Alzheimer-kór téma
Az Alzheimer-kór kockázatát növelő tényezők
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Az Alzheimer-kór komplex betegség, amit az eddigi kutatások alapján feltehetően több tényező (adottságok és az életmódból adódó okok) kombinációja eredményez. Mik a rizikófaktorok?
Az alvás minőségéből megbecsülhető az Alzheimer-kór kialakulásának ideje
WEBBeteg - Sz. M., fordító, Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos
Az Alzheimer-kór Európában több mint hétmillió, Magyarországon legalább 160 ezer embert érint. Becslések szerint 2050-re világviszonylatban több mint 100 millió demens beteggel számolhatunk.
Az elesés az Alzheimer-kór korai tünete lehet
WEBBeteg - B. M., szakfordító, Lektorálta Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Ha az idős emberek gyakran elesnek vagy egyensúlyi problémáik vannak, az az Alzheimer-kór korai jele lehet. A St. Louisi Washington Orvosi Egyetem tudósai az Alzheimer Egyesület nemzetközi gyűlésén Párizsban tették közzé felfedezésüket.
Az Alzheimer-kór kezelési lehetőségei
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Jelenleg nem áll rendelkezésünkre az Alzheimer-kór előrehaladását visszafordító vagy azt jelentősen lassító gyógyszer, a kór egyes tüneteit viszont lehet kezelni.
Higiénia és testápolás a demens betegeknél - Hogyan segítsen a fürdésnél?
WEBBeteg - Cs. K., fordító, Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos
A betegápoló egyik leggyakoribb feladata, hogy segítsen a mosakodásban, fürdésben. Noha a testápolásban való segítség hamar rutinfeladattá válhat a gondozó számára, fontos, hogy ne feledje, a demenciában vagy Alzheimer-kórban szenvedő beteg nagyon eltérő módon látja a dolgokat.
A kolin meg is akadályozhatja az Alzheimer-kór kialakulását
WEBBeteg - Sz. M., fordító, Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos
A kolin egy vízben oldódó makrotápanyag, amely hasonlóképpen hat a szervezetben, mint a B-vitaminok. Szükséges a máj és az agy megfelelő működéséhez, biztosítja az idegrendszer és az izmok egészségét, valamint fenntartja a normális anyagcserét.
Alzheimer-kór - A megfelelő életmód ellensúlyozza a genetikai adottságokat
WEBBeteg - Cs. K., fordító, Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos
Az egészséges életmód véd az Alzheimer-kórral szemben. De vajon vonatkozik-e ez azokra is, akiknél magasabb a demencia genetikai kockázata? Kutatók megállapítása szerint az egészséges élet megtérül - még abban az esetben is, ha génjeink kedvezőtlenebbek.
Sokat tehet a demencia megelőzése érdekében
BOE - Gyarmati Bendegúz, Lektorálta: Dr. Szekeres Krisztina, háziorvos, pszichoterapeuta
Sokan úgy gondolnak a demenciára, mint egy konkrét betegségre, amely kizárólag az idősebb korosztályt érintheti. Ez azonban helytelen elképzelés. A demencia kifejezés valójában egy tünetegyüttes, mely a következőképpen foglalható össze: olyan memória-, illetve gondolkodási zavarokkal, szociális nehézségekkel járó kórkép, mely elég súlyos ahhoz, hogy befolyásolja a beteget mindennapi tevékenysége elvégzésében.
Az Alzheimer-kór okai
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus
Az Alzheimer-kór hátterében álló okokat jelenleg még nem teljesen ismerik, az azonban egyértelmű, hogy a kórban szenvedőknél az agy bizonyos helyen lévő idegsejtjei károsodnak.
Az összetett munka megelőzheti az elbutulást
WEBBeteg - Cs. K. fordító
Egy tanulmány szerint, melyet a Dél Floridai Egyetem öregedéstudományi tanszékén végeztek, azoknál, akiknek a munkája az átlagosnál összetettebb, jelentősen kisebb az esélye az Alzheimer- kór és demencia (időskori elbutulás) kialakulásának.