Daganatok
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A daganatos betegségen átesett, tünetmentes betegeknek bizonyos időközönként, előre meghatározott rendszer szerint konrtollvizsgálatokra szükséges menni. Az alábbiakban a gyógyult vastagbéldaganatos betegek számára szeretnénk néhány hasznos tanáccsal, információval szolgálni.
A vastagbélrák téma cikkei |
A betegség megértése Élet betegséggel Megelőzés |
A vastagbéldaganatok kiterjedtségük szerint a következő csoportokba sorolhatók:
Az alábbiakban a II. és III. stádiumú, azaz nem csak a bél falára lokalizálódó, de távoli áttétet nem adó vastagbél-daganatok gondozásának alapelveit ismertetjük.
A kezelésekhez hasonlóan szakmai protokoll rögzíti a vastagbélműtét után tumormentesnek vélelmezett betegek utánkövetésének módját és ütemezését is.
Az alábbi menetrend akkor érvényes, ha a kontrollvizsgálatok nem tárnak fel kiújulást vagy nem vetik fel áttét gyanúját, mert abban az esetben a teendők az aktuális szükségletekhez igazodnak. Természetesen az ütemezést az is felülírja, ha a beteg két kontrollvizsgálat között kivizsgálandó panasszal jelentkezik. A pontos menetrendet emellett minden esetben a műtét előtti és utáni leletek, illetve a műtéti megoldás határozza meg.
Az első 2 évben 3 havonta történik kontrollvizsgálat, ezt követően 6 havonta. Az ellenőrzés része a beteggel való konzultáció (étvágy, testsúly, fájdalom felmérése), a has, a műtéti hegek, a tüdő fizikális vizsgálata. A laboratóriumi vizsgálatok során követik a tumormarkerek (CEA, CA 19-9, CA-50) változását, a májfunkciós értékeket és székletvér vizsgálatot is végeznek. Képalkotó vizsgálatokra 6 havonta kerül sor: a mellkasról röntgenkép készül (indokolt esetben CT vagy PET-CT), a has-kismedence területéről ultrahang, CT vagy MR (indokolt esetben PET-CT). Endoszkópos kontroll (tükrözés) évente indokolt.
Tehát az általános vizsgálati menetrend a következő:
Olvasson tovább A vastagbélrák szövettani típusairól és a túlélés esélyeiről itt írtunk részletesen
Ne feledkezzünk meg arról, hogy a vastagbéldaganatra való hajlam családi halmozódást mutat! Megfelelő időben történő kolonoszkópos szűrővizsgálattal a vastagbéldaganatok „előszobáját” jelentő jóindulatú elváltozások (vastagbélpolipok) eltávolíthatók, így a daganat kialakulása megelőzhető!
Vastagbéldaganatos betegek családtagjai számára ajánlott kolonoszkópos szűrővizsgálati időpont:
Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szerzőnk: Dr. Pászthory Erzsébet, gasztroenterológus, belgyógyász
Felhasznált irodalom: 200 válasz a vastagbélrákról és végbélrákról (szerk.: B. Papp László)
Neuropátiára utaló jelek
Prof. Dr. Barkai LászlóMegfelelő odafigyeléssel viszonylag korán felismerhetőek.
A száraz bőr okai
Dr. Bodnár EdinaSzámos ok állhat a háttérben. Melyek ezek? Mit tehet a kellemetlen panasz ellen?
Életeket ment a vastag- és végbélszűrés
November közepén a Kor Kontroll Társaság az Országos Onkológiai Intézettel (OOI) közös nyílt napot tartott, hogy felhívja a figyelmet a vastag- és végbélrák megelőzésének, illetve korai stádiumban történő felismerésének, szűrésének jelentőségére.
Láthatóvá tették a rejtőzködő rákos sejteket az immunrendszer számára
Egy új módszerrel kutatók láthatóvá tették a rákos sejteket az immunrendszer számára és segítették, hogy az megsemmisítsen olyan daganatokat, amelyeket az immunterápia más formái nem képesek észlelni.
Vizsgálatok a vastagbélrák kezelése előtt
Amennyiben a szövettan igazolja a vastagbélrákot, további vizsgálatokra lehet szükség. A kivizsgálás azt szolgálja, hogy a kezelőorvosnak minél több információja legyen a beteg állapotáról, a daganat pontos elhelyezkedéséről, kiterjedéséről.
Élet a bélrák diagnózisa után
A vastagbélrák diagnózisa a legtöbb beteg mindennapi életét alapjaiban változtatja meg. Ez a daganattípus drasztikus változást okozhat a testképben, és a közérzetre is nagy hatást gyakorol. Mi mindenre számíthat még betegként? Mire érdemes odafigyelnie?
Életmód és táplálkozás vastagbéldaganat esetén
A megfelelő életmódnak és helyes, változatos táplálkozásnak fontos szerepe van az egészség megőrzésében, a daganatok kialakulásának, illetve kiújulásának megelőzésében is.
Betegklub vastagbéldaganattal élőknek
Bármilyen daganatos megbetegedés esetén segítséget jelenthet a hasonló problémával küzdő bajtársak társasága, akik reményt nyújtanak, példájukkal erősítik a gyógyulásba vetett hitet. Nem mellékesen pedig hasznos információkhoz juthatnak a tagok meghívott orvosoktól, szakemberektől, illetve a betegtársaktól is. Öt szervezetet mutatunk be.
Gyermekvállalás vastagbélrák után
A vastagbélrák a legtöbb esetben az 50 év feletti korosztályt érinti, azonban a fiatalabb életkor sem jelent biztosítékot, különösképpen akkor, ha a családban volt már hasonló tumoros betegség. Felvetődik emiatt a kérdés: amennyiben nemző- illetve fogamzóképes életkorban lévő az érintett beteg, vajon milyen hatással lehet a vastagbélrák a termékenységre és a családtervezésre.
A vastagbélrák szűrési lehetőségei, kivizsgálása
A vastagbélrákszűrés 50 éves kor fölött mindenkinek ajánlott, de gyanú esetén bármely életkorban fontos lehet a betegség mielőbbi felismerése. Legnagyobb jelentősége a bélcsatorna endoszkópos vizsgálatának, a béltükrözésnek (kolonoszkópia) van, de más szűrési módszerek is elérhetőek.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!