A cukorbetegség okozta fekély

szerző: Dr. Pop Gábor, sebész - Cukorbetegközpont
frissítve:

A diabéteszes fekély a cukorbetegség egyik legsúlyosabb szövődménye. A nem gyógyuló seb kezdetben alig látszik, később egyre nagyobb területet érint, megfelelő terápia nélkül végül az adott végtag amputálását is indokolttá teheti. A lábszárfekély kezelése nem minden esetben könnyű, ám időben megkezdett, komplex terápiával legtöbbször eredményesen gyógyítható.

Miért vezet lábszárfekélyhez a cukorbetegség?

A cukorbetegség számos szövődménnyel fenyeget, ezek egyike a lábszárfekély. Kialakulásának oka komplex, alapvetően a cukorbetegség során a normális értéket tartósan meghaladó, emelkedett vércukorszint idéz elő a szervezetben olyan változásokat, amelyek együttesen segítik elő a lábszárfekély kialakulását. Előzményei közé tartozik a diabéteszes láb néven ismert bőrgyógyászati problémák összessége, a vércukorszint okozta idegkárosodás (diabéteszes neuropátia), a fertőzésekre való fokozott hajlam, a szöveteket ellátó erek keringési zavara, majd ezek talaján a romló sebgyógyulási készség.

A folyamat lényege, hogy a magas vércukorszint károsítja az ereket, így a keringést is, ezért a bőrszövet vérellátása zavart szenved, így a sejtek nem jutnak elegendő mennyiségű oxigénhez. A fekély súlyosbodásához ezen kívül hozzájárul a cukorbetegségkor fennálló fokozott fertőzésveszély is, ezért a seb tisztántartására nagy gondot kell fordítani. Az érrendszeri károsodás miatt cukorbetegeknél gyakoribbak a kisebb sérülések, és sokszor csak előrehaladott probléma esetén kezdődik meg a kezelés.

A diabéteszes lábszárfekély közel minden 8. cukorbeteget érint, és a végtag amputációjának vezető oka.

A diabéteszes lábszárfekély megelőzése

Mivel a már kialakult fekély kezelése sok esetben nehézkés, ezért fontos a prevenció.
  • A megelőzés első lépése a vércukorszint normalizálása diabetológus orvos segítségével, a túlsúly csökkentése útján a testsúly normalizálása, a koleszterinszint és az esetleg megemelkedett vérnyomás csökkentése. Jól kontrollált diabétesz esetén jelentősen alacsonyabb a fekély kialakulásának kockázata.
  • Fontos odafigyelni arra is, hogy a diabéteszes beteg óvja lábait a sérülésektől, ezzel megelőzhető az esetleges fertőzések kialakulása. Fontos, hogy minden nap ellenőrizze a lábai állapotát, nem lát-e rajta elváltozásokat!
  • Fordítson időt a rendszeres testmozgásra, ami a keringés fokozásával gyakorol pozitív hatást a lábszár egészségére és a szövetek oxigénállátására.

Tünetek, a sebek stádiumai

Minden cukorbetegnek ismernie kell a lábszárfekély kezdeti tüneteit, hogy a szükség esetén a kezelés mielőbb megkezdődhessen.

Az állapotot az érintett terület érzékkiesése jelezheti előre. Amennyiben végtagjainál az átvizsgálás során azt tapasztalja, hogy jelentősen csökkent, megváltozott a bőre érzékenysége, az már az idegi károsodásra és a fekély kockázatára utal.

Eleinte a probléma alig észrevehető, hiszen először egészen apró foltok, sebek alakulnak ki, vagy szokatlan duzzanat, irritáció, bőrpír formájában jelentkezik, melyeket a beteg egyszerű sérülésnek vél.

Figyelemfelkeltő, ha a látszólag enyhe bőrelváltozás nem mutat tartós gyógyulási hajlamot, vissza-visszatér, valamint egyre növekszik. Később a nehezen gyógyuló sebet rossz szag, elszíneződés kísérheti. Az elváltozás lehet fájdalmas, vagy érzéketlen is. Utóbbi azért kockázatosabb, mert számos beteg emiatt később fordul orvoshoz.

A legtöbben úgy gondolják, a probléma elsősorban a boka környékén jelentkezik, ám leggyakrabban a lábfejen, a lábujjaknál vagy a talp elülső részén látható az elváltozás. Természetesen a boka környékén is megjelenhet, ám ez ritkább.

Lásd még Cukorbetegség: A lábfejen levő sebek veszélyesek

Mikor érdemes orvoshoz fordulni?

A fekély sikeres terápiájának kulcsa a kezelés mielőbbi megkezdése, mivel minél később jut el a beteg orvoshoz, annál nehezebb lesz a gyógyítás. Sajnos sok beteg korai stádiumban otthon próbálkozik a nem gyógyuló seb kezelésével, ami az állapot súlyosbodását eredményezheti. Ha nem kap időben megfelelő, szakszerű segítséget, akkor nem csak nagy fájdalmai lesznek a fekélytől, de a lába épségét is kockára teszi!

Éppen ezért még mielőtt kipróbál valamilyen sebkezelési módszert, fontos, hogy előtte konzultáljon orvossal, valamint hogy a szakember által javasolt kezelések mellett, és ne helyettük próbálkozzon mással. Az első lépés a diabetológussal történő konzultáció.

A diabéteszes lábszárfekély stádiumai
Az orvos először osztályozza, hogy az állapot egy adott skálán, milyen szinten áll. Eszerint a következő stádiumokat különböztetik meg:
0 – nincs fekély, de veszélyeztetett.
1 – jelen van fekély, de nincs fertőzés.
2 – mély fekély, ízületek, inak is érintettek.
3 – kiterjedt fekély, tályogok, erős fertőzés.

A diabéteszes fekély kezelése

A diabéteszes fekély kezelése csakis akkor lesz eredményes és tartós, ha azt komplexen kezelik, mivel maga az állapot létrejötte is több kiváltó tényező miatt alakult ki. Éppen ezért a gyógyításban szükség van diabetológusra, sebészre, dietetikusra, gyógytornászra, ortopédorvosra, sebkezelő nővérre, angiológusra és pedikűrösre. Segítségükkel javítani lehet a keringést, a fertőzés megszűntethető, a glükózszint normalizálható és a bőrkeményedések, tyúkszemek eltávolíthatóak.

Normalizálja a vércukorszintet!

Az első lépés a vércukorszint normalizálása, hiszen enélkül hiábavaló az összes többi terápiás kezelés, hiszen a magas glükózszint az, ami folyamatosan károsítja az ereket, a keringést. A kezelés történhet gyógyszerrel és inzulinos injekcióval is, természetesen diabetológus szakorvos által meghatározott dózisban, rendszeres ellenőrzések mellett.

Fertőzés megszüntetése

Fekély esetén fontos lépés a fertőzés megszüntetése, hiszen a sebben káros mikroorganizmusok telepedhetnek meg, melyek tovább rontják az illető állapotát és fokozzák a gyulladást. Ekkor antibiotikumos kezelés indokolt, ami megszünteti a fertőzést.

Intelligens kötszerek

Léteznek ún. intelligens kötszerek a fekély terápiájában, melyek nagy előnye, hogy lényegesen nagyobb a nedvszívó képességük a hagyományos kötszereknél, így a kötéscserét is ritkábban kell végezni, ráadásul növelik a beteg komfortérzetét is. Segítik a seb sarjadzását, fertőtlenítenek, felfogják a váladékot, ezáltal elősegítik a gyógyulást, ráadásul a kellemetlen szagok ellen is hatásosnak bizonyulnak.

Seb tisztán tartása

Fontos, a szakember utasítása alapján végzett sebkezelés: a rendszeres kötéscsere, sebkezelők használata. A sebet testmeleg vízzel le kell mosni, hogy a fertőzések elkerülhetőek legyenek, valamint hogy az elhalt szöveteket eltávolítsa. A fekély tisztításához sokszor az orvos speciális készítményeket ajánl, emellett lábmosás után érdemes hintőport használni a lábujjak közé!

Alternatív terápiák

Kutatások szerint a mézes sebkezelés, a lökéshullám terápia és a hiperbár oxigénterápia hatásos módszer a fekély kezelésében. Az eljárások elősegítik a sebgyógyulást, csökkentik a fertőzést, javítják a vérellátást és beindítják az öngyógyító folyamatokat. Bár valamennyi terápia kúraszerűen történik, már az első pár alkalom után lényeges javulás tapasztalható. Alkalmazásuk azonban nem helyettesíti a fekély orvosi terápiáját.

Bővebben Hiperbár oxigénterápia | Lökéshullám terápia | Méz a sebkezelésben

Megfelelő lábbeli viselése

Fekély esetén külön gondot kell fordítani a megfelelő lábbeli viselésére, mivel fontos odafigyelni arra, hogy a kóros nyomáspontokon ne alakuljanak ki sebek. Erre a célra ma már speciális, terápiás cipők/talpbetétek kaphatóak. Viseljen megfelelő méretű cipőt, hogy legyen elég hely a lábfejének, lábujjainak, és minden felvétel előtt győződjön meg róla, hogy nincs-e apró kavics benne.

Megfelelő láb- és körömápolás

A cukorbetegeknek fokozottan oda kell figyelniük a megfelelő láb-és körömápolásra, hogy csökkentsék a fertőzések kialakulásának rizikóját. A körmöket fontos rövidre vágni, ügyelve a szélekre is, nehogy felsértse a mellette lévő bőrt. Emellett az elhalt hámréteget és a bőrkeményedéseket is el kell távolítani - ez utóbbit a sérülésveszély miatt bízza inkább pedikűrösre!

Bővebben Lábápolási tanácsok cukorbetegeknek

Amputáció

A megelőzésnek és a megfelelő kezelésnek köszönhetően napjainkban kevesebb, mint felére csökkent a diabétesz miatti amputációk száma. Súlyos, elfeketedéssel járó szövetelhalás, antibiotikumokra nem reagáló fertőzés, keringési zavar, szepszisveszély esetén azonban a beteg életének megmentése érdekében ma is történik amputálás. Ez jelentheti egyes lábujjak amputációját, súlyosabb esetben azonban nem ritka a lábszár térd alatti eltávolítása, vagy a teljes lábszár amputálása sem.

Lásd még Hogyan előzheti meg az amputációt, ha cukorbeteg?

Dr. Pop Gábor, sebészCukorbeteg Központ
Dr. Pop Gábor, sebész

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Irinyi-Barta Tünde

Irinyi-Barta Tünde

Okleveles táplálkozástudományi szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest