Hajlamosít-e a cukorbetegség fertőzések kialakulására?
Nem egységes a szakmai álláspont abban a tekintetben, hogy fogékonyabbak-e a cukorbetegek egyes fertőzések iránt vagy sem – mellette és ellene szóló adatok egyaránt ismertek –, bizonyos azonban, hogy a fertőző betegség cukorbetegséggel társulva nagyobb odafigyelést, intenzívebb kezelést igényel, mintha ugyanaz a megbetegedés nem cukorbetegnél lép fel.
Diabétesz teszt |
Még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség egyes embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Töltse ki Diabétesz tesztünket |
Ennek oka kettős: egyrészt minden társbetegség, így fertőzések fellépése is ronthatja az anyagcsere-állapotot, anyagcsere-kisiklást idézhet elő, másrészt a magas szöveti cukorszint, a szervezet ellenállóképességének csökkenése fokozhatja a betegséget okozó ágens, baktérium, vírus vagy gomba virulenciáját, megbetegítő képességét.
Fertőzés kialakulása cukorbetegen ezért gyakori ellenőrzést, és ha a vércukor-monitorozás, a kezelés szükség szerinti módosítása, a szájon keresztüli folyadékfelvétel vagy a megfelelő, rendszeres táplálkozás otthoni körülmények között nem biztosítható, gyógyintézeti elhelyezést tesz szükségessé.
A 2-es típusú cukorbetegség és tünetei |
A 2-es típusú cukorbetegség első tünetei ártalmatlannak tűnnek, sőt előfordulhat, hogy a már évek óta 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő nem is tud róluk. A 2-es típusú cukorbetegség és tünetei |
Több napon keresztül fennálló magas láz, jelentős vagy hirtelen állapotromlás, elhúzódó lefolyású megbetegedés ugyancsak kórházi beutalást indokol.
Ez szükséges akkor is, ha átmenetileg inzulin adására kell sort keríteni. A teljességhez tartozik, hogy vannak olyan ritka fertőző megbetegedések – pl. az epehólyag-gyulladás egy speciális, viszonylag tünetszegényen kialakuló, de akár igen súlyos szövődményeket okozó formája; egy speciális gomba okozta megbetegedés –, amelyek elsősorban cukorbetegségben fordulnak elő. Ezek ismerete a kezelőorvos számára azért fontos, hogy a szokásos kezelésre nem javuló, rövid időn belül ismétlődő vagy elhúzódó megbetegedés esetén e lehetőségekre is gondoljon.
Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor: Cukorbetegség |
![]() Szerző(k) - Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor Szakmai lektor: Dr. Hidvégi Tibor Felelős szerkesztő: Dr. Igazvölgyi Katalin Felelős kiadó és főszerkesztő: Dr. Böszörményi Nagy Klára Tipográfia és borítóterv: Németh János SpringMed Kiadó, 2007, 208 oldal Látogasson el a kiadó honlapjára és böngésszen a könyvek között www.springmed.hu |
(Springmed Kiadó)