Cukorbeteg gyermeknek szabad sportolnia?

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász frissítve:

Gyermekéről, aki igazi kis örökmozgó, nemrég derült ki, hogy cukorbeteg? Bizonyára felmerül Önben a kérdés, hogyan folytathatja továbbra is biztonságosan az eddigi sporttevékenységét.

A gyermeke imádja a mozgást, a sportokat? A barátaival is folyton kergetőzik, szaladgál? Mindez rendjén is volt, mielőtt kiderült, hogy cukorbeteg, most azonban bizonyára felmerült Önben a kérdés, hogy vajon egészséges-e a számára a sportolás. Cikkünkből megtudhatja, mire kell figyelniük, hogy gyermeke továbbra is élvezhesse a sportolás örömeit.

A rendszeres testmozgás cukorbetegeknek is fontos

Némely biztonsági óvintézkedés betartásával (vércukor teszt, némi harapnivaló, és szünet) a sportolás a cukorbeteg gyermekek számára nemcsak lehetséges, hanem kifejezetten ajánlott. Az 5-17 éves gyermekeknek és fiataloknak naponta legalább 60 percet kell fizikai aktivitással tölteniük. Ez a nap folyamán felhalmozható, például: 10 perc iskola előtt, 20 perc gyaloglás vagy biciklizés az iskolába és onnan haza, és 30 perc aktív játék iskola után = 60 perc.

A testmozgás segíti a szervezetet az inzulin hatékonyabb felhasználásában, a rendszeres testmozgás pedig hosszú távon javítja a vércukorértékeket. Mindemellett segít az egészséges testsúly megőrzésében és javítja az állóképességet is. Azonban van néhány fontos dolog, amiről tudnia kell.

Vigyázzon a hipoglikémiával és a hiperglikémiával!

A cukorbeteg gyerekeknek extra óvatosnak kell lenniük sportolás közben. Mindig meg kell mérni a vércukorszintjüket a testedzés megkezdése előtt, és nem szabad edzeniük, ha az túl magas vagy túl alacsony. Kérdezze meg orvosát az edzéshez biztonságos vércukorszint-tartományról!

Minél aktívabb valaki, annál alacsonyabbra esik a vér glükózszintje, ami még órákkal a testedzés után is alacsonyan maradhat. Ha a vércukorszint túl alacsony, az hipoglikémiás reakciót válthat ki. Ennek tünetei a következők:

  • remegés
  • gyengeség
  • éhség
  • szapora szívverés
  • fejfájás
  • zavartság
  • szédülés
  • ingerlékenység

Amennyiben gyermeke a fenti tünetek bármelyikét tapasztalja, azonnal abba kell hagynia a mozgást, és glükózt kell a szervezetébe juttatni.

Ugyanígy tilos a mozgás, ha a vércukorszint túl magas (hiperglikémia). Sport és testmozgás közben ugyanis az izmoknak több energiára van szükségük, és a szervezet erre úgy reagál, hogy extra glükózt szabadít fel a véráramba. Ha a szervezetnek nincs elég inzulinja a glükóz felhasználásához, akkor a cukor a vérben marad. A magas vércukorszint tünetei közé tartozik a szomjúság, a szokásosnál több vizelet ürítése, szájszárazság és kiszáradás. Ha a magas vércukorszintet nem kezelik, a gyermek általános állapota rosszabb lehet, és hányinger, hányás, szapora légzés, “acetonos” lehelet és zavartság is tapasztalható. Ezzel a folyamattal azonban veszélyes vegyületek, ketonok termelődnek. A ketonok felhalmozódása a vérben komoly betegséget okoz, noha a szervezet a vizelettel próbál megszabadulni tőle.

Megelőzés

A vércukorszinthez köthető vészhelyzetek az alábbi módszerekkel kerülhetők el:

  • Kérje ki gyermeke kezelőorvosának véleményét az edzéshez biztonságos vércukorszint-tartományról!
  • Minden alkalommal ellenőrizzék a gyermek vércukorszintjét, mielőtt edzeni, sportolni kezdene. Amennyiben a vércukorszint magas, ellenőrizzék a vizelet ketontartalmát. Ha ez az érték alacsony vagy magas, nem szabad edzeni. Kövesse a magas vércukorszintre vonatkozó orvosi utasításokat!
  • Sok esetben a gyermek 1-es típusú diabetesze miatt vércukorszenzorral rendelkezik, mely folyamatos monitorozást ad a vér glükózszintjéről.
  • Tartsanak szünetet! Az egy órás vagy annál hosszabb testmozgás során be kell iktatni egy kis szünetet, hogy ellenőrizzék a vércukorszintet és egyen valamit a gyermek. Ha úgy érzi, hogy a mozgás megerőltetőbb, mint máskor, hamarabb tartson szünetet.
  • Beszéljenek a gyermek betegségéről az edzőnek és a tanároknak, barátoknak, hogy esetleges vészhelyzet alkalmával segíteni tudjanak. Győződjön meg arról, hogy ők is tudják, mit kell tenniük ilyen esetben!
  • Tudni kell, mikor kell abbahagyni! Beszélje meg gyermekével, hogy egészsége érdekében fontos, hogy mikor a hipoglikémia tüneteit tapasztalja, azonnal hagyja abba a mozgást, és egy kis szőlőcukrot vagy gyümölcslevet juttasson a szervezetébe!
  • Fokozott fizikai aktivitás esetén emelni kell a szükséges szénhidrátmennyiséget, vagy inzulinadagolás esetén annak dózisát csökkenteni.

Mivel a gyermeknek is fel kell készülnie esetleges vészhelyzetre, mindig legyen nála:

  • vércukorszint-ellenőrző tesztcsík vagy monitor
  • szőlőcukor vagy gyümölcslé hipoglikémia esetére
  • egészséges nassolnivaló, mint pl. 100 százalékig teljes kiőrlésű gabonából készült keksz vagy alacsony zsírtartalmú sajt
  • víz a kiszáradás megelőzésére
  • inzulin
  • cukorbetegséget igazoló kártya/karkötő, hogy esetleges vészhelyzetben tudjanak a betegségéről

Ajánlások gyermekeknek és szülőknek

  • A rövid ideig tartó, nagy intenzitású tevékenységek (pl. sprintek, súlyemelés) nem feltétlenül igényelnek plusz szénhidrátbevitelt a tevékenység előtt, de késleltetett vércukorszint-csökkenést okozhatnak, ezért ezeknél a tevékenységeknél extra szénhidrátra lehet szükség a tevékenység után.
  • A hosszabb ideig tartó, alacsonyabb intenzitású tevékenységek (pl. foci, kosárlabda, kerékpározás, kocogás, úszás) általában extra szénhidrátot igényelnek a tevékenység előtt és esetleg alatt/után, vagy az inzulinadagok megváltoztatását.
  • A testmozgás idején ható inzulinadagot (különösen a gyors hatásúak esetében) esetleg 20-50%-kal kell csökkenteni.
  • Kevesebb szénhidrátra lehet szükség, ha az inzulinadag csökkentve lett a tevékenység előtt.
  • Edzés után több órával, és lefekvés előtt is ellenőrizni kell a vércukorértékeket.

Mindezen ajánlásokat a gyermeket gondozó gyermekorvossal közösen szükséges egyeztetni!

A témára való tekintettel és arra, hogy gyermekkorban a cukorbetegség különböző típusai (pl. 1-es, 2-es) is előfordulhatnak, javasoljuk a "The International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes" (ISPAD) különböző ajánlásainak tanulmányozását (angol nyelven érhető el).

WEBBeteg logó

Szerző: WEBBeteg - Cs. K., fordító
Forrás: myoptumhealth
Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, diabetológus
Aktualizálta: Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász

Felhasznált irodalom:

(1) Adolfsson P, Taplin CE, Zaharieva DP, et al. ISPAD Clinical Practice Consensus Guidelines 2022: Exercise in children and adolescents with diabetes. Pediatr Diabetes. 2022;23(8):1341-1372. doi:10.1111/pedi.13452

(2) Dimitri P, Joshi K, Jones N; Moving Medicine for Children Working Group. Moving more: physical activity and its positive effects on long term conditions in children and young people. Arch Dis Child. 2020;105(11):1035-1040. doi:10.1136/archdischild-2019-318017

(3) Chetty T, Shetty V, Fournier PA, Adolfsson P, Jones TW, Davis EA. Exercise Management for Young People With Type 1 Diabetes: A Structured Approach to the Exercise Consultation. Front Endocrinol (Lausanne). 2019;10:326. Published 2019 Jun 14. doi:10.3389/fendo.2019.00326

(4) Type 1 diabetes mellitus in children and adolescents: Management of exercise (UpToDate)

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Irinyi-Barta Tünde

Irinyi-Barta Tünde

Okleveles táplálkozástudományi szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest

Cikkajánló

Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?