Fájdalomcsillapítás gyermekkorban – Amit minden szülőnek tudnia kell

megjelent:
Szülőként az egyik nehezen megítélhető feladatunk, hogy hogyan csillapítsuk a gyermekünk fájdalmát, az akár testi vagy lelki eredetű. Ne feledjük, hogy mi ismerjük leginkább gyermekünk jelzéseit, viselkedését, illetve a fájdalom mértékét.
Felnőttként is nehéz megfogalmazni a panaszokat, de gyermekeknél még inkább kihívást jelent, hiszen ők sokszor nem tudják pontosan elmondani, hol és milyen fájdalmat éreznek. Szülőként természetes, hogy enyhíteni szeretnénk a gyerek szenvedését – de fontos, hogy ezt körültekintően, biztonságosan és a megfelelő eszközökkel tegyük.
Ebben a cikkben összefoglaljuk a gyermekeknél alkalmazott fájdalomcsillapítás legfontosabb tudnivalóit: milyen esetekben csillapítsuk a fájdalmat, milyen gyógyszereket használhatunk, milyen formában adhatjuk be őket, illetve mikor forduljunk gyermekorvoshoz.
A fájdalom fajtái és okai gyermekkorban
A fájdalom lehet akut (hirtelen fellépő) vagy krónikus (legalább 3 hónapja fennálló).
Gyakori fájdalomtípusok:
- Lázhoz társuló fejfájás, ízületi- vagy izomfájdalom,
- Fogzási fájdalom (csecsemőknél),
- Oltások utáni fájdalom,
- Hasfájás (pl. fertőzések, székrekedés, stressz),
- Fertőzésből fakadó (pl. fülgyulladás miatti fülfájás),
- Sérülés okozta fájdalom (pl. horzsolás, rándulás),
- Műtéti beavatkozást követő fájdalom,
- Lelki okokat kísérő fájdalom.
Látható, hogy számos oka lehet a fájdalomnak, azonban ezek nem minden esetben igényelnek gyógyszeres fájdalomcsillapítást.
A gyermek fájdalmának felismerése
Különösen a kisebb gyermekeknél a fájdalom felismerése nem mindig egyszerű, hiszen nem tudják pontosan megfogalmazni az érzéseiket. Figyeljünk az alábbi jelekre, és ha ezeket látjuk rajta, merüljön fel a fájdalom jelenléte:
- Sír, nyugtalan, ingerlékeny, feszült.
- Nem eszik, nem iszik, nem alszik jól.
- A fájó testrészt nem használja vagy kíméli.
- Nehéz elterelni a figyelmét.
- Magához húzza a térdét (pl. hasfájás esetén).
- “Arcára kiül a fájdalom”.
A nagyobb gyermekek már képesek szóban is jelezni, hogy fáj valamijük, és ők akár 0–10-ig terjedő skálán is értékelhetik a fájdalom erősségét.
Fájdalomcsillapítás fajtái gyermekkorban
A fájdalomcsillapításnak két módját ismerjük. Enyhe fájdalom jelentkezése esetén a nem gyógyszeres módszereket alkalmazzuk, míg közepes/erős fájdalom esetén gyógyszeres kezelésre van szükség. (Ez utóbbiak esetében megkülönböztetünk vény nélküli és vényköteles készítményeket.)
Nem gyógyszeres fájdalomcsillapító módszerek
A fájdalom nem mindig igényel gyógyszeres kezelést – sok esetben hatékony lehet a hideg/meleg borogatás, csecsemőknél a szoptatás, megnyugtatás, ölelés, figyelemelterelés, közös játék vagy épp a pihenés.
Gyógyszeres fájdalomcsillapító módszerek
Gyermekeknél mindig figyelembe kell vennünk az alapbetegségeket, rendszeresen szedett gyógyszereket, valamint a dózis meghatározásánál az életkort és a testsúlyt. Jelen összefoglaló táblázat tartalmaz olyan hatóanyagokat is, mely túlmutat az otthon, laikusként alkalmazható gyógyszerelésen.
A leggyakrabban használt hatóanyagok:
Hatóanyag | Életkor | Mire jó? | Beadás módja | Mellékhatások |
Nem- | Újszülöttkortól | Enyhe-középsúlyos fájdalomra (pl. fejfájás, fogzás, izomfájdalom), lázcsillapításra | Kúp, szirup, rágótabletta, kapszula, injekció | Allergiás reakció, májkárosodás túladagolás esetén |
Nem- | 3 hónapos kortól | Erős fájdalom, magas láz esetén, ha más szerek nem hatékonyak | Tabletta, csepp, injekció formájában Csak orvosi javaslatra! | Ritka, de súlyos mellékhatás lehet az agranulocitózis (fehérvérsejtszám-csökkenés) |
NSAID-ok: | 3 hónapos kortól | Középsúlyos fájdalmakra (fogfájás, fülgyulladás, torokfájás), gyulladáscsökkentő és lázcsillapító is | Szirup, rágótabletta, kapszula, kúp, injekció | Hasi fájdalom, gyomorirritáció, ritkán allergiás reakció, vesekárosodás. Asztma esetén kerülendő |
Egyéb NSAID-ok: pl. diklofenák, naproxen | 1 éves kortól | Általában műtét utáni fájdalom, gyulladás és duzzanat (pl. fogászati, illetve ortopédiai sebészeti beavatkozást követően). | Csepp, kúp | Leggyakrabban fejfájás, szédülés, hányinger és hányás, hasmenés, hasfájás, fokozott bélgáztermelődés, étvágytalanság, illetve bőrpanaszok jelentkezhetnek. |
Dinitrogén- oxid ("nevető- gáz") | Sürgősségi ellátásban, kisebb sebészeti vagy fogászati beavatkozások során: fájdalomcsillapító, szorongásoldó és enyhén altató hatású | Csak megfelelően felszerelt egészségügyi intézményben | Gyors hatás és gyors kiürülés, mellékhatások ritkák (hányinger, szédülés) | |
Sevofluran | Altatáshoz használják (maszkon keresztül), de bizonyos esetekben enyhe, rövid hatású fájdalomcsillapítóként is alkalmazzák | Csak megfelelően felszerelt egészségügyi intézményben | Gyors hatás és gyors kiürülés, mellékhatások ritkák (hányinger, szédülés) | |
Opioidok: pl. morfin, tramadol, kodein, fentanil. | Opioidoknak nevezzük azokat a természetes, félszintetikus, szintetikus vegyületeket, amelyek a legerősebb fájdalomcsillapítók közé tartoznak. Ezek mind vényköteles szerek, amelyeket csak igen erős, mással nem csillapítható fájdalmak esetén alkalmaznak, pl. rosszindulatú daganatos betegséggel járó fájdalmak, égéssérültek fájdalomcsillapítása során. |
Fontos:
- Soha ne adjunk ibuprofent kiszáradt, hányós-hasmenéses gyereknek – fokozhatja a vesekárosodás kockázatát!
- Az adagolást illetően nagyon fontos, hogy mindig be kell tartani az ajánlott egyszeri dózist, az ajánlott maximális dózist, illetve a két egymást követő adagolás közti minimális időt! Ebben kérjük ki kezelőorvosunk vagy gyógyszerészünk véleményét!
- Két azonos hatóanyagú fájdalomcsillapító között másik hatóanyagú fájdalomcsillapító is adható a fájdalomcsillapító hatás fenntartása érdekében.
A gyógyszer beadásának módjai
A gyógyszer kiválasztásánál nemcsak a hatóanyag számít, hanem az is, hogyan tudjuk azt beadni a gyermeknek:
1. Szirup, csepp
- Előny: könnyen adagolható, ízesített, csecsemőknek is könnyen beadható.
- Hátrány: pontatlan lehet az adagolás, ha nem használunk mérőeszközt.
2. Kúp
- Előny: hányós vagy alvó gyermeknél is adható.
- Hátrány: nehezebb adagolni, egyes gyerekek elutasítják.
3. Rágótabletta, kapszula
- Előny: nagyobb gyermekeknél praktikus.
- Hátrány: kisgyermekek nem tudják lenyelni.
4. Intravénás
- Előny: gyorsan hat, nagyobb dózisú szerek is beadhatók
- Hátrány: kizárólag erre kiképzett szakszemélyzet adhatja be, lehetőség szerint fekvőbeteg intézményben
5. Intraossealis (csonton keresztül)
- Előny: biztonságos, gyors és könnyű vénás hozzáférést biztosít, főként életveszély esetén alkalmazandó
- Hátrány: kizárólag erre kiképzett szakszemélyzet adhatja be
Nem ajánlott gyógyszerek
Aspirin (acetilszalicilsav):
Gyermekeknél nem ajánlott, különösen vírusfertőzés idején, mert súlyos szövődményt, úgynevezett Reye-szindrómát okozhat.
Kodein tartalmú készítmények:
Alkalmazásuk gyermekeknél tilos, mivel májkárosodás és súlyos légzési depresszió is felléphet.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Bizonyos esetekben a fájdalom mögött komolyabb betegség is állhat. Ilyenkor mindenképp gyermekorvosi kivizsgálás szükséges.
Forduljunk gyermekorvoshoz, ha az alábbiak közül bármelyiket észleljük:
- A fájdalom hirtelen, nagyon erősen jelentkezik
- A fájdalom több mint 1–2 napja tart
- A gyermek lázas és bágyadt
- A fájdalom helye nem egyértelmű
- A gyermek hányt, nem eszik és kiszáradás jelei mutatkoznak
- Fájdalommal együtt kiütés jelenik meg
- Sérülés után duzzanat, deformitás, mozgáskorlátozottság tapasztalható
- A gyermek nehezen veszi a levegőt, eszméletvesztés jelentkezik
Tippek szülőknek
- Mindig legyen otthon a gyermek részére láz- és fájdalomcsillapító, lehetőség szerint két különböző hatóanyagú.
- Ne adjunk gyógyszert találomra – mérjük a testtömeget és tartsuk be a dózisokat!
- Ha bizonytalanok vagyunk, kérdezzük meg a gyermekorvost vagy gyógyszerészt.
- Figyeljük a gyermek viselkedését – sokszor többet elárul, mint a panaszai.
- A szeretet, türelem és figyelem legalább olyan fontos, mint a gyógyszer!
A fájdalomcsillapítás gyermekkorban nemcsak a kellemetlenségek enyhítéséről szól, hanem a gyógyulás elősegítéséről is. A szülőknek fontos tudniuk, hogy milyen szerek biztonságosak, hogyan kell azokat megfelelően adagolni, és mikor van szükség orvosi segítségre. (Természetesen a felsoroltakon kívül léteznek egyéb szerek és módszerek (pl. epidurális érzéstelenítés, perifériás idegblokád) is, amivel a szakemberek képesek csillapítani a fájdalmat, de ez meghaladja ezen cikk kereteit.) A megfelelő információval és odafigyeléssel azonban a gyermekkori fájdalmak jól kezelhetők, és a kis betegek gyorsabban visszanyerhetik jókedvüket.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
Felhasznált irodalom:
- Cettler M, Zielińska M, Rosada-Kurasińska J, Kubica-Cielińska A, Jarosz K, Bartkowska-Śniatkowska A. Guidelines for treatment of acute pain in children - the consensus statement of the Section of Paediatric Anaesthesiology and Intensive Therapy of the Polish Society of Anaesthesiology and Intensive Therapy. Anaesthesiol Intensive Ther. 2022;54(3):197-218. doi:10.5114/ait.2022.118972
- Fájdalomcsillapítási kisokos szülőknek akut (heveny) fájdalom esetére. Bethesda Gyermekkórház Fájdalomkezelő Centrum.
- Di Nora, A., Sciuto, L., Finocchiaro, M., Trobia, G., Minardi, C., Di Stefano, A. ... Pavone, P. (2025). Acute pain in children: A reappraisal on the modalities of grade evaluation and on treatment strategies (Review). World Academy of Sciences Journal, 7, 10.
- Verghese ST, Hannallah RS. Acute pain management in children. J Pain Res. 2010;3:105-123. Published 2010 Jul 15. doi:10.2147/jpr.s4554
- Gai N, Naser B, Hanley J, Peliowski A, Hayes J, Aoyama K. A practical guide to acute pain management in children. J Anesth. 2020;34(3):421-433. doi:10.1007/s00540-020-02767-x