Mellrák terhesség alatt - A terhesség során felismert emlődaganatokról

megjelent:
Mi a teendő, ha várandós nőnél mellrákot diagnosztizálnak? Milyen típusai és tünetei vannak, miben tér el e tekintetben a nem terhesség során jelentkező mellráktól? Milyen vizsgálatokat lehet gyanú esetén terhesen nők körében elvégezni? Milyen kezelések jöhetnek szóba?
Közismert tény, hogy a kihordott terhességek száma és a több hónapig tartó szoptatás az emlődaganatok kialakulását csökkenti. Ugyanakkor a várandósság idején diagnosztizált rosszindulatú emlődaganatok kórlefolyása rosszabb, mint a többi emlőráké. Ezen ellentmondás több tényezőtől függ, például a megváltozott immunológiai állapottól.
Előfordulás
Európai statisztikai adatok alapján 1000 terhesség során 1-3 esetben kerül felismerésre emlődaganat. Az arány folyamatosan növekszik. Ennek hátterében főleg a nők életkora játszik szerepet: későbbi időpontban vállalnak gyermeket. Azon nők átlagéletkora 33 év, akiknél várandósság idején diagnosztizálnak emlődaganatot. Általában a terhesség 17-25. hetében állapítják meg a diagnózist.
Rizikótényezők
A felmérések alapján az emlődaganatok általános rizikótényezői lényegében megegyeznek a terhesség során felismert emlőrákok kockázatával. A BRCA1 (breast (BR) cancer (CA) = emlődaganat 1-es gén) genetikai eltérést nagyobb arányban találták a terhesség idején felismert emlődaganatos betegek csoportjában.
Milyen tünetek jelentkezhetnek?
A várandósság során az emlő szövete felkészül a tejtermelésre, így megduzzad, alakját változtatja, kissé tömöttebbé válik. Ezért az emlőrákra legjellemzőbben megjelenő kemény tapintatú elváltozás nehezen ismerhető fel.
Az emlő bőrének egyenetlen behúzódása, megvastagodása, az emlőbimbó alakjának elváltozása, a két emlő közötti nagymértékú aszimmetria felhívhatja a figyelmet a rosszindulatú emlődaganatra. Előrehaladott esetekben fájdalom, bőrpír, egyéb bőrreakció jelenhet meg és hónalji nyirokcsomó-megnagyobbodás. Tekintettel a tünetek bizonytalanságára, a várandósság idején felismert emlődaganatok többnyire előrehaladott állapotban kerülnek felismerése, mely a terápia eredményét is befolyásolja.
Onkológiai szakbizottság
Nemzetközi ajánlás és magyar jogszabály határozza meg a rosszindulatú daganatos megbetegedés gyanúja esetén a páciensek kivizsgálásának és kezelésének útvonalát. Várandósság esetén az onkológiai szakbizottság – onkoteam – tagjai ki kell, hogy egészüljenek nőgyógyász-onkológus, szülész-nőgyógyász, neonatológus (újszülött gyermekekkel foglalkozó szakorvos), genetikus szakorvosokkal. Felmerülhetnek pszichológiai és etikai kérdések is, s ezen esetekben e szakterület szakembereinek munkája is szükséges. Szülésre felkészítő pszichológus segítségét kérhetik a terhes kismamák szülészeti centrumokban. Onkológus szakasszisztens a kivizsgálás és kezelés részleteiről tud felvilágosítást adni és segítséget nyújtani.
Miben különbözik a várandósság idején felismert emlőrák a máskor kialakult emlődaganattól?
A fentiekben ismertettük, hogy az emlő szerkezetének megváltozása miatt fizikális vizsgálattal nehezebb felismerni a várandósság alatt előforduló emlődaganatot. Egyes felmérések alapján ezen csoportban körülbelül 60%-ban későbbi stádiumban tudják kimutatni ezt a betegséget. A daganatos sejtek különbözősége alapján feltételezhetően agresszívabb a tumor (grade-különbözőségek). A kezelésekre jobban reagáló daganatok aránya kisebb, nagyobb számban fordulnak elő a nem hormonérzékeny, és a HER-2/humán epidermális (hám eredetű/növekedési faktor receptor 2-es típus) negatív daganatok.
Kivizsgálási lehetőségek
A daganat kiterjedésének megállapításához az ionizáló sugárzással járó vizsgálatokat kerülni kell vagy minimális terheléssel járó fajtát érdemes választani.
Az emlőultrahang bármikor végezhető, mely a hónalji nyirokcsomók állapotára is tud adatot szolgáltatni.
A sugárterheléssel járó módszerek, úgymint a computertomográfia (CT), positron-emissziós tomográfia (PET-CT), csontizotóp kerülendők a magzati károsodás miatt.
A mágneses rezonancia (MR) vizsgálat során ionizáló sugárzás nem keletkezik. Ugyanakkor a gadolium tartalmú kontrasztanyag a méhlepényen keresztül a magzatba is eljut. Egyértelmű károsító hatásáról pontos adatok nem állnak rendelkezésre.
Ultrahangvezérelt szövettani mintavétel mindenképpen szükséges a betegség megállapítása érdekében.
Daganatellenes terápia - Mi alkalmazható terhesség alatt, és mi nem?
A rosszindulatú daganatok kezelése során alkalmazott háromfajta módszer ezen csoportban is alkalmazható, megfelelő körültekintéssel.
Sebészeti eljárások a várandósság idején felismert emlődaganatok esetén
Műtét bármelyik trimeszterben elvégezhető.
Az operáció alatt alkalmazható altatószerek korlátozottak, s a műtét idejét minimalizálni kell. Az altatás előtt, közben és utána a magzat állapotát folyamatosan szükséges követni. Kardiotokográfia (CTG) során a magzat szívműködését és a méhösszehúzódásokat kísérik figyelemmel.
Az emlő teljes eltávolítása (masztektomia) igényli a legrövidebb műtéti időt.
Az emlő-helyreállító beavatkozásokat a terhesség befejezése után javasolt elvégezni.
Az emlődaganatok műtéteinek végzésekor a hónalji nyirokcsomók állapotát minden esetben meg kell határozni. Az őrszem vagy szentinel nyirokcsomó szövettani vizsgálata szükséges. Ehhez az eljáráshoz festéket, szintetikus metilin-kéket és izotóp jelölést lehet alkalmazni. Szakirodalmi adatok alapján az ekkor alkalmazott kis sugármennyiség magzati károsodást nem okoz.
Sugárterápia a várandósság idején felismert emlődaganatok esetén
Magzati károsodás veszélye miatt a sugárterápia ellenjavallt ezen esetekben. Nagy körültekintéssel esetleg a terhesség első 12 hetében adható. Abban az esetben, ha a műtétet követően három hónap eltelte után kapja a beteg a sugárterápiát, akkor a kiújulás esélye növekszik. Ugyanakkor a magzati károsodás veszélye miatt a sugárkezelést csak a szülés után javasolt kezdeni.
Gyógyszeres kezelés a várandósság idején felismert emlődaganatok esetén
Citotoxikus szerek
A váranósság 12. hete után (második és harmadik trimeszter) néhány citotoxikus szer alkalmazható. Biztonságos az antraciklineket (például doxorubicin, epirubicin) és az alkiláló szereket (például cyclophosphamid) tartalmazó kezelés. A taxanok (például paclitaxel, docetaxel) használata megfontolást igényel.
A mellékhatások csökkentése céljából használt készítmények kozül néhány biztonságosan alkalmazható.
A kemoterápiás ciklusok előtt a magzat állapotát monitorozni kell. Amennyiben lehetséges, a szülés időpontját a normál terminushoz javasolt időzíteni. A várandósság 35. hete után nem javasolt a kemoterápia alkalmazása, s három hét után a hüvelyi szülést részesítik előnyben a császármetszéssel szemben. Az előző után gyorsabban felépül a szülő anya, s kisebb megszakítás után folytatható a daganatellenes kezelése is.
Fontos tudni, hogy az alkalmazott citotoxikus szerek nagy része kiválasztódik az anyatejbe, így csak a kemoterápia után 1-10 nappal biztonságos az anyatej összetétele.
Hormonkészítmények
A várandósság ideje alatt a hormonkészítmények (például zitazonium, aromatáz-gátlók stb.) ellenjavalltak, mert a terhesség idején meglévő hormonháztartást megzavarják, s ezzel vetéléshez vezethetnek.
Célzott terápiák
Az emlő daganatos sejtek egy része fokozott mennyiségű HER-2 kötőhellyel rendelkezik, ami gyors sejtszaporodást eredményez. Ezellen több ellenanyagot fejlesztettek ki, melyek széles körben használatosak. A fejlődő magzatba ezek átjuthatnak, s főleg a vesesejtek felszínén okoznak károsodást. Emiatt használatuk a várandósság teljes ideje alatt ellenjavallt. A hasonló jellegű, de komplikáltabb összetételű gyógyszer (HER2-gátló és citotoxikus szer egy molekulában) alkalmazásáról nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű adat, így használatuk nem biztonságos.
Az előrehaladott emlődaganatok kezelése során egyéb célzott gyógyszerek is rendelkezésre állnak, például tirozin-kinázok. Ezen utóbbi gyógyszerek kis molekulasúlyúak lévén szintén átjutnak a méhlepénybe, s magzati károsodást okozhatnak.
Emlődaganatos anyáktól született gyermekek további sorsa
Nemzetközi munkacsoport követi figyelemmel azokat a gyermekeket, akiknek szülőanyjuk emlődaganat miatt kezelésben részesült. A mentális fejlődésük mellett szív- és érrendszeri állapotukat ellenőrzik folyamatosan. A témában nagyszámú, összefoglaló közlemény még nem jelent meg.
Előfordulhat, hogy úgy esik teherbe egy nő, hogy már emlődaganata van? Ilyen esetben mi történik? |
A termékeny korban lévő nők esetén az aktív onkoterápia elkezdése előtt javasolt terhességi tesztet végezni, s ennek eredménye alapján történik a további ellátás. Nagyon kicsi az esélye, hogy az emlődaganat gyógyszeres kezelése során terhesség alakuljon ki. |
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Baki Márta, onkológus