Diabéteszes neuropátia: önsegítő technikák
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes frissítve:
Az orvos által javasolt terápiák mellett számos olyan dolog létezik, amivel a beteg segítheti a diabéteszes neuropátia kezelését és enyhítheti a fájdalmát.
A téma cikkei |
6/1 A diabéteszes neuropátia |
A neuropátiás fájdalom alakulása
A neuropátiás fájdalmat idegkárosodás okozza. A tartósan magas vércukorszint miatt károsodott idegek nagyobb valószínűséggel küldenek fájdalomjelet, még akkor is, ha nincs ok a fájdalomra. Számos módon tudják kezelni a neuropátiában szenvedőket, mindemellett a betegek többsége a kezelések ellenére érez fájdalmat.
A diabéteszes neuropátiával való együttélés általában hosszú távú, annak ellenére, hogy bizonyos neuropátiás fájdalmak kezelés hatására javulhatnak, ám az is hónapokig, évekig tarthat. Más idegi fájdalmak ugyanolyanok maradnak, vagy az évek múlásával egyre rosszabbodnak, míg olyan is van, ami visszafordíthatatlan.
Önsegítő módszerek a neuropátiás fájdalom kezelésére
Számos módszer áll rendelkezésére is annak érdekében, hogy a diabéteszes neuropátiában szenvedő beteg csökkentse a fájdalmát, megelőzze a súlyosabb problémák kialakulását, illetve védje általános egészségi állapotát.
Módszerek a betegség hosszabb távú kontrolljához
Vércukorszint-kontroll - A legfontosabb a vércukorszint rendszeres ellenőrzése. A diabéteszes neuropátia legjobb kezelése, ha a vércukorszintje a normál tartományban van. A diabéteszes neuropátia egy progresszív szövődmény, ami azt jelenti, hogy rendezetlen vércukorszint esetén az állapot folyamatosan romlik. A vércukorszint kontrolljának a része a megfelelő diéta, a testsúly normalizálása, a stresszkezelés és a gyógyszerek előírásszerű alkalmazása.
Testmozgás - A séta, torna és általában minden mozgásforma természetes fájdalomcsillapító hatású, mivel endorfint szabadít fel az agyban. A rövidtávú hatás mellett hosszabb távon is előnyös, mivel javítja a vérkeringést az idegekben és a lábakban, ami a láb ereinek tartós tágulatát eredményezheti, a javuló vérellátás pedig segíti a sérült idegek gyógyulását és segít más szövődmények (diabéteszes láb) megelőzését. Érdemes rövidebb sétákkal kezdeni, majd fokozatosan lehet növelni az intenzitást és az időtartamot.
Lábápolás - A diabéteszes neuropátia általában károsodott érzékeléssel társul, ami növeli a sérülések, fertőzések kockázatát, különösen a lábakban és a lábfejen. A kockázatot csökkenthető a lábak napi szintű átvizsgálásával, kényelmes cipő viselésével, a mezítláb kerülésével. A legkisebb seb vagy sérülés figyelmet érdemel, nehezen gyógyuló sebekkel fel kell keresni a kezelőorvost.
Alkoholfogyasztás kerülése - A túlzott alkoholfogyasztás cukorbetegeknél tovább károsítja az idegeket és súlyosbítja a neuropátiás fájdalmat. Nincs meghatározott előírás arra, hogy mennyi alkohol mellett kerülhető el az idegi fájdalom, ám szakértők legfeljebb heti 4 adag (egy adag például egy korsó sör, egy pohár bor) alkoholt javasolnak.
Leszokás - A dohányzás a káros érrendszeri hatáson keresztül rontja az idegek vérellátását, ezzel elősegíti pusztulásukat és a neuropátiás panaszok fokozódását. Az alkoholfogyasztáson, mérgezéseken kívül a dohányban lévő anyagok is jelentősen rontják az idegi eredetű fájdalmakat.
Sérülések megelőzése - Diabéteszes neuropátiával minden meg kell tenni a bőr és az érző idegek egyéb okból bekövetkező sérüléseinek elkerüléséért. Fokozottan figyeljen arra, hogy ne égesse meg a kezeit például sütés közben, ne legyen túl forró a fürdővíz, ne üsse be a lábát otthonában.
Elegendő alvás - Az idegi fájdalom gyakran rosszabbodik éjszaka, ezzel megzavarja az alvást. Ennek nyomán ördögi kör alakul ki, mivel az alváshiányos állapot nehezíti a fájdalommal való megbirkózást. Segít, ha megpróbál jó alvási szokásokat kialakítani: kerülje a délutáni koffeinbevitelt, és következetesen úgy feküdjön le, hogy 7-8 órát tudjon aludni.
Vitaminok - Elsősorban a B6, B12 és D-vitaminoknak van szerepe az idegek normál működésének kialakításában, a normál idegrendszeri működés fenntartásában. A D-vitamin pótlása Magyarországon mindenkinek ajánlott az ősztől tavaszig tartó időszakban, a B-vitaminok hiánya ritkábban szokott bekövetkezni. Mivel túladagolható vitaminokról van szó, érdemes orvosával is egyeztetni a szedésükről.
A vitaminok mellett az alfa-liponsav és az acetil-l-karnitin esetében számoltak be - tudományosan még nem kellően megerősített - kedvező hatásról. Étrend-kiegészítő formájában elérhetőek.
Fajdalomcsillapító módszerek
Fájdalomcsillapító gyógyszerek - A fájdalom csökkenthető vény nélkül kapható nem-szteroid típusú gyulladáscsökkentőkkel (ibuprofen, naproxen stb.), fontos azonban tudni, hogy krónikus fájdalmak esetén nem szabad ezen gyógyszerekre alapozni a kezelést. Hosszú távú alkalmazásuk ugyanis számos komoly mellékhatással járhat (gyomorvérzés, vesefunkció stb.).
Meleg vizes fürdő - A meleg fürdő a legegyszerűbb otthoni kezelési módja az akut neuropátiás fájdalomnak. A meleg víz átmenetileg növeli a véráramot a lábakban, és enyhíti a stresszt.
Érzéstelenítő krémek - Noha csak átmenetileg, de jelentős enyhülést adhatnak a lidokainos készítmények, melyek gél vagy kenőcs formájában kaphatók.
Kapszaicin - A kapszaicin hatóanyagú, csípős paprika kivonatból készült, vény nélkül is megvásárolható krém vagy tapasz kellemetlen, égő érzést okoz az első alkalmazásnál. Tapasztalatok szerint azonban azoknál, akik kibírják, hogy egy héten át alkalmazzák, javulás tapasztalható a neuropátiás fájdalom mértékében.
Gyógynövénytartalmú olajok - Egyes tanulmányok szerint a gyógynövényes olajok alkalmazása csökkentik a fájdalmat. Ide tartozik az eukaliptuszolaj, a levendula, a bergamott, a szerencsendió. A levendula olajáról köztudott, hogy relaxáló hatással bír, ami szintén segíthet az elmének az idegi fájdalom kikapcsolásában.
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Cs. K. fordító, Forrás: WebMD, Mayo Clinic, PainScale
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos