Évente 50 ezer új stroke - Egyszerű tippek a megelőzéshez
megjelent: 2010.03.02.
Magyarországon évente csaknem 18 ezren halnak meg stroke-ban, az új megbetegedések száma pedig 50 ezer.
A magas vérnyomás egyik legveszélyesebb szövődménye a szélütés, azaz a stroke. Tehát a vérnyomás csökkentésével a gutaütés kockázatát is csökkenteni lehet: a tapasztalatok szerint 2 higanymilliméterrel (hgmm) alacsonyabb vérnyomással 10 százalékkal kisebb lesz a szélütés veszélye.
A Magyar Hypertónia Társaság a Magyar Stroke Társasággal együttműködve a "Tudatos Törődés" program keretében idén azt a célt tűzte ki, hogy ezt az összefüggést minél több beteg megismerje, és a háziorvosok is ennek alapján segítsék őket a megelőzésben. A programot bemutató keddi tájékoztatón elhangzott: Magyarországon évente csaknem 18 ezren halnak meg stroke-ban, az új megbetegedések száma pedig 50 ezer.
A stroke rizikófaktorairól |
Számos tényező növeli a stroke kockázatát, melyek egyébként a szívinfarktusnak is rizikófaktorai. A stroke kockázata egészséges életmóddal nagy mértékben csökkenthető. |
A statisztikák szerint a szélütött betegek 13-25 százaléka egy hónapon belül meghal, a túlélők 12 százaléka pedig a betegség után 1 évvel is intézeti ápolásra szorul. Az agyérbetegségek 60 százalékban maradandó károsodással járnak, és 20 százalékban elbutulást okoznak. A túlélőknek csupán 10 szátaléka képes az egészséges, normális életre.
Jelenleg összesen 150-200 ezer olyan beteg él az országban, aki túlesett már szélütésen. A felmérések szerint csaknem háromgnegyedük (72 százalékuk) magas vérnyomásban is szenved.
Így nemcsak a szélütés megelőzésénél a legfontosabb eszköz a magas vérnyomás csökentése, hanem az utókezelésnél is, hiszen így lehet elkerülni a második stroke-ot. A tájékoztatón elhangzott: az összes szélütés csaknem 70 százaléka megelőzhető lenne a vérnyomás normalizálásával.
A legfontosabb a megelőzés
Mit kell tudni a stroke diagnosztikájáról? |
A legfontosabbak vizsgálatok a stroke diagnózisának felállításakor>> |
Csiba László, a Maygar Stroke Társaság elnöke hangsúlyozta: azért is nagyon fontos a megelőzés, mert a szélütés kezelésének leghatékonyabb módszerét, a vérrögoldást, főleg az időkorlát, de a pénzhiány miatt is, csak nagyon kevés esetben lehet alkalmazni.
Tavaly például az 50 ezer szélütött közül csupán 527 kaphatta meg időben ezt a terápiát.
Barna István, a Magyar Hypertónia Társaság főtitkára elmondta: a Tudatos Törődés program keretében idén a háziorvosi rendelőkben plakátok tájékoztatják majd a betegeket a fenti tényekről, de ezt a célt szolgálják szórólapokkal, kockázatbecslő táblázatokkal is.
Ezen kívül továbbképzik az orvosokat is és meghírdetik a "Tudatos Törődés Asszisztens pályázatot", amelyen komoly díjakat nyerhetnek a kitűzött célt legjobban segítő szakasszisztensek - tette hozzá.
(FH)