Hipoglikémia téma
Elsősegélynyújtás cukorbetegeknek
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
Kerülhetünk olyan helyzetbe, amikor a közelünkben tartózkodó cukorbeteg hirtelen rosszul lesz. Mit kell ilyenkor tenni? A legtöbb ember megijed, pedig csak akkor tudunk hatékonyan segíteni, ha nem esünk pánikba.
A hipoglikémia - Mi történik, ha leesik a cukrunk?
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
Mindennapjainkban gyakran használjuk azt a kifejezést, hogy leesett a cukrom. Az alacsony vércukorszint a szervezetben reakciók egész láncát indítja be. A fejfájás, szédelgés, a koncentrációképesség romlásának jelei mind utalhatnak az alacsony vércukorszintre.
Így kerülheti el a hipoglikémiát a nyáron
Cukorbetegközpont - Dr. Porochnavecz Marietta, diabetológus
A nyári kánikulát sokak szervezete nem viseli túl jól, hiszen a 30 fok feletti hőmérsékletben még az egészségesek is gyakran tapasztalnak rosszulléteket. Ez a cukorbetegekre fokozottabban igaz, hiszen náluk a hőségben még nagyobb eséllyel alakul ki hipoglikémia. Arról, hogy miként lehet elkerülni az állapotot, dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.
Az inzulinpumpa kezelés és a szenzor alkalmazása terhességben
WEBBeteg - Dr. Tanczer Tímea, diabetológus
A modern technikáknak köszönhetően egyre több lehetőség van az 1-es típusú inzulinhiányos cukorbeteg nők számára a terhességet megelőzően, valamint a terhesség alatt az ideális anyagcserehelyzet kialakítására, fenntartására.
Mi az a Somogyi-hatás?
WEBBeteg - Cs. K., fordító, Lektorálta: Dr. Tänczer Tímea, diabetológus
Inzulinnal kezelt cukorbetegek számára fontos a napi többszöri vércukor-önellenőrzés elvégzése. A megfelelő időpontokban mért vércukorértékek alapján az inzulinkezelés módosítható. Módosítani kell az inzulin dózisát tervezett testmozgás vagy visszatérő alacsony vércukorszint esetén is.
Az 1-es típusú cukorbetegség szövődményei
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos
Az alacsony vércukorszint leggyakoribb oka gyermekkori cukorbetegségben az intenzív testmozgás, amennyiben ezt nem előzi meg a szénhidrát- és energiabevitel növelése, illetve az inzulin adagjának csökkentése.
A diabéteszes kóma előjelei és kockázati tényezői
WEBBeteg - Dr. Tänczer Tímea, diabetológus
A diabéteszes kómát a vércukorszint túl alacsony vagy túl magas szintje okozhatja. Kialakulása előtt jellegzetes tüneteket lehet észlelni.
Diabéteszes neuropátia - A hipoglikémia észlelésének zavara
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus

Ha a vércukorszint 3,5 mmol/l (70 mg/dl) érték alá esik, gyengeségérzés, remegés, verejtékezés és szívdobogásérzés észlelhető a szervezetben. Azoknál a betegeknél, akiknél autonóm neuropátia alakult ki, a tünetek nem jelentkeznek, ami nehézzé teszi a hipoglikémia észlelését.
Cukorbetegek előkészítése endoszkópos vizsgálatokra
diabetes.hu - Dr. Bakó Barnabás
Magyarországon évente 125 endoszkópos munkahelyen körülbelül 330 000 endoszkópos vizsgálatot végeznek, ezek 15-20 százalékát cukorbetegeken. Az endoszkópos beavatkozások éhgyomorra történnek, az étkezés kimaradása vércukoresést provokálhat.
Tünetmentes hipoglikémia - Önt veszélyezteti?
diabetes.hu - Dr. Rakk Erika
Létezik úgynevezett tünetmentes hipoglikémia, amikor nem jelentkeznek bevezető tünetek, és emiatt nem tud időben beavatkozni a páciens. Hirtelen kialakul a tudatzavar, súlyos esetben akár az eszméletvesztés az agy glukózhiánya miatt.