Alzheimer-kór téma
A vaszkuláris demencia
WEBBeteg - Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos - 2023-01-11 20:33

Vaszkuláris (éreredetű) demenciáról beszélünk minden olyan esetben, amikor a tünetek az agyi vérellátás bármilyen okból (érelzáródás, súlyos érszűkület) bekövetkező zavara miatt alakulnak ki.
Az Alzheimer és az inzulinháztartás kapcsolata
Well PR - 2022-12-14 12:16
A 2-es típusú diabétesznek számos súlyos szövődménye lehet, ha a betegség már évek óta fennáll. Orvosok által széles körben elfogadott tény, hogy a 2-es típusú diabétesz és a túlsúly nemcsak a stroke és szívbetegségek, de az Alzheimer-kór kialakulásának is magas kockázati tényezője.
A demencia típusai és a várható életkilátások
WEBBeteg - Cs. K., fordító - 2022-11-06 18:48

A demencia kifejezés olyan gyűjtőfogalom, amely számos szellemi leépüléssel járó kórképet foglal magába. A demencia tünetei közé általában a memóriazavar, a kommunikációs nehézségek, az ítélőképesség hanyatlása és a személyiségváltozás tartozik. A korai tünetek gyakran különösen fontosak a különböző típusú demenciák egymástól való megkülönböztetésére.
Alzheimer-kór - A kognitív képességeket támogató speciális terápiás módszerek
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító - 2022-10-09 09:04

Az Alzheimer-kór kezelése terén az utóbbi években nagy előrelépés történt. Cikkünkben a kognitív képességeket támogató terápiás módszerekről olvashat.
Mesterséges intelligenciával az amiloidok nyomában
Eötvös Loránd Tudományegyetem - 2022-10-06 14:44
Több ezer amiloidmintát találtak az ELTE kutatói az egyetemen létrehozott algoritmus és szerver, a Budapest Amiloid Prediktor segítségével. Az amiloidok kóros fehérjék, felismerésük súlyos betegségek megelőzésében és gyógyításában játszhat fontos szerepet.
A demencia kivizsgálása, diagnózisa
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter - 2022-09-21 21:03

Ha valaki visszatérő feledékenységet tapasztal, szellemi leépülés, orvosi nevén demencia gyanúja merül fel. A szellemi leépülés, köztük az Alzheimer-kór, a közhiedelemmel ellentétben nem természetes része az öregedésnek. Oki kivizsgálása nagyon fontos, mert a memóriazavar mögött eltérő betegségek állhatnak, amelyek kezelése is jelentősen különbözik egymástól.
Az Alzheimer-kór és tünetei
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - 2022-09-09 21:03

Az Alzheimer-kór az időskori elbutulás (demencia) leggyakoribb oka, ami a szellemi képességek súlyos romlásával jár együtt, olyan mértékig, ami a normális napi életvitelt, önellátást is lehetetlenné teszi.
A szellemi leépülés lelassítható
WEBBeteg - Dr. Bezzegh Attila - 2022-09-03 13:03
Amikor egy szerettünk vagy talán a legfontosabb ember az életünkben a szellemi hanyatlás első jeleit mutatja, tisztában lehetünk vele, hogy a lejtőn sajnos már nemigen van megállás. Vagy mégis? Egyes kutató-orvosok szerint remény még ilyenkor is van: a folyamaton jelentős mértékben lassíthatunk és a beteg állapotában is javulást érhetünk el.
A demencia stádiumai
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus - 2022-07-28 17:33

A demencia kórlefolyása függ annak típusától, ezért a megfelelő terápia szempontjából fontos beazonosítani a demencia típusát. A stádium felismerése is jelentős az adott kezelési stratégia felállításában, és a hozzátartozók életének újraszervezése szempontjából.
Megelőzhető-e az Alzheimer-kór?
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - 2022-06-20 21:33

Ajánlott a rendszeres szellemi tréning, valamint az agyi erek (és egyben a szívkoszorúerek) elmeszesedésére hajlamosító rizikófaktorok kiiktatása, továbbá a fej sérüléseinek kerülése. Ezen túlmenően a tudomány még nem tudja biztosan, mit tehetnénk az Alzheimer-kór megelőzéséért.
Demencia - Már az első jeleket komolyan kell venni
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító - 2022-06-05 07:33

A demencia különböző típusai világszerte az időskorral járó leggyakoribb betegségek. A 85 éven felüli emberek egyharmada szenved ebben a betegségben, aminek a leggyakoribb formája az Alzheimer-kór.
Az Alzheimer-kór kockázatát növelő tényezők
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - 2022-05-21 07:33
Az Alzheimer-kór komplex betegség, amit az eddigi kutatások alapján feltehetően több tényező (adottságok és az életmódból adódó okok) kombinációja eredményez. Mik a rizikófaktorok?
Az alvás minőségéből megbecsülhető az Alzheimer-kór kialakulásának ideje
WEBBeteg - Szegő Miklós, fordító - 2022-05-07 22:03
Az Alzheimer-kór Európában több mint hétmillió, Magyarországon legalább 160 ezer embert érint. Becslések szerint 2050-re világviszonylatban több mint 100 millió demens beteggel számolhatunk.
Az elesés az Alzheimer-kór korai tünete lehet
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító - 2022-04-23 07:33

Ha az idős emberek gyakran elesnek vagy egyensúlyi problémáik vannak, az az Alzheimer-kór korai jele lehet. A St. Louisi Washington Orvosi Egyetem tudósai az Alzheimer Egyesület nemzetközi gyűlésén Párizsban tették közzé felfedezésüket.
Az Alzheimer-kór kezelési lehetőségei
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - 2022-04-01 14:33

Jelenleg nem áll rendelkezésünkre az Alzheimer-kór előrehaladását visszafordító vagy azt jelentősen lassító gyógyszer, a kór egyes tüneteit viszont lehet kezelni.
Higiénia és testápolás a demens betegeknél - Hogyan segítsen a fürdésnél?
WEBBeteg - Cs. K., fordító - 2022-03-22 03:03
A betegápoló egyik leggyakoribb feladata, hogy segítsen a mosakodásban, fürdésben. Noha a testápolásban való segítség hamar rutinfeladattá válhat a gondozó számára, fontos, hogy ne feledje, a demenciában vagy Alzheimer-kórban szenvedő beteg nagyon eltérő módon látja a dolgokat.
A kolin meg is akadályozhatja az Alzheimer-kór kialakulását
WEBBeteg - Szegő Miklós, fordító - 2022-03-18 20:36
A kolin egy vízben oldódó makrotápanyag, amely hasonlóképpen hat a szervezetben, mint a B-vitaminok. Szükséges a máj és az agy megfelelő működéséhez, biztosítja az idegrendszer és az izmok egészségét, valamint fenntartja a normális anyagcserét.
Alzheimer-kór - A megfelelő életmód ellensúlyozza a genetikai adottságokat
WEBBeteg - Cs. K., fordító - 2022-03-11 16:04
Az egészséges életmód véd az Alzheimer-kórral szemben. De vajon vonatkozik-e ez azokra is, akiknél magasabb a demencia genetikai kockázata? Kutatók megállapítása szerint az egészséges élet megtérül - még abban az esetben is, ha génjeink kedvezőtlenebbek.
Sokat tehet a demencia megelőzése érdekében
Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete - Gyarmati Bendegúz - 2022-02-25 07:33
Sokan úgy gondolnak a demenciára, mint egy konkrét betegségre, amely kizárólag az idősebb korosztályt érintheti. Ez azonban helytelen elképzelés. A demencia kifejezés valójában egy tünetegyüttes, mely a következőképpen foglalható össze: olyan memória-, illetve gondolkodási zavarokkal, szociális nehézségekkel járó kórkép, mely elég súlyos ahhoz, hogy befolyásolja a beteget mindennapi tevékenysége elvégzésében.
Az Alzheimer-kór okai
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus - 2022-02-14 13:36

Az Alzheimer-kór hátterében álló okokat jelenleg még nem teljesen ismerik, az azonban egyértelmű, hogy a kórban szenvedőknél az agy bizonyos helyen lévő idegsejtjei károsodnak.
Az összetett munka megelőzheti az elbutulást
WEBBeteg - Cs. K., fordító - 2022-02-07 04:33
Egy tanulmány szerint, melyet a Dél Floridai Egyetem öregedéstudományi tanszékén végeztek, azoknál, akiknek a munkája az átlagosnál összetettebb, jelentősen kisebb az esélye az Alzheimer- kór és demencia (időskori elbutulás) kialakulásának.
Alkohol, dohányzás, koleszterin és az Alzheimer-kór
WEBBeteg - Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos - 2021-12-18 22:03

Az Alzheimer-kór jellemzően időskorban kialakuló betegség. Változik a magatartás, beszűkül a gondolkodás - hétköznapi nyelven gyakran időskori elbutulásként szokták emlegetni.
Alzheimer-kór: amikor a szellemi képesség, az emlékezet elvész
WEBBeteg - Balogh Mária, újságíró - 2021-12-14 17:03
Nincs miért szégyenkezni, ha olykor feledékenyek vagyunk, nem jut eszünkbe a megkezdett mondat folytatása, vagy a ritkán, régen látott emberek neve nem ugrik be azonnal.
Zeneterápia - Visszahozza az Alzheimer-kóros betegeket az életbe
WEBBeteg - Cs. K., fordító - 2021-12-07 18:33

Egy, a YouTube-ra feltöltött meglepően népszerű 6 perces videó a zeneterápiára az Alzheimer-kórban (AD) és demenciában szenvedő betegek tüneteit enyhítő lehetséges módszerként hívja fel a figyelmet.
Bélflóra, autizmus és hangulatzavarok - Mi lehet az összefüggés?
WEBBeteg - Cs. K., fordító - 2021-12-06 22:03

A gyomor-bél traktus a szervezet részeként kapcsolatban van a központi idegrendszerrel, és a bélflóra változásai olyan neurológiai rendellenességekkel is kapcsolatba hozhatók, mint a stressz, autizmus, depresszió, Parkinson-kór vagy Alzheimer-kór.