A valódi levendula mint gyógynövény - Gyógyszerész szemmel

szerző: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész - WEBBeteg
megjelent:

Az utóbbi évtizedek egyik legismertebb gyógynövénye lett a valódi keskenylevelű levendula, latinul: Lavandula angustifolia P. Mill. (más néven L. officinalis Chaix).

Míg pár évtizede a levendulát repellens (riasztó) hatása miatt csak molyirtóként alkalmazták, mára már klinikailag bizonyított a növényi drog (megszárított virágai) és illóolajának hatásossága nyugtalanság, álmatlanság és emésztési panaszok kezelésében. Hagyományos növényi gyógyszer formájában is megtalálhatjuk a patikák polcain.

A valódi levendula örökzöld, évelő, mediterrán eredetű félcserje, melynek liláskék színű virágai június végén nyílnak. A levendula már az ókor óta ismert és alkalmazott gyógynövény, eleinte sebek fertőtlenítő lemosására alkalmazták. A középkorban főzetét emésztési panaszokra használták, majd a keleti kultúrákban (Tibet, India) már nyugtató hatása is ismert volt. Hazánkban a valódi levendula a bencés szerzetesek révén terjedt el. Nagyüzemi termesztése az 1920-as években kezdődött. A Tihanyi-félszigeten Franciaországból hozott szaporítóanyagból ültetvényt létesítettek, majd az 1940-es években a Pannonhalmi apátság területén is elindult a termesztése.

Valódi levendula

A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben a gyógynövény szárított virága, a Lavandulae flos (mely legalább 13 ml/kg illóolajat tartalmaz) és a belőle nyert illóolaj, a Lavandulae aetheroleum (melynek két fő összetevője a linalool és a linalil-acetát) hivatalos. A levendulavirág és -illóolaj használatának nem ismertek nem várt hatásai (mellékhatásai), ellenjavallatai, gyógyszerekkel való kölcsönhatásai. Biztonsági okokból várandósság és szoptatás alatt nem javasolt az alkalmazása.

Hogyan alkalmazzuk a levendulát?

A tea készítésekor 1-2 teáskanálnyi növényi drogot egy csészényi forró vízzel forrázzunk le, lefedve 10 perc állás után fogyaszthatjuk, akár ízesítve is. Teájának nyugtató hatása is bizonyított, ugyanakkor jól alkalmazható idegességből eredő gyomorpanaszoknál. A belsőleges alkalmazáskor figyeljünk oda, hogy csak gyógyszerkönyvi minőségű növényi drogot használjunk, ezt a csomagoláson feltüntetik!

A szárított virágból levendulapárnát is készíthetünk, mely az elalvást segíti. A gyógyszerkönyvi minőségű illóolaját (mely a gyógyszertárakban kapható), használhatjuk párologtatóban, szaunázáskor vagy 1-2 cseppet este a párnánkra is cseppentve nyugtató, relaxáló hatása van.

A standardizált (az illóolaj fő összetevőit állandó mennyiségben tartalmazó) levendulaolajat tartalmazó kapszula – mely 80 mg levendulolajat tartalmaz – hagyományos növényi gyógyszerként van forgalomban, és recept nélkül is kiadható. Mentális stressz és kimerültség tüneteinek enyhítésére és az alvás elősegítésére alkalmazható. A gyógyszer 12 éves kor alatti gyermekeknél, valamint terhesség és szoptatás időszakában történő alkalmazásának biztonságossága nem igazolt, így az ő esetükben alkalmazása nem ajánlott.

A levendulaolajat tartalmazó krém használható frissítő masszírozásra, túrázás, sportolás, fitnesz, testedzés alkalmával terhelt izmok felfrissítésére. Az izmok ellazítása mellett a felszabaduló illatanyag nyugtatóan hat. A készítmény mentolt, kámfort is tartalmaz.

A valódi levendula illóolaja gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítményként más gyógynövények illóolajával együtt pl. zsályaolaj, szegfűszegolaj, citromolaj alkalmazható emésztési zavarokra, idegesség, nyugtalanság kezelésére. Külsőleg bedörzsölésre végtag- és izomfájdalom esetén. Megfázásos betegségekkor inhalálásra. A készítmény alkoholt és mentolt is tartalmaz.

A gyógynövényfajokról gyűjtött mézek közé tartozik a levendula fajtaméz, melynek levendulapollen-tartalma 1–20%. A francia provence-i levendulaméz védett fajtaméz, melyről egy tanulmány bebizonyította gombaellenes hatását. Napjainkban Pannonhalmán is termelnek levendulamézet.

Kutatások előrevetítik, hogy még nem minden hatását ismertük meg a valódi levendulának, így antibakteriális, antioxidáns, sebgyógyító, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatásait vizsgálják.

Tovább

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Dr. Szabó Roxana belgyógyász szakorvosjelölt

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Varga Dóra

Varga Dóra

Dietetikus

Budapest

Cikkajánló