Kevesebb a stressz, ha munkahelyünkön mellőzzük az okostelefon használatát

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
megjelent:

Az okostelefon-használat mára teljesen mindennapossá vált: a közösségi média átpörgetése, csevegés a barátokkal, családtagokkal az üzenetküldő programokban, vagy gyors információkeresés a Google-ben – nagyon sok időt töltünk az aprócska képernyő előtt.

Az okostelefon-használat csökkentése nemcsak mentális állapotunkra van jó hatással, de fokozza a munka iránti motivációt, amint azt egy aktuális tanulmány bebizonyította. A munka-magánélet egyensúlyának is előnyére válik.

Felejtsük el az okostelefont legalább egy órára!

A Német Pszichés Egészség Központ és a bochumi székhelyű Ruhr Egyetem Pszichés Egészség Kutató és Terápiás Központja közös tanulmányában a kutatók közel 280 alany részvételével a csökkentett okostelefon-használat és a munkával való elégedettség összefüggését vizsgálták.

A férfiakat és nőket nemek szerint vegyesen 4 csoportba osztották: az első csoport tagjainak az okostelefon-használatukat napi 60 perccel kellett csökkenteniük, a második csoport résztvevőinek 30 perccel meg kellett növelniük a napi fizikai aktivitásuk időtartamát. A harmadik csoportban az okostelefon használatának csökkentése mellett növelték a napi sporttevékenységek mennyiségét. A negyedik, a kontrollcsoport semmit sem változtatott életmódján.

Lássuk az eredményeket!

A mentális egészség és a munkával való elégedettség tekintetében a legjobb eredményeket a harmadik és az első csoport tagjai érték el. Ők koncentráltabbak voltak, kiegyensúlyozottabbnak érezték magukat, valamint a munkahelyi stresszt és terhelést kevésbé érezték nyomasztónak.

Abban a csoportban, ahol csak annyit változtattak, hogy a fizikai aktivitást növelték, szintén megmutatkozott a pozitív hatás, de nem olyan mértékben, mint azoknál, akik az okostelefon-használatot csökkentették vagy még inkább akik emellett többet sportoltak is. Tehát ebben a három csoportban – a kontrollcsoporthoz képest – minden résztvevő a hangulati panaszok visszaszorulását és mentális egészsége javulását tapasztalta. A kutatás eredményei alapján tehát megéri kevesebbet okostelefonozni és többet sportolni.

A túlterheltség csökkenése mellett a stressz is enyhült, a koncentrálóképesség pedig javult

Az okostelefon-használat visszaszorítása következtében javuló koncentrálóképesség mellett a munka is hatékonyabban végezhető. Aki pedig produktívabb és a feladatait gyorsabban és eredményesebben el tudja intézni, az a saját munkája minőségét is jobbnak értékeli. Ez pedig csökkenti a stressz-szintet és a túlterheltség érzését.

Ha még a fizikai aktivitásunkat is növeljük, az tovább erősíti mindezt a pozitív hatást, mert a sport segít a stresszoldásban, segít „kiszellőztetni a fejünket”. Az, aki többet mozog, jobban alszik – és ez szintén pozitív hatással van a pszichés, lelki egészségre.

WEBBeteg logóSzerző: WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: Handy-Verzicht verringert Stress bei der Arbeit (NetDoktor)

Cikkajánló

1-es típusú diabétesz
1-es típusú diabétesz

Milyen szövődményei lehetnek?

Cukorbetegség és szív
Cukorbetegség és szív

Hogyan kerülheti el a szövődményeket?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Pászthory Erzsébet, gasztroenterológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Oxygen Medical - Dr. Kósa Éva, belgyógyász, angiológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pálvölgyi Rita

Dr. Pálvölgyi Rita

Pszichiáter, pszichoterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest