Memória téma
Alzheimer-kór: amikor a szellemi képesség, az emlékezet elvész
WEBBeteg - Balogh Mária, újságíró
Nincs miért szégyenkezni, ha olykor feledékenyek vagyunk, nem jut eszünkbe a megkezdett mondat folytatása, vagy a ritkán, régen látott emberek neve nem ugrik be azonnal. A memóriazavart okozhatja a túlhajszoltság, a kimerültség, az alvás tartós hiánya, az erősen stresszes életszakasz, az agy, a test és a lélek fáradtsága. Ezek orvoslása a pihenés, a traumák terhe alól való megnyugtató talpra állás, melyek fokozatosan helyreállítják a memória akadozását éppúgy, mint az átmeneti feledékenység állapotát.
Alzheimer-kór: Mit tehet a betegért?
WEBBeteg - Dr. Veress Dóra, pszichiáter
Az Alzheimer-kór legismertebb tünete a memória fokozatos romlása, ezért a betegséget sokszor azonosítják a feledékenységgel. Fontos azonban tudni, hogy a betegség nem áll meg az emlékezőképesség elvesztésénél, hanem az élet minden területére hatással van.
Mit tehet memóriaromlás esetén?
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus és gyermekneurológus
Ha a beteg vagy a hozzátartozói memóriaromlást tapasztalnak, szellemi leépülés, orvosi nevén demencia gyanúja merül fel. Ismerje meg, hogy milyen probléma állhat még a háttérben, vagy van-e lehetőség a memóriaromlás megfékezésére!
Segítsük szellemi frissességünket az étkezéssel
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Gondolták volna, hogy vannak olyan ételek és élelmiszerek, amelyek nem csupán a testünket táplálják, hanem az elménkre is jótékony hatással vannak? Ha életünk végéig ép tudat és kiváló emlékezőképesség birtokában szeretnénk lenni, egészségünk megőrzésében a táplálkozásra is oda kell figyelnünk, ezzel sokat segíthetünk saját magunkon. Nézzük meg, melyek azok a táplálékok, amelyek a legjobb formában tartják az agyunkat!
Évekkel korábban megjósolható az Alzheimer-kór
Index
Már évekkel a tünetek jelentkezése előtt megjósolható lehet a betegség egy memóriateszttel, amelyet egy brit egyetem tudósai fejlesztettek ki - olvasható az Index oldalán.
Napi egy adag zöld saláta fiatalon tarthatja az agyat
MTI
Napi egy adag zöld saláta a kor előrehaladtával segíthet megőrizni a memóriát és frissen tartani az agyat - állítják egy amerikai tanulmány szerzői.
Ginkgo biloba és a memória
WEBBeteg - Dr. Reinhardt István
A ginkgo biloba (vagy páfrányfenyő) valójában egy élő kövület. Előbb jelent meg a Földön, mint a dinoszauruszok, szívós és hosszú életű növény. A modern orvostudomány több kedvező élettani hatását is számontartja, illetve vizsgálja. A következőkben ezeket tekintjük át.
Érdemes-e ginkgót szedni elbutulás ellen?
WEBBeteg - Illyés András, biológus
A ginkgokivonat kognitív funkciókra gyakorolt hatásait elemző eddigi áttekintő tanulmányok az elbutulás és az Alzheimer-kór megelőzésében nem találták hatékonynak a növényt, az elbutulás jeleit többé-kevésbé már mutató vagy épp Alzheimer-kóros betegekben viszont a kognitív funkciók romlásának stabilizálódását vagy lassulását tapasztalták.
Az Alzheimer-kór és a demencia vizsgálata egy új módszerrel
MTI
Bonyolultabb kockázati tényezők felismerésére is alkalmas új számítógépes módszerrel vizsgálták az Alzheimer-kór és az időskori demencia kialakulásának kockázatát az ELTE és a Semmelweis Egyetem kutatói, akik eredményeiket az Archives of Gerontology and Geriatrics című folyóiratban publikálták.
A Lewy-testes betegség
WEBBeteg - B. M., szakfordító, Lektorálta: Dr. Kerekes Éva, neurológus és gyermekneurológus
A Lewy-testes betegség a demencia egyik formája, mely tüneteiben hasonlóságot mutat az Alzheimer-, illetve a Parkinson-kórral. Ezen betegségek a szervezetünk fehérjéinek letöredezett darabkáiból képződött kóros aggregátumok lerakódásával kezdődnek. Az aggregátumok részben a sejteken kívül helyezkednek el (ilyenek pl. az Alzheimer-betegség plakkjai), részben viszont a sejten belül zárványokat alkotnak (pl. a synuclein a Lewy-testekben). Cikkünkben a betegség okairól, tüneteiről, diagnosztizálásáról és kezeléséről olvashat.