A vashiány felismerését akadályozó főbb tévhitek

Szponzorált tartalom
megjelent:

Nemcsak a felismerést, hanem emiatt az időben megkezdett kezelést is számos félinformáció akadályozza a vashiánnyal kapcsolatban. Pedig a világszerte milliókat sújtó vashiányos anémia elkerülhető lenne, ha már enyhe vashiánynál megkezdődne a gyógyszeres vaspótlás. Mutatjuk a vashiánnyal kapcsolatos leggyakoribb tévhiteket. (x)

Ha vasban gazdagon eszünk, nem lesz vashiányunk

HAMIS. Az állítás úgy helytálló, ha azt mondjuk: a vashiányt leggyakrabban a vasban szegény étrend okozza, de a vasban gazdag táplálkozás önmagában nem mindig elég a hiányállapot megelőzéséhez. Ennek az egyik oka, hogy bizonyos állapotokban (például a várandósság alatt) olyan mértékben megnő a szervezet vasszükséglete, hogy azt nem lehet pusztán csak az étkezéssel bevitt táplálékvassal kielégíteni. A szervezet ilyenkor is képes a vasraktárakból mobilizálni a működéséhez szükséges vasat, de azok idővel kimerülnek, és gyógyszeres vaspótlásra lesz szükség. Fokozott vasvesztéssel járó állapotokban (erős menstruáció vagy folyamatos vérzéssel járó betegség), illetve tartósan megterhelő fizikai aktivitás esetén is több vas bevitele válhat szükségessé.

Csak nőknél fordulhat elő, így a férfiak nem érintettek?

HAMIS. Az kétségtelen, hogy a nők a rendszeres menzesszel járó vasvesztés vagy a várandósság alatt hajlamosabbak a vashiányra a fokozott vasigény miatt, de ez az állapot férfiaknál is kialakulhat. A vasszegény étrendet követő, esetleg vasfelszívódási zavarral küzdő vagy túlzott fizikai megterhelésnek kitett férfiaknál is megjelenhetnek a tünetek, továbbá abban az esetben is, ha valamilyen folyamatos vérzéssel járó betegség (például vérző aranyér vagy gyomorfekély) áll fenn.

A vashiány önálló betegség

HAMIS. A vashiány számos esetben valamilyen más alapbetegség következménye, és a kezeléséhez ismerni kell a kiváltó okokat. Ha például vasfelszívódási zavar áll a háttérben (mondjuk a bélbolyhok pusztulásával járó cöliákia), akkor először az alapbetegséget kell kezelni, hogy újra lehetővé váljon a vasfelszívódás.

A vashiány a könnyen felismerhető állapotok közé tartozik

HAMIS. Mivel a vas létfontosságú nyomelem, amely a vérképzéstől és az oxigénszállítástól a sejtek energiatermelő folyamatain át számos folyamatban vesz részt, így hiánya testszerte jelentkező, szerteágazó, változatos panaszokat okoz. Az ólmos fáradtságot, kínzó fejfájást, hajhullást hajlamosak vagyunk az évszakváltásnak, a változékony frontoknak vagy a stressznek tulajdonítani, és csak akkor figyelünk fel a vashiányra, amikor az már jelentős zavart okoz a szervezet működésében, és kialakult a vashiányos vérszegénység. Ez utóbbi sok esetben megelőzhető lenne a vashiány korai felismerésével és kezelésével. Jellemző vashiányos tünet lehet az említettek mellett a körömtöredezés, a fájdalmas afták a szájüregben, a nyugtalan láb szindróma, súlyosabb esetben heves szívdobogás, légszomj is jelentkezhet. Sokan nem tudják, de az is vashiányra utalhat, ha sóvárgást érzünk az iránt, hogy jeget ropogtassunk. Szóval nem könnyű észrevenni, viszont könnyű diagnosztizálni: a vashiány fennállása egyszerű laborvizsgálattal igazolható.

A C-vitamin segíti a felszívódást

Bizonyos esetekben HAMIS. Ez az állítás a legújabb kutatások fényében idejétmúltnak tekinthető. A vas(II)-sóknak például át kell alakulniuk a szervezetben ahhoz, hogy felhasználhatók vagy elraktározhatók legyenek. A vas(II)-ionnak vas(III)-ionná kell oxidálódnia ahhoz, hogy tudjon kötődni a transzferrin nevű fehérjéhez (ez a fehérje szállítja a vérben a vasat), mivel a vas csak így képes eljutni a felhasználási helyére, például a csontvelőbe vagy a vasraktárakba. Az oxidációs átalakulás során azonban instabil oxigén szabad gyök képződhet, amely elektront von el a környezetétől, hogy stabilizálódni tudjon, ezzel viszont károsíthatja a sejtet. A C-vitamin stabilizálja a vas(II)-ionokat az oxidációval szemben, ezzel fokozza az oxidatív stresszt, azaz a sejtkárosító szabad gyökök termelődését.

Gyorsan kezelhető, pár hét alatt elmúlik

HAMIS. A vashiány lassan alakul ki, és a kezelése is időigényes: 3-6 hónapba is beletelhet a kimerült vasraktárak feltöltése. Ennek az oka, hogy a bevitt vasnak csak igen kis része, 10-12 százaléka szívódik fel. Bár a hemoglobinérték gyorsan normalizálódhat, de a vasraktárak telítettségi állapotáról a ferritinszintünk ad hiteles képet, ezért azt érdemes a vaspótló kúra végén ellenőriztetni. A vaspótláshoz válasszunk olyan vaspótló gyógyszert, amely biztonságos és hatásos, és amelynek szedése kevesebb kellemetlenséggel jár – ilyen a Maltofer szirup és a Maltofer rágótabletta is.

Maltofer rágótabletta és szirup: biztonságos és hatásos vaspótlók

  • A Maltofer szirup hatóanyaga egy különleges szerves komplex – cukormolekula-burokba csomagolt vas(III)-ion – , amelyből szabályozottan, a vashiány mértékétől függően szívódik fel a vas, és nem lép reakcióba a gyakoribb étel- és italösszetevőkkel, sem gyógyszerhatóanyagokkal, ezért ízlés szerint bármilyen gyümölcslébe, kakaóba, tejbe keverve fogyasztható.
  • A Maltofer rágótabletta 100 mg elemi vasat tartalmaz, és nem kell éhgyomorra szedni, sőt, étkezéssel együtt bevéve még jobban is hasznosul, ráadásul így az emésztőrendszeri mellékhatások is ritkábbak.

A Maltofer laktóz- és gluténmentes, vegán készítmény, amelynek különleges hatóanyagából szabályozottan szívódik fel a vas, és a felesleg kiürül, így esetleges túladagolása sem jár veszéllyel.

Maltofer termékfotó

Vény nélkül kapható, vas(III)-komplex-tartalmú gyógyszerek / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Frissítve: 2025.07.11. 11:02, Megjelent: 2025.07.11. 11:02
Nem mesterséges intelligencia által készített tartalom. ✓
Címkék: Vaspótlás téma

Cikkajánló