Égési sérülés téma
Karácsonyi veszélyek

Milyen növények okozhatnak napégéshez hasonló tüneteket?
Mit tegyünk égési sérülés esetén?
Égési sérülések - A kezelés aranyszabályai

Elsősegélytippek háztartási balesetek esetére

Csonttörés, égés, gerincsérülés - Hogyan segíthet?

Vajon jó-e a jég az égett bőrre?
Égési sebre tojás vagy tejföl? Soha!
Égési sérülések kezelése
Égési sérülést okozhatnak egyes maszkok, jelmezek és parókák
Színváltoztató kötés segíthet az antibiotikum-rezisztencia megelőzésében
Égésmegelőzési-program indult gyermekeknek
Legyen felkészült, ne sérült!
Enyhe égési sérülésre a csapvíz a leghatásosabb gyógyír
Karácsonykor nő a háztartási balesetek aránya
Égési sérülés kezelése
Minden égés esetén a legfontosabb teendő a folyó, hideg vízzel történő hűtés 15-20 percen keresztül, amely a fájdalmat is csillapítja és a mélyebben fekvő szövetek további károsodását is meggátolja. Súlyos égési sérülések esetén azonnal hívjon mentőt!
Wallace-féle 9-es szabály
Égési sérülést közvetlen hőhatás, hőáramlás, hősugárzás, elektromosság, kémiai anyagok maró hatása vagy áramütés okozhat. Az égési sérüléseknek négy fokozatát lehet elkülöníteni: I., II., III. és IV. fokú égési sérülések.
Az égett testfelület nagyságának százalékos kifejezésére szolgál a Wallace-féle 9-es szabály. A fej és a nyak a testfelület 9 %-át, a felső végtagok 9-9%-át, a törzs (elől 18, és hátul18) 36%-át, a két alsó végtag együtt 36%-át, a genitáliák 1%-át teszik ki. Egy tenyérnyi felszín jelent 1 %-ot.
A legtöbb égési sérülés lakásban, vagy üzemben következik be, óvatlanságból. A balesetek elkerülése érdekében nagyon fontos a körültekintés és az óvintézkedések betartása. Az égéseket sterilen kell kezelni; az égett testfelületet a ruházattól meg kell szabadítani, steril gézlappal vagy steril lepedővel lefedni, súlyos esetben a beteget kórházba szállítják, ahol fájdalomcsillapítót kap, gondoskodnak a só- és folyadékpótlásról. Később plasztikai sebészeti műtétre kerülhet sor.
Lund-Browder séma
A Lund-Browder séma a gyermekek testfelületének életkorok szerinti különbségeit adja meg, százalékos arányban. Az egyes testrészek aránya az életkorral változik.
Az égési sérülések kiterjedésének meghatározására gyermekek esetében a Lund-Browder sémát alkalmazzák. Az égés kiterjedése és mélysége határozza meg, hogy melyik a legmegfelelőbb kezelés a gyermek gyógyítására.