Fejfájás és női hormonok - Mi az összefüggés?

WEBBeteg
lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna frissítve:

A fejfájás – különösen migrén – nagyobb arányban érinti a nőket, sok hölgy megfigyelheti magán, hogy ciklusa, terhessége, vagy a nőgyógyászati hormontartalmú készítmények szedése összefüggésben van a fejfájás gyakoriságával és intenzitásával. A magyarázat a női hormonok szintjében található.

A nőknél és a férfiaknál is számos tényező járulhat hozzá a fejfájáshoz, beleértve az életkorukat, vagy a családjuk kórtörténetét. A nők esetében azonban gyakran figyelhető meg ezen felül a fejfájás és a hormonális változások közötti összefüggés. Statisztikák szerint egy adott évben a nők 18-22 százaléka tapasztal legalább egyszer migrént, míg a férfiak csupán 6-7 százalékánál jelentkezik ez a típusú kínzó fejfájás.

A hormonok szerepe a fejfájásban

A fejfájást, különösen a migrénes fejfájást az ösztrogén női hormon szintjével hozható összefüggésbe. Az ösztrogén - több más hatása mellett - szabályozza a fájdalomérzetért felelős folyamatokat az agyban, így hatással van a fejfájásra is.

A magasabb ösztrogénszint általában enyhítheti a fejfájást, míg az alacsonyabb ösztrogénszint következtében a fejfájás kínzóbb lehet. Különösen hormonszint-változás esetén, az ösztrogénszint csökkenésével járó időszakokban súlyosabbak a migrénes fejfájással járó panaszok, míg az egyenletes ösztrogénszinttel jellemezhető időszakokban lehetnek enyhébbek a fejfájásos epizódok.

Természetesen nem kizárólag a hormonok felelősek a fejfájásért, így a nők egy része a hormonszint-változással járó időszakokban sem szenved fejfájásbetegségekben, illetve a lefolyás gyakoriságában és súlyosságában szerepet játszanak más kiváltó tényezők is, mint a stressz, étkezés, légnyomásváltozás, stb.

Ösztrogénszint és fejfájás

Az ösztrogén hormon szintje különböző - részben természetes élettani, részben valamilyen egészségügyi helyzethez kötődő - okok miatt változik.

Pubertás - A migrén a serdülőkor előtt azonos arányban érinti a lányokat és a fiúkat, majd a pubertáskor környékén, a női nemi hormonok termelődésének fokozódásával válik gyakoribbá a lányok között.

Menstruációs ciklus - Az ösztrogén és a progeszteron szintje közvetlenül a menstruáció előtt esik a legalacsonyabb szintre, ezért a migrénre hajlamos nők többségénél gyakori, hogy a menses előtt néhány nappal vagy a menses első napján jelentkezik roham. Ez az ún. menstruációs migrén. A nők egy része kizárólag ebben az időszakban szenved migrénben, míg mások a menstruáció mellett más időszakokban is.

Terhesség - Az ösztrogénszint a terhesség ideje alatt emelkedik, ezért sok nőnél a hormonális fejfájás megszűnik vagy jelentősen javul ebben az időszakban. Előfordul azonban olyan eset is a hormonszintek változásának hatására, hogy a terhesség korai szakaszában következik be az első migrénes roham, majd az első trimeszter után múlnak el a panaszok. A migrénben szenvedő terhes nők közel 70 százaléka mondja azt, hogy a terhesség második és harmadik trimeszterében nem tapasztalnak migrénes rohamokat.

Szülés után az ösztrogénszint gyorsan csökken, így a korábban fejfájásra hajlamosaknál a panaszok is visszatérnek.

Változókor - A perimenopauzában (a menopauzát megelőző években) a hormonszintek ingadoznak, ez sok nőnél átmenetileg a fejfájás gyakoribbá válását eredményezi. A migrénes nők többségénél a tünetek javulnak, amikor bekövetkezik a menopauza.

Orális fogamzásgátlók - A hormonális fogamzásgátló tabletták szintén okozhatják a hormonszint ingadozását. A ciklus nagy részében a fogamzásgátlók enyhítik a migrénes panaszokat, az erre érzékeny nőknél általában a ciklus utolsó hetében következik be migrénes roham, amikor a tabletták nem emelik meg a hormonszintet.

Az aurával járó migrént tapasztaló nők esetében nagyobb valószínűséggel alakulhat ki stroke. Esetükben különösen szükséges, hogy megbeszéljék orvosukkal az orális fogamzásgátló használatának módját, legfőképp akkor, ha más kockázati tényezők is fennállnak (például túlsúly vagy dohányzás).

Hormonpótló terápia - Hasonló hatás érvényesül az elsősorban a menopauza kezelésében alkalmazott hormonpótló terápia során is. Azon nőknél, akik a menopauza után sem tapasztalják a fejfájás ritkábbá válását, leggyakrabban a hormonpótló kezelés nem megfelelően beállított dózisa miatt tapasztalható továbbra is a migrén.

A hormonális eredetű migrén tünetei megegyeznek a más kiváltó tényezők által előidézett rohamokkal, lehet aura nélküli és aurás lefolyású migrén is.

Kezelhető a hormonális eredetű fejfájás?

Életmód - Mivel a hormonális eredetű fejfájás esetén is megfigyelhető más kiváltó tényezők szerepe, fontos, hogy a hormonális változással járó időszakokban különösen igyekezzen kerülni a fejfájás egyéb provokáló tényezőit. Ennek érdekében:

  • kerülje a migrént kiváltó élelmiszereket (ami lehet egyéni érzékenység függvényében a túl fűszeres étel, érlelt sajt, feldolgozott húsáru, citrusfélék, csokoládé stb.);
  • aludjon eleget (a szokásosnál se kevesebbet, se többet);
  • ne igyon alkoholt (főleg a bor provokálhat rohamot);
  • koffeinbevitele ne legyen a szokásosnál több, de a hirtelen koffeinmegvonás is kerülendő;
  • maradjon hidratált;
  • kerülje a túl intenzív fény- és hanghatásokat, illetve szagokat;
  • kerülje a stresszt, relaxáljon.

Gyógyszeres kezelés - Hormonális eredetű fejfájás esetén is alkalmazhatóak a fejfájás típusának és súlyosságának megfelelő gyógyszerek. Ezek orvosával egyeztetve lehetnek

  • fejfájás esetén a fájdalom csillapítására: vény nélkül kapható nemszteroid gyulladáscsökkentők (NSAID), migrénspecifikus hatású triptánok, illetve
  • súlyos esetben megelőző kezelésként személyre szabottan alkalmazott különböző migrén ellen is hatásos gyógyszerek (vérnyomáscsökkentők, epilepsziaellenes szerek, antidepresszánsok, stb.).

Kapcsolódó A migrén kezelése

Hormonális kezelések - Hormonális eredet esetén a fejfájás gyakorisága és súlyossága bizonyos esetekben csökkenthető bizonyos típusú női hormonokat tartalmazó készítmények szedésével, beleértve a fogamzásgátló tablettákat. Ennek beállítása mindig orvosával egyeztetve történjen, mivel személyre szabott adagolás szükséges a panaszok csökkentéséhez és a mellékhatások minimalizálásához. A kezelés célja az egyenletes ösztrogénszint fenntartása, a hormonszintek ingadozásának csökkentése.

  • A fogamzásgátlót nem szedő nők egy részénél segíthet a tabletta szedése.
  • Fogamzásgátló szedése mellett is jelentkező panaszoknál megoldást jelenthet a tabletta adagolásának módosítása. Ez általában alacsonyabb hormontartalmú, ám egyenletesen, a szünetet kihagyva szedett készítményt jelent.
  • Megoldás lehet a hormontapasz, ami alacsony dózisban egyenletes adagolást tesz lehetővé a perimenopauza idején is.

WEBBeteg logó

WEBBeteg
Forrás: Hormonal Headaches (HealthLine)
Lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna háziorvos, pszichoterapeuta

Cikkajánló

A fejfájás az egyik leggyakoribb panasz; alig van olyan ember, aki élete során ne találkozna vele. Becslések szerint Magyarországon körülbelül egymillió migrénes van, és ennél is nagyobb azok száma, akik a visszatérő fejfájás egyéb formáiban szenvednek.
Visszérpanaszok
Visszérpanaszok

Mikor forduljunk orvoshoz vele?

Náthát okozó vírusok
Náthát okozó vírusok

Vajon mitől folyik az orrom?

WEBBeteg - Dr. Szappanos Zsuzsanna, neurológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.