Bőrbetegségek és úszás: Az elkapható fertőzések és tüneteik

WEBBeteg
megjelent:

A bőrbetegségeket uszodában könnyen el lehet kapni, melyek lehetnek vírusos és bakteriális fertőzések. Ne látogassuk ezen helyeket, ha valamely bőrbetegségben szenvedünk, (szemölcs, gombás fertőzés) mert fertőző forrásként tovább terjeszthetjük a kórt.

Az uszodák kitűnő terjedési lehetőséget adnak a vírusoknak, gombáknak, amely az arra fogékony gyerekeket és felnőtteket, könnyen megfertőzheti. Leggyakrabban előforduló vírusos megbetegedés a szemölcs; gombás fertőzések a körmön, lábon, nemi szerveken fordulnak elő leginkább. Az ekcémás bőrnek nem tesz jót az uszoda vize, tovább rontja a folyamatot.

Hogyan hat az úszás a szervezetre? - A sportorvos véleménye

Az úszás az egyetlen sportág, amely légzésszabályozásra kényszerít. A ritmusos tempózás, a vízbe merülés, majd kiemelkedés és légvétel váltakozása révén a légzőszerv igen nagy tréningnek van kitéve. De nem csak a légzőrendszer lendül működésbe, hanem szinte az összes izom is. Hogyan hat az úszás a szervezetre? - A sportorvos véleménye

Vírusos szemölcsök

Az uszodaszemölcs közvetlen érintkezés útján terjed az uszodákban, ezért legfőképpen az úszni járó emberek fertőződnek meg, közülük is a gyerekek vannak nagyobb veszélyben. Ha valaki megkapta a betegséget, akkor el kell kezdeni a kezelést gyors terjedése, és közösségekben való járványszerű fellépése miatt.

Tünetei, a sok apró 1-2 mm nagyságú apró csomócskák megjelenése a testen, legjellemzőbb helyei az arc, nyak, hónalj, a nemi szervek, törzs, és a hajlatok. Panaszokat nem okoznak, de ha olyan helyen van ahol irritáció éri, akkor begyulladhatnak.

Kezelése történhet száraz jéggel való fagyasztással, lézer és helyi alfa-interferon kezeléssel, valamint az un. Volkmann kanállal való kiemeléssel. Kezelések nélkül is előfordulhat a gyógyulásuk. Megtörténhet az is, hogy a kezelések után újra kiújulnak.

Vírusos szemölcs

A szemölcsök kezelése elsősorban bőrgyógyászati feladat. A drogériákban kapható szemölcsírtó készítmények csak ideiglenesen csökkentik a szemölcs méretét, nem jelentenek végleges megoldást. Szemölcs: Tünetek és kezelés

Közönséges szemölcs

A kézháton, és a talpi szemölcs a talpon alakul ki, melyeket szintén az uszodába járó emberek kaphatnak el, melyet a HPV vírus okoz. A gyermekeket támadja elsősorban, az általában bőr színű, szurkált felületű tömött szemölcs.

A talpon fekvő szemölcs a nyomás miatt érzékennyé, fájdalmassá válhat és megsérülve elfertőződhet. Kezelése fagyasztással, sebészi úton való kimetszéssel, vagy lézeres eltávolítással történik. A patikákban lehet már olyan ecsetelőket kapni mellyel az otthoni kezelést meglehet oldani.

Szemölcsök és kialakulásuk

A szemölcsök apró, nem rákos eredetű kinövések a bőrön, amelyeket a humán papillomavírus okoz. Nem kell tőle megijedni, de mindenképpen szakorvosi vizsgálatra van szükség. Szemölcsök és kialakulásuk

Gombás fertőzések

A gombák nagyon kedvelik a nedves, meleg helyeket, ezért a strandok, uszodák kitűnő táptalajt nyújtanak. Kontakt fertőzéssel terjednek, elég ha pucér lábbal a zuhanyzóba lépünk, vagy más törölközőjét használjuk. Könnyen kialakulhat a lábgomba, mely a körmöt is megtámadja.

Nők esetében gombás hüvelyi fertőzéssel kell számolni melynek kellemetlen tünetei a viszketés és a fehér túrós jellegű folyás. Férfiaknál is a nemi szervet támadja, apró piros pontok jelennek meg viszketést okozva. A fertőzések esetén helyi kezeléseket alkalmaznak, mint krém, spray, de szükség lehet szisztémás kezelésre is.

Trichomoniasis

A trichomoniasis egy szexuális úton terjedő fertőző betegség. Okozója egy egysejtű parazita, a Trichomonas vaginalis, melyet közösülés során a szexuális partnerek adnak át egymásnak, de terjedhet a strandokon, és közös törölköző használatával is.

Legtöbb esetbe a férfiaknál nem alakulnak ki tünetek, ők csak hordozók, de a nőknél kellemetlen tünettel párosul a fertőzés. Sárgászöld, kellemetlen szagú hüvelyváladékozás, viszketés, vizelés közben égő érzés. Kezelése általában szájon át antibiotikummal történik.

Gyakori szexuális úton terjedő fertőzés

A trichomoniasis a világ talán leggyakoribb szexuális érintkezés útján terjedő betegsége. A kórokozó a húgy-ivarszervek élősködője, elsődleges megtelepedési helye nőkben a hüvely, férfiakban a prosztata. Trichomoniasis

Ekcéma

Száraz ekcémás bőrrel nem ajánlatos vízbe menni, mert a bőr nem megfelelő védekezése miatt a vírusok, gombák könnyen megtelepszenek, elszaporodnak. Azok a gyermekek, akik atópiás dermitiszben, ekcémában szenvednek, és szteroid krémeket használnak, a kórokozókkal szembeni ellenállásuk nem megfelelő.

Ezért nem ajánlatos tartósan vízben tartózkodni, illetve nagy figyelmet fordítsunk a bőrük azonnali visszahidratálásához.

Milyen betegségeket okozhat a fürdőzés?

A víz nemcsak felüdülést jelenthet a nyári hónapokban, hanem igen jó közvetítő közeg is lehet számos baktérium, vírus és gomba számára. Ha nem vigyázunk a medencék tisztaságára, ezen kórokozók felszaporodva a fürdőzők megbetegedését okozhatják.
Láthatatlan veszély a medencék környékén

(WEBBeteg)

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.