Nyáron gyakoribbak a gombás fertőzések

szerző: Dr. Kalas Diána, bőrgyógyász - Oxgen Medical
frissítve:

Nyáron különösen sokan szenvednek a gombás fertőzésektől. Hazánkban a lakosság 60-70 százalékának van valamilyen gombás eredetű panasza, ezen belül a körömágyon megjelenő fertőzés elterjedése 15-50 százalékos. Nagy esély van rá, hogy legalább egyszer életében mindenki átesik egy ilyen problémán.

A gombásodás nyári okai

Amíg az emberek természetes alapanyagú cipőkben, esetleg mezítláb jártak, szinte ismeretlen volt a gombásodás, mint népbetegség. A modern, szintetikus, rosszul szellőző cipők és nylon zoknik, harisnyák viszont ideális körülményeket teremtenek a kórokozó elszaporodásához, amely a meleg, párás, sötét helyeket kedveli - tudtuk meg dr. Kalas Diana, bőrgyógyásztól.

Számos olyan hajlamosító tényező létezik, amelyik elősegíti a gomba megtelepedését.

Életmód okok, szokások:

  • túlfűtött helyiségek, párás levegő,
  • túlzott tisztálkodás, amely rontja a bőr természetes védekezőképességét,
  • közös használatú zuhanyzók, fürdők, strandok.

Egészségi állapotra visszavezethető okok:

  • stressz, amely gyengíti az immunrendszert;
  • túlsúly - a végtagok rosszabb vérellátása és a fokozott izzadás miatt;
  • szív- és érrendszeri betegségek - az érszűkület rontja a vérkeringést, a bőr oxigénellátásáz, ezáltal gyengíti védekezőképességét;
  • cukorbetegség - a diabéteszes betegek különösen hajlamosak a gombás fertőzésekre;
  • bármilyen más okból (daganatos betegségek, más fertőzések, bizonyos gyógyszeres terápiák) legyengült immunrendszer.

Fontos tudni, hogy a gomba nem a vízben terjed, hanem leggyakrabban a vízparton (medencék és természetes vizek partjain is), legkönnyebben a fa- és gumifelületeken telepszik meg.

Az izzadás fokozatai

A legtöbb verejtékmirigy a talpon van, ezt követi a homlok és a tenyér. A túlzott verejtékezésnek több fokozatát különböztetjük meg. A legenyhébb esetben csak finom csillogás figyelhető meg a tenyér és talp felületén, a súlyosabb formában akár cseppek formájában is megjelenhet a túlzott mértékben kiválasztott verejték.

A gombásodás megjelenési helyei

Nagyhajlatok (hónalj, lágyékhajlat, farpofák közötti, mell alatti terület). Jellemzően túlsúlyos, erősen izzadó személyeknél jelenik meg gomba a nagyhajlatokban, ahol az érintett terület erősen hámló, vörös, viszket és fájdalmassá is válhat.

Az arc, a törzs, a végtagok bőrének gombás fertőzésére az éles szélű, kör alakú, a széleken finoman hámló, a közepe felé gyógyuló megjelenés a jellemző.

Lábujjak. "Atlétalábnak" hívják a lábujjközök gombás fertőzését, amely viszket, vörös és repedezett, és izzadás hatására a bőr felpuhulva fehérré és lehúzhatóvá válik. A lábgomba a népesség 10-20 százalékát érinti, sokan nem ismerik fel.

Fejbőr. A hajas fejbőr gombás fertőzése összekeverhető a korpásodással és a fejbőr hámlásával, de a hasonló tünetek mellett sokszor a hajhullás is fokozódik.

Napgomba. Az úgynevezett napgomba, ami az utóbbi években a szoláriumokban terjed, a felsőtesten kerek, finoman hámló, barnás foltokat okoz, melyek nem viszketnek. Jellegzetessége, hogy napozáskor a fertőzött területeken nem képződik pigment, az elpusztult gombatelepek helyén fehér foltok láthatók, amelyek azonban nyom nélkül gyógyulnak. A kórokozó a hajas fejbőrön is előfordul, onnan a bőre kerülve okozza a fertőződést.

Körömgomba. A leggyakoribb gombás fertőzés a körömgomba, amelynek tünetei a sárgás, szürkés elszíneződés, töredezettség, megvastagodott körmök, amelyek kellemetlen szaggal is járhatnak. Gyakran egyik körömről terjed a másikra, megfelelő kezelés nélkül nem tűnik el teljesen, később könnyen kiújul.

Nem szégyen a gombás fertőzés

Mivel gyakran épp a túlzott tisztaság eredményezi a gombás fertőzést, kár titkolni, már csak azért is, mert ez a kórkép kezelés nélkül kaput nyithat a bőrön a fertőzések felé, amelyek később esetleg súlyosabb betegségekhez vezethet, mint az ekcéma, az orbánc, a nyirokérgyulladás.

A cukorbetegség fokozottan hajlamosít a gombás fertőzésekre, mert a miközben az elhanyagolt betegség miatt megnő a szövetek cukortartalma, kiváló táptalajul szolgálva a gombáknak, addig az immunrendszeri falósejtek funkciója károsodik, így nem tudják a védelmet ellátni.

A kis hámsérülések tehát még inkább veszélyesek, hiszen a rossz vérellátás miatt a bőr természetes regenerálódó képessége igen lassú, így akár fekélyek, elfertőződő sebek is kialakulhatnak. Ezért már korai stádiumban érdemes felkeresni a bőrgyógyászt, aki a tünetektől függően javasolhat külsődleges, vagy súlyosabb, főleg körömgombás esetben szájon át szedhető gyógyszerelést is. A receptnélküli szerek nem mindig jelentenek elégséges megoldást.

A nehezebben orvosolható körömgombásodás korrekt diagnózisához ma már rendelkezésre áll mikroszkópos és tenyésztéses technika is. Ilyenkor a kórokozót a minta tenyésztésével határozzák meg, így a gyógyszerelés sokkal célzottabbá válik és a rendelkezésre álló jó hatású gombaellenes tablettákat a tenyésztési eredmény birtokában szedhetjük.

Ez is érdekelheti Mit kell tudni a gombaellenes szerekről?

Óvintézkedések a továbbfertőzés ellen

  • Fürdőzés során a vízparton papucsban közlekedjünk, a lábujjak közét mielőbb szárítsuk meg.
  • Hazaérkezéskor cseréljük le a kinti, esetleg rosszul szellőző lábbelit egy kényelmes (lehetőleg nem műanyag vagy lakk) papucsra, és figyeljünk rá, hogy mindenkinek külön papucsa legyen.
  • A fürdőszoba használatakor ügyeljünk rá, hogy mindenki a saját törölközőjét, és ha megoldható, saját manikűrollóját használja. Ha ez utóbbi nem áll rendelkezésre, a problémás családtag fertőtlenítse maga után az ollót.
  • Bőrgombásodás esetén a szokásosnál gyakrabban váltsunk ágyneműt.
  • Évszakonként legalább két pár cipőt váltogassunk, hogy mindig teljesen kiszáradva vehessük fel őket. Ideális megoldás, ha a munkahelyünkön is van váltócipőnk.
  • Ha lehet, kerüljük a szintetikus anyagú lábbeliket, és rendszeresen használjunk izzadásgátló spray-t a lábfejünkre. Hasznos az is, ha a láb szárazon tartásához használt hintőport nem a nedves lábfejre, hanem a cipőbe szórjuk.
  • A nyári kalapokat, sapkákat ne tartsuk túl sokáig a fejünkön, árnyákban vegyük le, hogy fejbőrünk meg tudjon száradni.
  • A diabéteszes láb okozta komplikációk megelőzése érdekében cukorbetegeknek különösen figyelniük kell a nyári lábápolásra.

Forrás: Oxgen Medical (Dr. Kalas Diána, bőrgyógyász)

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.