Kemoterápiás kezelés - Életmód és táplálékkiegészítők

aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus, táplálkozási tanácsadó frissítve:
Milyen életmódbeli tényezők, változtatások segíthetnek enyhíteni a kemoterápia mellékhatásait, jobbá tenni az életminőséget? Érdemes-e, lehet-e étrend-kiegészítőt szedni?
Daganatos betegségek - A téma cikkei |
11/1 A leggyakoribb daganatok első tünetei |
Milyen életmódbeli tényezők segíthetnek enyhíteni a nehézségeket?
A kemoterápia alatt jelentősen megváltozik az életminőség, ezért érdemes tudni, hogy mik azok az apró életmódbeli tanácsok, melyekkel ez a nehéz időszak könnyebben átvészelhető.
A hányinger csökkenthető, illetve megelőzhető az alábbi javaslatok segítségével:
- Egyen gyakran, kevesebbet. Naponta 5-6-szori kis étkezés csökkenti az emésztőszervrendszert érő terhelést.
- Ne feküdjön le evés után, hagyjon időt az emésztésre. Próbáljon meg sétálni étkezést követően, feje alá helyezzen párnát, úgy feküdjön le.
- Evés közben ne igyon, így emésztőnedvei nem hígulnak fel.
- Étkezések között viszont fogyasszon bőven folyadékot, legalább egy órával evés előtt és után.
- A gyömbérteának és a borsmentának hányáscsillapító hatása van.
- Fogyasszon friss zöldségekből és gyümölcsökből készült italokat.
- Kerülje az egyszerű szénhidrátok fogyasztását, inkább komplex szénhidrátokat, növényi rostokat fogyasszon.
- Kerülje a zsíros ételeket, a párolást és a főzést válassza az ételek elkészítési módjának.
Étrend-kiegészítők használata a kemoterápia során
A vitaminok és az ásványi anyagok szedése biztonságosnak tűnhet amiatt, hogy ezek recept nélkül kapható készítmények, de pont emiatt találomra történő szedésük egyúttal veszélyes is lehet: egyrészt, mert hamis biztonságérzetbe ringatja a beteget, tudni kell ugyanis, hogy a legtöbb étrend-kiegészítőt sem daganatos betegek, sem citosztatikumok alkalmazása mellett nem ellenőrizték nagyszámú tanulmányokkal! Másrészt ezek a készítmények kölcsönhatásba léphetnek az említett kemoterápiás szerekkel.
Sőt, számos olyan étrend-kiegészítő van a piacon, melyről még csak azt sem tudjuk, hogy egyáltalán kölcsönhatásba lép-e más gyógyszerekkel, és ha igen, akkor ez milyen következményekkel jár.
- Egy amerikai tanulmány készült mellrákban szenvedő betegek étrendkiegészítő-használatával kapcsolatban. A tanulmány az alábbi megállapításokra jutott:
- A leggyakrabban használt táplálék-kiegészítők a daganatos betegek körében a multivitamin-készítmények, az E-vitamin és a kalcium.
- Az E-vitaminról azt tartják, hogy csökkenti a kemoterápiás gyógyszerek mellékhatását. A multivitamint és E-vitamint szedők között azt tapasztalták, hogy kevésbé gyengült le az immunrendszer, mint azok esetében, akik nem szedték ezeket az étrend-kiegészítőket. Emellett kísérletek igazolták az E-vitamin neurotoxicitást csökkentő hatását is, azaz cisplatin típusú kemoterápia esetén az idegrendszerre gyakorolt káros hatás E-vitamin szedésével csökkenthető volt.
- Ezzel szemben a folsavtartalmú táplálékkiegészítők esetében a daganatos folyamat rosszabbodásával kell számolni.
- A B12-vitamin szedése a tanulmány szerint nem érintette az immunrendszer neutrophil típusú fehérvérsejtjeit.
- Összességében a B-vitamin kerülendő daganatos betegség esetén.
- Egy másik amerikai tanulmány szerint különböző kemoterápiás szerek 30-70 százalékkal kevesebb emberi ráksejtet pusztítottak el kísérleti körülmények között akkor, ha előzetesen C-vitaminnal kezelték a sejteket. Emellett tudósok egy csoportja egerekbe is beültetett emberi ráksejteket. Azt tapasztalták, hogy amikor a kísérleti egerek C-vitamin készítményt kaptak két órával a kemoterápia előtt, a daganat gyorsabban növekedett.
Tekintettel arra, hogy ennyire különböző álláspontok léteznek az étrend-kiegészítők szedésével kapcsolatban, mielőtt bármelyiket használni kezdené, mindenképpen kérje ki onkológusa véleményét. Orvosa akár gyógyszerként forgalomban lévő (tehát bevizsgált) vitamin és/vagy ásványianyag-készítmény szedését is javasolhatja. Továbbá olyan étrend tartását, amely bővelkedik a szükséges vitaminokban természetes formában.
Ez is érdekelheti Diétás tanácsok rákbetegeknek
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus, táplálkozási tanácsadó