A hüvelyváladék tenyésztés

Ha a hüvelyfertőzés kezelése sikertelen, vagy vegyes fertőzés valószínű, esetleg krónikussá vagy visszatérővé válnak a panaszok, akkor hüvelyváladék tenyésztésre van szükség.
Laboratóriumi vizsgálatok |
1/4 A torokváladék tenyésztés 2/4 A hüvelyváladék tenyésztés 3/4 A vizelet- és széklettenyésztés 4/4 Körömkaparék vizsgálat és sebváladék tenyésztés |
A hüvelyben számos mikrobiológiai ágens él, baktériumok, gombák. Ha a hüvelyben a normál flóra egyensúlya felborul, vagy külső fertőzés következtében szaporodnak el betegséget okozó baktériumok, protozoonok, illetve nagy számban lesznek jelen gombák, akkor hüvelyi váladékozás/folyás, fájdalom, viszketés, stb. jelentkezhet.
Sok esetben már a klinikai tünetek annyira jellegzetesek, hogy a fertőzés oka megállapítható, de előfordul, hogy nem sikeres a kezelés vagy vegyes fertőzés valószínű, krónikussá vagy visszatérővé válnak a panaszok, akkor hüvelyváladék tenyésztésre van szükség. (A terhesség során is el szokták végezni ezt a vizsgálatot, mert a hüvelyben lévő Streptococcus baktériumok felszálló fertőzés révén magzatburok-gyulladást, koraszülést okozhatnak.)
A vizsgálat fájdalmatlan, esetleg kis kellemetlen érzés tapasztalható, az eredmény néhány munkanap alatt elkészül. A kitenyészett kórokozó lehet baktérium, ilyen esetben az antibotikum-érzékenysége is meghatározható.
(WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes)