A migrén terápiája - Gyógyszerek és egyéb gyógymódok
A migrén kezelése gyógyszeres és nemgyógyszeres kezelések kombinációjából tevődik össze. Az orvosok különbséget tesznek a migrénes rohamok és a tünetmentes időszakok terápiája közt (migrénmegelőzés).
Első lépés a migrén gyógyszeres kezelése
Gyenge és közepes migrénes roham esetén, nagy dózisú fájdalomcsillapítók és NSAID – gyulladáscsökkentők (nemszteroid gyulladáscsökkentők) - korai alkalmazását ajánlják, mint amilyen az acetylszalicilsav (ASS), a paracetamol, illetve az ASS-t, paracetamolt, koffeint, ibuprofent, diclofenacot vagy naproxent tartalmazó kombinációs szerek.
Az ASS-paracetamol-koffein hármas kombinációja, a vizsgálatok szerint hatékonyabbnak bizonyult az egy hatóanyagú szereknél, és a koffeint nem tartalmazó kombinációknál.
Erős migrénes roham során, triptán tartalmú migrénes szer bevétele ajánlott. Ezek a szerotonin hormon hatását utánzó hatóanyagok (szerotoninreceptor-agonisták). A triptánok hatékonyak a fejfájás kezelésében, és egyúttal harcolnak a kísérő tünetek ellen, mint amilyen az émelygés és a hányás.
A triptánok akut migrénes roham kezelésére a leghatásosabbak, abban az esetben, ha egy kezdődő roham során, a lehető leghamarabb akalmazzák őket. Különböző triptán - hatóanyagok léteznek, amelyek különböző gyógyszerformában kaphatók, mint pl. tabletták, kúpok, orrspray-k és injekciók. Ezek más fájdalomcsillapítókkal kombinálhatók.
A triptánokat nem szabad bevenni fennálló ischaemiás szívbetegség, kezeletlen magas vérnyomás, Raynaud-szindróma, súlyos vese- és májfunkciózavarok esetén, terhesség és szoptatási időszak alatt, illetve agyvérzés után.
Gyógyszerszedés csak mértékkel!
Figyelem! Ne szedjen fájdalomcsillapítót kontroll nélkül, és az időről-időre jelentkező fejfájást, vizsgáltassa meg orvossal. Havonta tíznél több fájdalomcsillapítót ne vegyen be, és három napnál tovább folyamatosan ne szedje ezeket a szereket, különben fennállhat a gyógyszer okozta fejfájás kialakulásának veszélye.
További migréngyógyszerek
Az anyarozs-alkaloidok (ergotaminok), szintén akut migrénes roham esetén hatnak. Tulajdonképpen több mellékhatással járnak (zsibbadás, gyengeség), mint a triptánok. Ezért alkalmazásuk csak nagyon erős migrénes roham során, vagy első alkalommal be nem vált gyógyszer (NSAID, paracetamol, triptán) szedése után ajánlott.
A hányingerellenes szerek (antiemetikumok), a migrén kísérő tüneteként fellépő gyomor-bélpanaszok (émelygés) ellen is hatékonyak. Bizonyíthatóan javítják a rosszullétet okozó panaszokat. Ajánlott hatóanyag a metoclopramid (csak felnőtteknek) vagy domperidon (gyerekeknek is).
Az ópiáttartalmú gyógyszerek (opioidok) alkalmazását nem javasolják, mivel hatékonyságuk nem bizonyított a migrénes roham kezelésében, és a hozzászokás veszélye is fennáll.
Egyéb teendők migrén esetén
Migrénes roham ideje alatt fontos a nyugalom. Például egy elsötétített, nyugodt helyiségben való tartózkodás. Az alvás és a hideg borogatás éppúgy segíthet, mint a relaxációs gyakorlatok (pl. Jacobson-féle progresszív izomlazítás).
Forrás: WEBBeteg
B. M., szakfordító
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos