Diabéteszes láb: Nyári veszélyek
A nyár fokozott veszélyt jelenthet az úgynevezett diabéteszes láb-szindróma kialakulásában, ami a betegség legsúlyosabb szövődményeinek egyike, egyben a fejlett világban az alsó végtagi amputációk vezető kór oka.
Nyitott lábbeli viselése mellett fűben, forró homokon mezítláb közlekedve észrevétlen, apró sérülések keletkezhetnek, ezek súlyos fertőzések és talpi fekélyek kialakulásával járhatnak. Különösen veszélyeztetettek azok, akiknél a cukorbetegség már alsó végtagi keringési problémákkal, érszűkülettel vagy idegkárosodással szövődött.
A diabéteszes neuropáthia |
A nyaralások alatti gyakori diétahibák egyéb diabeteszes szövődmény szempontjából nemcsak a diabéteszes láb-szindróma, hanem a magasabb vércukorszint további kockázatával fenyegetnek. A diabetológiai időszakos kontrollvizsgálatokon megszerezhető speciális diétás ismeretek és a gyógykezelés optimalizálása segítheti, hogy ne a rendszabályok foglyaként töltse a nyaralási időt.
Diabéteszes neuropátia: Fontos tanácsok a betegeknek! |
Amennyiben nyaralás során bármilyen sérülés éri lábát, legyen az idegentest (pl. apró kavics, tüske) okozta szöveti sérülés, égés, forrázás vagy egyéb károsodás, minden esetben forduljon szakemberhez, külföldön sürgősségi ambulanciát javasolt ilyen esetben felkeresni, itthon vagy sürgősségi ambulanciát vagy baleseti sebészetet keressen fel a sérülés típusától függően, hogy ezzel a későbbi szövődmények időben megelőzhetővé váljanak. A cukorbetegség megfelelő életmódbeli és táplálkozási szokások mellett, betartva a kezelőorvos előírásait, megfelelően kezelhető betegség, a problémák korai felismerése a diagnózisok időben történő felállítása nagyban elősegíti a gyógyulást, lerövidíti a gyógyulási időt, ezért saját egészsége érdekében figyeljen oda a táplálkozására, mozogjon rendszeresen, és figyelje szervezete jelzéseit. |
(WEBBeteg; Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos)