Inzulinkezelési sémák
Általában napi kétszeri előkevert-premix-inzulin adagolását jelenti. Idősebb, stabil életvitelű cukorbetegeknél, ahol a betegek életmódja, étrendje rögzített, a konvencionális kezelés könnyen kivitelezhető és az esetek többségében az elért eredmény is megfelelő.
A téma cikkei |
7/1 Inzulinkezelés és az inzulin típusai 7/2 Inzulinkezelési sémák 7/3 Mire figyeljünk, ha inzulinkezelés alatt állunk? 7/4 Az inzulinkezelés lehetséges mellékhatásai 7/5 Az inzulinadagolás módja, helye, formái 7/6 Speciális kérdések az inzulinkezelt diabétesz esetén 7/7 Étrendi javaslatok inzulinkezelés mellett |
Bedtime inzulinkezelés
A tablettás és az inzulinkezelés kombinációja 2-es típusú cukorbetegeknél. Napközben a gyógyszerek még képesek uralni a vércukorszintet, lefekvés előtt már inzulinkezelés szükséges, hogy a másnap reggelig tartó időszakban is megfelelő határok között legyen a vércukorszint.
Konvencionális kezelés-napi kétszeri inzulinadás
Számos 2-es típusú cukorbeteg számára ma is a választandó kezelési forma. Fő előnye az egyszerűsége, amelyhez a kevésbé motivált beteg együttműködése is megszerezhető. Hátránya, hogy kötött életmódot igényel.
Általában napi kétszeri előkevert-premix-inzulin adagolását jelenti.
Idősebb, stabil életvitelű cukorbetegeknél, ahol a betegek életmódja, étrendje rögzített, a konvencionális kezelés könnyen kivitelezhető és az esetek többségében az elért eredmény is megfelelő.
Bifázisos inzulinanalógok adása
Inzulinanalógot tartamazó előkevert inzulin jól alkalmazható 2-es tipusú cukorbetegek kezelésére.
Adhatók napjában kétszer, reggel és az esti főétkezés előtt, terjed a napi háromszori alkalmazás is, minden főétkezéshez a beállított étrend szerint szükséges keverékarányú változatot adagolva.
Az étkezés utáni vércukor-emelkedést jobban tudják ellensúlyozni, mint a humán keverék inzulinok. Valamint nem szükséges köztiétkezés beiktatása sem.
Szemi-intenzív inzulinkezelés
Ilyenkor reggeli előtt humán keverék inzulint, vacsora előtt humán gyors hatású inzulint, lefekvéskor pedig közepes hatástatramú-NPH-típusú inzulint adagolunk.
Ebben az esetben a vacsoratáji vércukor-emelkedés jól kivédhető és a másnap reggeli, éhomi vércukorérték sem magas.
Előfordulhat az is, hogy az ebéd utáni- vacsora előtti vércukorszint magasabb a kívántnál, ilyenkor a reggeli és vacsora előtt adott premix humán inzulinokat ebéd előtt adagolt, gyors hatású inzulinnal lehet kiegészíteni.
Ajánlott kezelési forma 1-es típusú cukorbetegségben, valamint megfelelő indikáció és együttműködés esetén 2-es típusú cukorbetegekben.
Intenzív konzervatív inzulinkezelés (ICT)
Napjában többször adott inzulinkezelést jelent, amelynek a célja az egyes étkezések és az étkezésmentes napszakok ideális inzulinszükségletének biztosítása.
Elengedhetetlen a rendszeres vércukor-önellenőrzés, valamint azon ismeretek megtanítása és elsajátítása, amelyek lehetővé teszik egy előzetesen beállított alaprendszer életstílusnak és élethelyzetnek megfelelő, rugalmas alkalmazását.
Bővebben Az inzulinadagolás módja, helye, formái
A betegnek tudnia kell inzulinját tervezett mozgásának, étkezési rendjének megfelelően előre szabályozni. Ismernie kell teendőit különböző élethelyzetekben.
ICT inzuliadási rendszerei
-
Lehetséges étkezések előtt gyors hatású humán reguláris inzulin, este egyszer adott intermedier-NPH-típusú bázisinzulinnal kombinálva.
-
Napjában kétszer adott NPH-típusú inzulin biztosítja a bázisinzulin szükségletet, ilyenkor étkezések előtt kevesebb gyors hatású reguláris inzulinra szorul a beteg.
-
Gyors hatású inzulinanalógok alkalmazására is sor kerülhet az étkezésekhez a reguláris inzulin helyett a következő esetekben : jelentős, egyéb módszerekkel nem befolyásolható étkezés utáni vércukor-emelkedés esetén, vagy mivel közti étkezés nem szükséges alkalmazásukkor testtömegcsökkentési célzattal.
-
Hosszú hatástartamú inzulinanalógok alkalmazhatók az ICT-ben bázisinzulinként, amennyiben az NPH-típusú inzulinok mellett nem volt biztosítható megfelelő anyagcserehelyzet vagy gyakori, tünetekkel járó hypoglikemia jelentkezett.
Inzulinpumpa
Speciális intenzív kezelési mód a folyamatos inzulinadagoló készülék - pumpa - használata.
Az inzulinpumpa elemmel működő elektromechanikus szerkezet, amely tartállyal rendelkezik az inzulinpatron számára, és folyamatosan adagol gyors hatású inzulinanalógot a bőr alatti szövetekbe. Azonban nem automatizált eszköz.
Mind a bazális, mind a bólus inzulin beadásának mennyiségét a páciens döntésétől függően, az önellenőrzés eredményei alapján kell maghatározni. A kanült 2-4 naponta cserélni kell.
Jelenleg 1-es típusú cukorbetegnek meghatározott indikáció, megfelelő együttműködés esetén javasolható.
Ezt olvasta már? Az inzulin szerepe szervezetünkben és a diabétesz
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Lackó Andrea, belgyógyász, diabetológus
A cikk megjelenését a Sanofi támogatta. A cikk tartalma a szerző szakmai véleményét tükrözi.
SAHU.DIA.18.03.0139