19 megbetegedéssel szemben a leghatékonyabban a védőoltással védekezhetünk. A megelőzés érdekében azonban emellett is ajánlott betartani a szükséges óvintézkedéseket, megelőzést szolgáló szabályokat, azaz odafigyelnünk a kézhigiéniára, kerülnünk a tömeget és ügyelnünk rá, hogy immunrendszerünk erős maradjon.

Sokan ilyenkor elsősorban a táplálékkiegészítők szedésére gondolnak, ám egészséges emberek esetében az ellenálló képesség növelésének nem ez az elsődleges módja. Hogyan növelhetjük ellenálló képességünket?

Az erős immunrendszer szerepe

Fontos, hogy az immunrendszer erős legyen, ugyanis jól működő ellenálló képesség mellett a legtöbb kórokozó kevesebb eséllyel képes megbetegíteni a szervezetet. Az új típusú koronavírusról még nem tudunk mindent, de bizonyára ez a helyzet e kórokozó esetében is. Bár nem garantál biztos védettséget egyetlen betegség esetében sem, az erős immunrendszer könnyebben és eredményesebben veszi fel a harcot a kórokozók legtöbbjével szemben, érdemes tehát kellő figyelmet fordítanunk arra, hogy megfelelő működése biztosítva legyen. Mit tehetünk ennek érdekében?

Ezt olvasta már? Mire képes az erős immunrendszer a koronavírus ellen, és mire nem?

Rendszeres testmozgás

A rendszeres testmozgás nemcsak a fizikai erőnlétet javítja, hanem az immunrendszernek is javára válik. A legmegfelelőebbek erre a célra az állóképességet javító sportok, mint a kocogás, úszás, kerékpározás vagy gyaloglás. A teljesítménysportok űzése azonban hátrányos, ahogyan az is, ha valaki egyáltalán nem végez fizikai aktivitást.

Kiegyensúlyozott táplálkozás

Az egészséges, változatos étrend fontos tápanyagokat szolgáltat az immunrendszer számára és ezzel növeli az ellenálló képességet. A zöldségek és gyümölcsök sok antioxidánst tartalmaznak, amelyek harcolnak a szabad gyökökkel szemben és így vesznek részt a sejtkárosodásokkal szembeni védekezésben. Az A-, a C- és az E-vitamin bizonyos immunsejtek képződését és aktivitását támogatja, ezek a vitaminok megtalálhatóak például a répában (A), a paprikában (C) és a növényi olajokban (E). Az ásványi anyagok közül elsősorban a vas, a cink és a szelén játszik fontos szerepet az immunrendszer működésében.

Lehetőség szerint tartózkodjon sokat a friss levegőn!

D-vitamin-szükségletünk jelentős részét szervezetünk saját maga állítja elő napfény hatására. Ezért tanácsos minél több időt a szabadban, friss levegőn tölteni jó időben, tavasztól őszig természetesen megfelelő fényvédelem mellett. Az őszi-téli időszakban az emberek többségénél a szervezet nem képes elegendő D-vitamint termelni, ezért a járványok megelőzésének szempontjából is javasolható a D-vitamin fogyasztása.

Tanulja meg kezelni a stresszt!

A tartós stressz gyengíti az ellenálló képességet, ezért figyeljen oda rá, hogy a stresszhatásokat pihenéssel, lazítással, relaxálással, légzésgyakorlattal kiegyensúlyozza!

Aludjon eleget!

Aludjon eleget, az alváshiány ugyanis gyengíti az immunrendszert. Számos tanulmány igazolta, hogy az alváshiány drasztikusan csökkenti az immunsejtek számát. Az, hogy kinek mennyi alvásra van szüksége, egyénenként változó, átlagosan azonban egy egészséges felnőtt éjszakánként 7-9 óra pihentető alvást igényel.

Kerülje a káros szenvedélyeket!

Kerülje az alkoholt! A túl sok alkohol fogyasztása is gyengíti az ellenálló képességet.

Daganatkeltő hatása mellett a dohányzás, az alkalmankénti is, gyengíti az immunrendszert. Azáltal, hogy kiszárítja a légutak nyálkahártyáit, kedvez a gyulladásos folyamatoknak és akadályozza a légutak természetes tisztulási mechanizmusát.

Táplálékkiegészítőt csak indokolt esetben!

Normál esetben egy egészséges ember kiegyensúlyozott táplálkozással fedezni tudja szervezete teljes tápanyagszükségletét, így vitamin- és ásványianyag-pótlásra nincs szüksége. Ezek az anyagok természetes formában (élelmiszerek) tudnak a legjobban hasznosulni a szervezetben.

Valamennyi vitaminra és ásványi anyagra vonatkozóan szakértők meghatározták a napi ajánlott beviteli mennyiséget. A maximálisan fogyasztható mennyiséget nem tanácsos túllépni, hiszen ettől az immunrendszer nem lesz erősebb, sőt a túladagolás is éppúgy ártalmas lehet, mint a vitaminhiány. A szükséges tápanyagokat a legjobb természetes úton (élelmiszerek formájában) bevinni a szervezetbe, egészséges egyén esetében az ajánlott beviteli mennyiséget nem túllépve. Az immunrendszer így tud a legideálisabb hatásfokon működni.

Bizonyos helyzetekben szükség lehet táplálékkikegészítők szedésére, például krónikus hiányállapot fennállása esetén, terhesség során és szoptatási időszakban. Az immunrendszert gyengítik az anyagcsere-betegségek – mint például a cukorbetegség –, a HIV-fertőzés, a műtétek, a sugárterápia és a citosztatikumok (daganatos sejtek osztódását gátló gyógyszerek), valamint a fájdalomcsillapítók hosszú távú szedése. Ezekben az indokolt esetekben a vitaminokat és ásványi anyagokat táplálékkiegészítők formájában orvosi javaslatra és az ő utasításainak megfelelően adagolva kell bevinni.

Tovább

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító
Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Források:
Bildergalerie: Immunsystem stärken (onmeda.de)
9 Tipps gegen ein schwaches Immunsystem (netdoktor.at)
Gesunde Ernährung stärkt Abwehrkräfte (gesundheit.de)

Cikkajánló

Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg összeállítás - Dr. Ujj Zsófia Ágnes és Bak Marianna
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Kiss Csilla Márta, gyermekgyógyász, Dr. Árki Ildikó, háziorvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.