Laktóz intolerancia téma
Tejhelyettesítő élelmiszerek
Svábhegyi Gyermekgyógyintézet
A tejet hol jó, hol rossz színben tüntetik fel, holott a lakosság csupán kis részét érinti az általa kiváltott allergia vagy túlérzékenység. Akiket viszont érint a probléma, azok most sokkal jobb helyzetben vannak, mint 10 évvel ezelőtt.
Tehéntej-allergia és laktózintolerancia
Budai Allergiaközpont - Dr. Hidvégi Edit, gasztroenterológus
A két betegség közti különbségek és hasonlóságok gyakran keverednek a köztudatban, pedig lényeges eltéréseket találunk mind a kiváltó okok, mind a kezelés terén. Dr. Hidvégi Edit, gasztroenterológus segítségével összegyűjtöttük a témával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
A bélgáz kialakulásának okai és a megelőzés lehetőségei
WEBBeteg - Cs. K., fordító, Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Mindenki termel bélgázt. A legtöbben úgy gondolják, hogy túl sokat is, és ha a gáz rossz időben és rossz helyen távozik, az kellemetlenséget okoz.
Mi okozhat laktózintoleranciát gyermekeknél?
Dr. Novák Hunor
Vannak betegségek, amelyek következménye, tünete lehet a laktózérzékenység- ilyenkor beszélünk úgynevezett szekunder laktóz intoleranciáról. Ha a gyanú felmerül, fontos ezeket a kiváltó betegségeket kizárnunk és nem beletörődnünk, hogy laktózérzékeny a gyerekünk.
Laktózintolerancia - Hogyan lehet felismerni?
WEBBeteg - Dr. Plósz János, gasztroenterológus

A laktózt (tejcukrot) a laktáz nevű enzim alakítja át a vékonybélben felszívódó glükózzá és galaktózzá. Ha ez az enzim hiányzik, az laktózintoleranciát (laktózérzékenységet) okoz, azaz a szervezet nem tudja átalakítani és hasznosítani a cukrot.
Laktózérzékeny betegek táplálkozása
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Tejcukor-érzékenységről (laktózintoleranciáról) akkor beszélünk, ha a tejcukor (laktóz) bontó enzim (laktáz) részlegesen vagy teljesen hiányzik a szervezetből. Ezáltal a tejcukor emésztetlenül halad a vastagbélbe, ahol a baktériumok elbontják rövid szénláncú zsírsavakká és gázokká.
Laktózérzékenység bármilyen életkorban jelentkezhet
Budai Allergiaközpont - Dr. Hidvégi Edit, gasztroenterológus
A laktózérzékeny beteg szervezete nem tudja megemészteni a tejcukrot, mivel a lebontásához szükséges enzim hiányzik vagy működése lecsökkent. A probléma jelentkezhet születéstől fogva, de az életkorral előrehaladva egyre gyakrabban fordul elő, és átmenetileg vagy tartósan is fennállhat.
Mivel helyettesíthetjük a tejet?
WEBBeteg - S. J., újságíró, Lektorálta: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Míg a tejcukorérzékeny (laktózintoleranciás) betegek speciális (laktózmentes) termékekkel pótolhatják a tejet, addig a tejfehérje (például kazein) allergiában szenvedőknek egyáltalán nem szabad fogyasztaniuk. Süteménybe, kávéba, müzlibe azonban mégis sokszor szükség lenne tejre. Mivel helyettesíthető?
Haspuffadás kisbabáknál: praktikák a szélgörcsök megszüntetéséhez
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász
A haspuffadás okozta hasi fájdalom a csecsemőkori hasfájások kétségkívül leggyakoribb oka. Sokak számára ismerős lehet a kép: órák óta vöröslő fejjel ordító kis csecsemő/újszülött, aki sírás közben kétségbeesetten húzogatja a lábát, vagy éppen erőlködve próbál préselni, miközben szinte megfeszül az aggódó hozzátartozó ölében.
Emésztési panaszok és laktózintolerancia
WEBBeteg - Cs. K., fordító, Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
A tej egészséges a szervezetnek, kivéve ha laktózintoleranciában vagy tejallergiában szenved. A laktózintoleranciában szenvedők képtelenek a tejben és tejtermékekben található tejcukor megemésztésére, a tünetek közé tartozik a puffadás, hasmenés, gázok és görcsök.