Szív téma
A szívbillentyűk leggyakoribb szerzett betegségei
WEBBeteg - Dr. Bene Orsolya, kardiológus

A szívben levő billentyűk a szelepekhez hasonlóan működnek - egy irányba terelik a vért, bezáródva megakadályozzák annak visszafelé áramlását.
A cardiomyopathia (szívizom-elfajulás, szívizombántalom)
WEBBeteg összeállítás - Dr. Bene Orsolya, kardiológus és Dr. Horváth Balázs, általános orvos
Az úgynevezett cardiomyopathiák (kardiomiopátia) a szívizom betegségei közé sorolhatók. A szívizomzat szerkezetileg és funkciójában is károsodik, vagyis a szív összehúzódásának ereje csökken, így a szív nem képes kellő mennyiségű vér keringetésére.
A COVID-on átesetteknél nagyobb a szívet érintő új panaszok kockázata
WEBBeteg - Lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos
A legújabb kutatások azt mutatják, hogy a COVID-ból való felépülés után jelentősebb számban fordulnak elő újonnan jelentkező szívproblémák. Ráadásul, sokan jócskán a koronavírus okozta betegség elmúlta után kénytelenek ezzel szembesülni - derül ki az amerikai lakosság igen nagy részét érintő új kutatás eredményeiből.
Defibrillátor - Mikor és hogyan kell használni?
WEBBeteg - Dr. Ács Gábor, oxyológus †
A defibrillátor egy életmentő eszköz, de nem pótolja az újraélesztést. Hogyan működik a szerkezet, és mikor szükséges használni?
Mikor kell a nyugalmi és mikor a terheléses? - EKG-kisokos
Kardioközpont - Dr. Vaskó Péter, kardiológus
Még azok is hallottak az EKG-vizsgálatról, akiknek nincs ismert szívproblémájuk. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont szakorvosa a vizsgálat jelentőségét, és a nyugalmi, valamint terheléses EKG közti különbséget magyarázta el.
Hogyan csökkenthetjük a magas nyugalmi pulzusszámot?
Kardioközpont - Dr. Vaskó Péter, kardiológus
A percenként mért szívverés számát nevezzük pulzusnak, amely akkor nyugalmi, ha éppen nyugalomban vagyunk, tehát nem mozgunk, nem élünk meg stresszhelyzetet. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa szerint, ha a nyugalmi pulzusszámunk is magas, azt mindenképpen ajánlatos kivizsgáltatni.
Ezek jelezhetik előre a szívritmuszavart
Kardioközpont - Dr. Sztancsik Ilona, kardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta
Bizonyos pótütések vagy az alkalmanként jelentkező erős szívdobogás érzése előre vetítheti a pitvarfibrilláció kialakulását. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a szívritmuszavarok korai jeleire és a kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.
A szív jó- és rosszindulatú daganatai
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
A daganatok bizonyos típusai a szívet is érinthetik, de szerencsére ezek nagyon ritka betegségek. Szövettani szempontból lehetnek jóindulatúak (az esetek kb. 75 százalékában) és rosszindulatúak, képződhetnek elsődlegesen a szív valamely sejtcsoportjából, vagy más daganatok áttéteiként is megjelenhetnek.
Erős szívdobogást érez? Ellenőrizze a pulzusát
Kardioközpont - Dr. Sztancsik Ilona, kardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta
A pulzus mint fogalom mindenki számára ismert, az eltérései pedig egyre gyakrabban kerülnek a kardiológusok fókuszába. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta az erős szívdobogás esetleges okairól és a pulzus mérésének szabályairól beszélt.
Rendetlen szív - Idősebb korban sem természetes
Kardioközpont - Dr. Sztancsik Ilona, kardiológus, sportorvos, aneszteziológus és intenzív terapeuta
Idősebbek gyakran természetesnek tekintik, ha be-bedobban, kihagy a szívverésük vagy mellkasi fájdalmat tapasztalnak. Holott Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint csak a kivizsgálás döntheti el, hogy nincs-e szívritmuszavar a tünetek hátterében.