Diétás tanácsok rákbetegeknek
megjelent: 2013.04.25.
Minden rákellenes kezelési módszer (műtét, kemoterápia, sugárterápia, hormonkezelés, biológiai kezelés igen erőteljesen hat.
E módszerek a gyorsan növekvő (daganatos) sejteket célozzák meg, ezért az egészséges, de gyorsan növekvő és osztódó sejtek (pl. a szájban, az emésztőrendszerben található sejtek, valamint a haj) is gyakran károsodnak. Az egészséges sejtek károsodása vezet a kellemetlen mellékhatások kialakulásához és a táplálkozási problémákhoz.
Hogyan hat a rákellenes kezelés a táplálkozásra? Terápiák és mellékhatások
A kezelés típusa: Műtét
Hatása a táplálkozásra: Nő a szervezet tápanyagigénye, lassulhat az emésztés, zavart szenvedhet a száj, a torok és a gyomor működése. A megfelelő tápanyagbevitel javítja a sebgyógyulást, és segíti a gyógyulási folyamatot.
Esteleges mellékhatások: Ha a beteg sovány vagy gyenge, a műtét előtt magas fehérje- és energiatartalmú diétát írnak elő. A műtét után a beteg kezdetben nem nagyon tud enni, ezért a szükséges tápanyagokat az egyik vénán keresztül (totalis parenteralis táplálás) vagy az orron át a gyomorba levezetett csövön (orrszondán) kapja meg.
A kezelés típusa: Sugárkezelés
Hatása a táplálkozásra: A rákos sejtek elpusztítása mellett a sugárterápia az egészséges sejteket is károsíthatja.
Esetleges mellékhatások: A fej, a nyak, a mellkas területére adott sugárkezelés esetén:
- Szájszárazság;
- szájnyálkahártya-fekély;
- torokfekély, torokfájás;
- nyelési nehézség;
- az ízérzékelés megváltozása;
- fogászati problémák;
- fokozott köpetürítés.
Sugárterápia és kemoterápial |
Sugárterápia. A daganatos betegek mintegy fele kap ilyen kezelést, aminek során nagy energiájú, ionizáló sugárzással gátolják a sejtburjánzást - a folyamat hatására az érintett szövetekben károsodik az örökítő anyag (DNS), így csökken a tumor-sejtek szaporodása. Kemoterápia. A kemoterápiás kezelés során a betegeket olyan gyógyszerekkel (citosztatikumokkal) kezelik, amelyek a daganatos sejteket elpusztítják, vagy legalább szaporodásukat gátolják. A citosztatikumok nagy része a gyorsan szaporodó daganatsejteket szelektíven pusztítja. |
A gyomor vagy a medence területére adott sugárkezelés esetén:
- Hányinger;
- hasmenés;
- puffadás.
A kezelés típusa: Kemoterápia
Hatása a táplálkozásra: A rákos sejtek elpusztítás mellett a kemoterápia az egészséges sejteket is károsítja (pl. az emésztőrendszerben), csökkenti az étvágyat.
Esetleges mellékhatások:
- Hányinger, hányás;
- étvágytalanság;
- hasmenés;
- székrekedés;
- szájnyálkahártya- vagy torokfekély;
- fogyás vagy hízás;
- az ízérzékelés megváltozás.
A kezelés típusa: Biológiai kezelés
Hatása a táplálkozásra: Fokozza a szervezet védekezőrendszerének (immunrendszerének) működését, a rákos sejtek elleni küzdelem során. Csökkentheti az étvágyat.
Esetleges mellékhatások:
- Hányinger, hányás, hasmenés;
- szájnyálkahártya-fekély;
- nagyméretű fogyás;
- szájszárazság;
- az ízérzékelés megváltozása;
- izomfájdalom, fáradtság, láz.
A kezelés típusa: Hormonkezelés
Hatása a táplálkozásra: Egyes típusai fokozzák az étvágyat, és befolyásolják a szervezet vízháztartását. Esetleges mellékhatások:
- Étvágyváltozás;
- folyadék-visszatartás.
A kezelés mellékhatásai egyénenként különbözőek lehetnek, függenek a daganat típusától, a kezelt testrészről, a kezelés típusától, időtartalmától és a dózisától. Nem mindenkinél jelentkeznek mellékhatások a kezelés folyamán, és a legtöbbjük elmúlik a kezelés befejeztével.
A leggyakoribb daganatok első tünetei |
A legtöbb ráktípus a korai stádiumban nem mutat jellegzetes tüneteket, azonban felborítja szervezetünk egyensúlyát. Az esetek többségében a kezdeti tünetek, bár szokatlanok, nem látszódnak riasztónak. Viszont ha tartósan megmaradnak, érdemes kivizsgáltatni magunkat. A leggyakoribb első tünetekről |
Egyébként ma már számos remek gyógyszer is rendelkezésre áll a kellemetlenségek kivédésére és megszüntetésére. Kérjük ki bátran a kezelőorvosunk tanácsát ezekkel kapcsolatban! A táplálkozási problémákat a kezelés mellett a szorongás, a félelem vagy az aggodalom is okozhatja. Az idegesség és a félelmek természetes velejárója az étvágytalanság és a hányinger. Mihelyt megkezdődik a kezelés, s már tudjuk, mire számíthatunk, csökken a szorongás, és az étvágyunk is javulni fog.
A kórházi tartózkodás folyamán beszélgessünk el kezelőorvosunkkal és egy dietetikus szakemberrel, s kérjük ki tanácsukat, véleményüket jelenlegi étrendünkkel kapcsolatban!
Szívesen segítenek majd összeállítani a fogyasztandó ételek, alapanyagok listáját, de egyes mellékhatások (pl. hányás hasmenés) kivédésére is készséggel adnak tanácsokat. Ne feledjük, hogy a táplálkozás egyenként eltérő a kezelés alatt: van, aki végig változatlan étvággyal, jóízűen táplálkozik. Mások olykor olyannyira nem kívánják az ételt, hogy még a gondolatától is rosszul lesznek.
Mindig tartsuk észben a következőket |
|
„Tiszta” folyadék
- Erőleves
- leszűrt, zsírmentes húsleves;
- szénsavas üdítő;
- áfonyalé/szőlőlé;
- gyümölcsízű italok;
- gyümölcsjégkrém gyümölcsdarabokkal;
- tejmentes gyümölcsjégkrém;
- gyümölcszselé;
- méz;
- dzsem;
- gyümölcskocsonya;
- jégkrém;
- sportitalok;
- citromfélék leve;
- facsart citromlé;
- zöldséglé;
- tea;
- víz.
Teljes folyadékdiéta alkotói (példák)
- Gyümölcslevek és nektárok;
- erőleves, húsleves;
- vaj, olaj, margarin, tejszín;
- szénsavas üdítők;
- sajtleves;
- kávé/tea;
- friss vagy fagyasztott natúr joghurt;
- gyümölcs facsart leve;
- gyümölcszselé;
- méz, dzsem, lekvár;
- jeges tej;
- folyékony tápszerek;
- tej;
- tejturmix;
- víz;
- egyszerű puding;
- egyszerű gyümölcskocsonya;
- burgonyakrémleves;
- finomított, őrölt főtt gabonafélék;
- turmixolt hús erőlevesben vagy csontlében;
- krémes jégkrém;
- tejsodó, habszuflé;
- facsart citromlé;
- krémleves;
- gyümölcspüré;
- paradicsomlé;
- paradicsomleves és zöldségkrémleves;
- zöldséglé.
Diétás tanácsok rákbetegeknek |
![]() Sréter Lídia, Prof. Dr. Fordította: Dr. Igazvölgyi Katalin A fordítást szakmailag lektorálta: Prof. Dr. Sréter Lídia Sorozatszerkesztők: Prof. Dr. Eckhardt Sándor és Dr. Vasváry Artúrné SpringMed Kiadó, 2003, 61 oldal Látogasson el a kiadó honlapjára és böngésszen a könyvek között www.springmed.hu |
(Springmed Kiadó)