Lábgombára gyanakszik? Ezek a tünetek

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász frissítve:

Ha lábgombáról (tudományos nevén tinea pedis) beszélünk, akkor térségünk egyik legelterjedtebb fertőző betegsége a téma. Ennek ellenére kevesen ismerik fel a tüneteit, ezért nem is kezelik azt.

A lábgomba téma cikkei

A lábakon lévő gombás elváltozás megjelenhet a talpakon (tinea pedis) és a lábujjak közötti területen (interdigitalis mycosis) is, melyek sokszor egymással társulnak. A lábgomba a lakosság 10-20%-át érinti, leggyakoribb korokozója a Trichophyton rubrum nevű gombafaj, de egyéb antropofil fonalas gombák is szóba jöhetnek, ritkán bizonyos sarjadzó és elvétve egyes penészgomba fajok is. Az interdigitalis mycosist fonalas és sarjadzógombák is okozhatják.

Közép-Európában a lábgomba a leggyakoribb fertőző betegség, mely több férfit érint, mint nőt. Becslések szerint minden tizedik ember szenved a lábgombától, ennek ellenére csak kevesen kezelik a kellemetlen gombás fertőzést. Ha a fertőzött ember mezítláb jár, minden egyes lépéssel fertőző hámsejteket hagy maga után, amelyek a következő arra járó mezítlábán megtapadnak, és kifejlődhet a lábgomba.

A gombák elsősorban a lábujjak között találnak maguknak optimális, azaz nedves és meleg tartózkodási helyet. Számukra ezek a legjobb feltételek, amik mellett hosszú időn át zavartalanul szaporodhatnak.

A lábgombásodás többnyire zárt cipőben, gumicsizmában, nedves mikroklímában, melegben dolgozókon, sportolókon, úszókon alakul ki. (Az angolok a lábgombával fertőzött lábat „atlétaláb”-nak (sportolóláb) nevezik.) A fokozott lábizzadás, rossz artériás, vénás vagy nyirokkeringés, cukorbetegség, illetve hormonzavarok hajlamosítanak a kialakulására. Primer vagy szekunder immunhiányos állapotokban súlyos, nehezen kezelhető tünetek alakulhatnak ki.

A lábgomba tünetei

  • Megvastagodott felrakódás a talp(ak)on.

  • Lábviszketés és égő érzés.

  • Kismértékű részleges kivörösödés.

  • Néha kis hólyagok.

  • Hámlás, nedvedzés.

Lábgomba

A lábgomba hasonló tüneteket okoz, mint az ekcéma, a kontakt allergia, a pikkelysömör és az úgynevezett hyperkeratosis plantaris, melyeket bőrgyógyász tud elkülöníteni egymástól.

Lehetséges szövődmények

A lábgomba egyik változata a lábujjak közötti területeket támadja meg (interdigitalis mycosis). Ekkor a bőr nedvesnek és felpuhultnak (macerált) tűnik, a lábujjak közötti bőr bereped, fájdalmassá válik. A felpuhult bőrön, aprócska hámsérüléseken keresztül könnyen átjuthatnak a kórokozók, és súlyos bőrgyulladást, bakteriális felülfertőződést okozhatnak. Az interdigitalis mycosis tehát jelentősen növeli az orbánc (erysipelas) kockázatát!

A lábról a gombás fertőzés átterjedhet a körmökre is, a körömgomba pedig hosszadalmas, gyakran egy évig is kezelésre szoruló, nehezen gyógyuló megbetegedés.

A lábgomba kezelése és az újrafertőződés megelőzése

A lábgomba lokális gombaellenes készítményekkel (antimycotikus krémek, spray-k, lábujjak közé hintőporok) általában hatékonyan kezelhető. Egyes makacs esetekben, amikor egyéb hajlamosító tényezők (pl. immunszuppresszió, cukorbetegség) is fennállnak, szükség lehet szisztémás antimycotikus kezelésre is.

  • A lábon jelentkező gombás fertőzések esetén a kórokozók és spóráik hónapokon át fertőzőképesek maradnak a cipőkben, zuhanyzókban, kádakban, fürdőszobaszőnyegeken, törölközőkben, ezért ezek fertőtlenítése a visszafertőződés elkerülése érdekében mindenképpen szükséges. Ezek mellett
  • melegben nyitott lábbelik viselése, egyébként is lehetőleg légáteresztő anyagú lábbelik hordása, túl szűk cipők kerülése,
  • strandon, uszodában, hotelszobában, közös zuhanyzókban, öltözőkben papucs viselése,
  • kizárólag saját törölköző és körömvágó olló használata,
  • a lábizzadás megelőzése és kezelése,
  • a lábujjak közének szárazon tartása (fürdés, zuhanyzás, úszás után alapos megtörölgetése),
  • a zoknik, ágyneműk és törölközők legalább 60 oC-on történő mosása is nagyon fontos a betegség megelőzésére, illetve a hatékony kezeléshez is elengedhetetlen.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de, Fusspilz schnell wieder loswerden (Hubertus Apotheke)
Lektorálta: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.