Idegrendszer téma

Idegrendszeri szabályozásunk titkai

WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész - 2021.09.03. 03:03
A szervezet önkéntelen, nem tudatosan befolyásolható folyamatainak szabályozását a vegetatív idegrendszer végzi. Gyógyszeres befolyásolásával szerteágazó hatásokat lehet elérni.

A neuropátiás fájdalom

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta - 2023.03.19. 12:03
Neuropátiás fájdalom
A krónikussá vált fájdalmak jelentősen rontják az életminőséget. Alvászavarhoz, az esetek jelentős részében depresszióhoz, sőt akár fájdalomszindróma kialakulásához is vezethetnek. A krónikussá váló fájdalmak hátterében leggyakrabban a neuropátiás (neuropathiás) fájdalom áll.

Az egészséges, pihentető alvás záloga

WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos - 2023.03.17. 13:30
Alvás
Amikor az alvás szót halljuk, legtöbbünk a pihentető, nyugodt éjszakai pihenésre gondol, amely testi-lelki regenerációnkat szolgálja. Sokan vannak azonban, akik valamilyen ok miatt még konkrét betegség hiányában sem képesek az éjszakát nyugodt, kellemes alvással tölteni.

A Parkinson-kóros beteg ideális táplálkozása

WEBBeteg összeállítás - 2023.03.13. 09:33
Parkinson-kór
Minden egyén számára fontos a jól összeállított, egészséges étrend, de ez különösen fontossá válik Parkinson-kóros betegek esetében. Ez a leírás abban segítheti Önt, hogyan állítson össze egy egészséges, kiegyensúlyozott étrendet, és hogyan küzdjön meg azokkal a táplálkozási problémákkal, amelyek Parkinson-kórban állnak fenn.

A sclerosis multiplex

WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus - 2023.02.03. 20:33
Sclerosis multiplex
A sclerosis multiplex (SM, átírással szklerózis multiplex) egy krónikus, potenciálisan rokkantsághoz vezető betegség, amely a központi idegrendszert, azaz az agyat és a gerincvelőt érinti. A betegség világszerte mintegy egymillió embert érint.

A Huntington-kór és tünetei

WEBBeteg - Cs. K., fordító - 2023.01.21. 20:03
Huntington-kór
A Huntington-szindróma egy gyors lefolyású, idegrendszeri megbetegedés, mely az agyban található bizonyos idegsejtek elhalásával jár. Ennek következtében a beteg akaratlan mozgásokat, érzelmi kitöréseket és szellemi leépülést tapasztal.

Élet a ritka MOG antitestes betegséggel

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta - 2022.12.02. 14:33
Autoimmun betegség
Cikkünkben a MOGAD betegségben szenvedő páciensek hosszú távú kezeléséről, életminőségéről lesz szó, az egyes szervrendszereket érintő problémák szerint csoportosítva.

Egy újonnan felfedezett autoimmun megbetegedés: a MOGAD

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta - 2022.11.24. 04:03
Autoimmun betegség
A MOG-antitest-betegség (Myelin Oligodendrocyta Glicoprotein Antitest Disease, röviden MOGAD) egy sokak által ismeretlen, nemrégiben felfedezett idegi gyulladásos állapot, amely elsősorban a látóideg gyulladását okozza, de okozhat gyulladást a gerincvelőben és az agyban is.

Életmódtanácsok Parkinson-kórral élőknek

WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - 2022.05.07. 04:03
Számos életviteli változás segíthet a Parkinson-kórral való együttélésben. Orvosával együttműködve olyan kezelési sémát alakíthatnak ki, amely a lehető legnagyobb fokú tünetmentességet eredményezi a legkevesebb mellékhatás mellett.

Újdonságok a neuropátia diagnosztikájában - A szürke 256 árnyalata

WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró - 2022.02.21. 17:03
A perifériás idegek betegségeiről, és ezek vizsgálati lehetőségeiről, a napjainkban alkalmazható diagnosztikus újdonságokról esett szó február elején, a Semmelweis Egyetem legújabb sorozatának (Szenior Akadémia) nyitóelőadásán.

A stroke idegrendszeri következményei

WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus - 2022.01.29. 13:36
Stroke
A stroke (régebbi nevén gutaütés vagy agylágyulás) az agyállomány agyi erek betegsége következtében kialakult pusztulását jelenti. Ez a kór felelős a legtöbb rokkant állapot kialakulásáért. A betegek ágyhoz kötve, akár életük végéig is ápolásra szorulhatnak, mivel a stroke idegrendszeri következményei közé tartozik a tartós bénulás, valamint a beszéd- és nyelészavar.

A Parkinson-kór kezelési lehetőségei

WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit, Dr. Kerekes Éva - 2022.01.14. 17:03
Parkinson-kór
A Parkinson-kórban szenvedő betegek a kezelés kezdetén általában drámai javulást mutatnak. Később a gyógyszerek hatása csökken, amely csak egy ideig ellensúlyozható az adagok emelésével és új gyógyszerek bevezetésével - számos más módszert is segítségül kell hívni.

Mi a Parkinson-kór?

WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus - 2021.12.07. 05:03
Parkinson-kór
A Parkinson-kór közel 200 évvel ezelőtti első leírása óta a kutatók mára felderítették a hátterében álló rendellenességek legtöbbjét. A betegség genetikai és környezeti tényezők kombinációjának eredménye. Három jellemző tünetét már Parkinson is leírta: a mozgások lelassulása (bradykinesia), az izmok feszessége (rigor) és a remegés (tremor).

A Parkinson-kór diagnosztizálása

WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus; Dr. Csuth Ágnes, családorvos - 2021.06.25. 22:03
A Parkinson-kór egy degeneratív idegrendszeri betegség, nagyon fontos, hogy pontosan diagnosztizálják, amihez több vizsgálatot is el kell végezni. Melyek ezek?

Rendszeres kávézás - Milyen a hatása?

WEBBeteg - K. J., fordító - 2021.05.21. 05:21
A kávé élénkítő hatással van agyunkra és idegrendszerünkre is. Tévedés azonban, hogy a mindennapos kávéfogyasztás hosszú távon is emelheti teljesítményünket - állítják a Bristoli Egyetem kutatói.

A végtagzsibbadás lehetséges okai

WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos - 2021.04.26. 13:03
Zsibbadás
A zsibbadás gyakori panasz, amelynek korrekt leírása legtöbbször nagyon nehéz. Mégis nagyon fontos, hogy a zsibbadásérzés jellegét minél jobban körülhatároljuk, mert a jó leírás fontos támpontot jelent az orvosnak, aki ez alapján hamarabb rátalálhat a kiváltó okra.

COVID-19 - Neurológiai szövődményei is lehetnek

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító - 2020.04.19. 11:36
A SARS-CoV-2 vírus okozta megbetegedésnek (COVID-19) súlyos neurológiai szövődményei is lehetnek. Ezt mutatják azok a kínai esettanulmányok, amelyeket a MedRxiv tudományos tanulmányok honlapján és a The British Medical Journal c. orvosi folyóiratban tettek közzé.
A mai képalkotó diagnosztikai eljárások nem látnak bele az idegrendszer működésébe, pedig meghatározó szerepe van az egészségmegőrzésben. A központi idegrendszer befolyásolja az immunrendszert is, fontos tehát, hogy a paraszimpatikus idegrendszer egyensúlyban legyen tartva. Ehhez segítséget nyújthatnak bizonyos növényi hatóanyagok, mint például a gyógygombák.

Az idegrendszert ételek is károsíthatják

Több mint TestŐr - 2019.06.05. 16:39
Egyes élelmiszerek támogatják az idegrendszert, ami a szervezet karbantartásáért, állapotáért felel. Ilyenek például a növényi flavonoidok, az olívaolaj vagy a gyógygombák. De vannak olyan élelmiszerek, amik növelik a szervezet gyulladásszintjét, negatívan befolyásolják a központi idegrendszer állapotát, ezáltal gyengül az idegrendszer és fogékonyabbá válik a szervezet fertőzésekre.

A kerti munka oldja a stresszt

Több mint TestŐr - 2019.05.13. 13:42
A kertben eltöltött idő hatással van a szervezetre. Nyugtatja az idegrendszert és ezzel gyulladáscsökkentő hatása van.

Az idegrendszer bőrmegújító hatása

Több mint TestŐr - 2019.04.17. 16:52
A bőrápolást különböző technikákkal mindeddig kívülről történő ápolással, stimulálással érték el. A kutatók rájöttek arra, hogy a paraszimpatikus idegrendszer, mivel befolyással van a hormonháztartásra, így nagyban befolyásolja a bőr szépségét, állagát is. Ha ez az idegrendszer aktivizálva van, növekszik a test öngyógyító folyamata, és csökken a stresszszint. Ennek hatása pedig a bőrön is látható lesz.

Alternatív egészségmegőrző módszerek

Több mint TestŐr - 2019.01.24. 15:14
Az egészség hosszú távú megőrzése az idegrendszer megőrzésén múlik. A jóga, meditáció, testmozgás és az egészséges étkezés segít harmóniában tartani a vegetatív idegrendszert. Ha a szervezet paraszimpatikus idegrendszere aktív, akkor sokkal nagyobb százalékban marad a test egészséges és a felbukkanó betegségeket is hamarabb legyőzi a szervezet öngyógyító mechanizmusa.

Nemcsak az érrendszerre károsak a telített zsírsavak

Több mint TestŐr - 2018.11.20. 16:34
A legfőbb különbség a zsírsavak típusában, kémiai összetételében van. Ez a kémiai összetétel, a zsírsavak lánchossza, szénatomszáma, meghatározza a zsiradék halmazállapotát és olvadáspontját is. Az állati eredetű zsírokban a telített zsírsavak szobahőmérsékleten kenhető, szilárd halmazállapotúak. A növényi eredetű zsírokban telítetlen zsírsavak fordulnak elő túlnyomórészt. A telített zsírsavak nemcsak a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását segítik elő, de az idegrendszer működését is negatívan befolyásolják.

Az idegrendszer mindenre reagál

Több mint TestŐr - 2018.09.26. 13:16
A paraszimpatikus idegrendszer felelős többek között a test szerv- és sejtszintű működéséért is. De aktivitását minden befolyásolja. Akár a párkapcsolatok minőségére is kihathat, ha gyengül az aktivitás. Azoknál, akiknél a paraszimpatikus idegrendszeri aktivitás gyenge, nemcsak a test öngyógyító mechanizmusa lesz gyengébb, de megfigyelések szerint az empátia is csökken az egyénben.
Az agyvízen keresztül közvetített mechanizmus esetében a veszély fellépése után több tízperces késéssel aktiválódik az az agyi terület, mely a stresszre adott válaszért és a viselkedés kialakításáért felelős. Az eredmények új távlatokat nyithatnak a poszttraumás stressz szindróma, a krónikus stressz és a kiégés idegi folyamatainak megértéséhez.