A 10 leggyakoribb sérülés a futballban

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Földi Ildikó frissítve:

A futball kontakt sportág, melyben nagy a sérülések veszélye. Különösen a lábak érintettek. Az izmok, inak, szalagok és csontok sérülései hozzátartoznak a focisták mindennapjaihoz. Gyakoriak a törések, a porcokat, az ízületi tokokat és az idegeket érintő sérülések.

A sérülések okai nagyon sokrétűek. A játékosok a sípcsontvédőt leszámítva tulajdonképpen védőfelszerelés nélkül játszanak, állandóan mozgásban vannak, gyors irány- és helyzetváltoztatással, ráadásul a játék körülményeiből adódóan az időjárási- és talajviszonyok is hatással vannak rájuk, kedvezőtlen feltételeket jelenthetnek.

A leggyakrabban az alsó végtagok sérülnek meg. A legtipikusabbak a lábsérülések, de a test bármely részét érheti trauma, nem ritkák például a vállízület sérülései sem.

Nézzük, milyen sérülések következhetnek be leggyakrabban, a teljesség igénye nélkül:

1. Izomhúzódás

Ha az izmok nincsenek kellően bemelegítve, vagy a játékos túlerőlteti őket, nagyon könnyen bekövetkezhet izomhúzódás, ami szúró fájdalommal jár.

2. Izomszakadás

Az izomszakadás oka hasonló az izomhúzódáséhoz. Izomszakadáskor a fájdalom hirtelen lép fel, ütés- vagy szúrásszerű, esetleg nyomó jellegű, éles és hasító. Bevérzés is jelentkezhet.

3. Az ízületi szalagok meglazulása

A boka- és térdízületi szalagok sérülései gyakoriak, fájdalommal és az érintett ízület funkcióvesztésével járnak, jellemző még az erőtlenség és enyhe duzzanat az érintett területen.

4. Bokaszalag-szakadás

Külső behatásra, de anélkül is kialakulhat. Szövetközti bevérzéssel és duzzanattal jár, a sérült láb nem terhelhető.

5. Keresztszalag-szakadás

A keresztszalag-szakadás a legsúlyosabb térdsérülés, amely miatt a futballista akár hat hónapos kihagyásra is kényszerülhet. A szalag szakadása nagy fájdalommal és duzzanattal jár, és közben reccsenő hang is hallható.

6. Külső- és belső térdszalag-sérülések (szalagszakadás)

A futballban a térdek vannak a legnagyobb igénybevételnek kitéve, ezért a külső és belső térdszalagok nagyon könnyen elszakadhatnak. Klasszikus tünet a térdízület instabilitása, nyomó fájdalom és a mozgás beszűkülése.

7. Combizomhúzódás

A combizomhúzódás duzzanattal jár és a mozgás fájdalmat okoz.

8. Meniszkuszszakadás

A térdmeniszkusz hirtelen megerőltetés vagy a térd behajlítása során szakadhat el. A térd megduzzad, a sérülés nagyon fájdalmas és korlátozza a mozgást.

9. Sípcsont- és szárkapocscsonttörés

A legkellemetlenebb sérülések egyike a sípcsont- és szárkapocscsonttörés. Az azonnali operáció elkerülhetetlen. A felépülés több mint egy évet is igénybe vehet. Törés gyakran következik be még a könyök, a kéz és a kulcscsont területén.

10. Achilles-ín-szakadás

Az Achilles-ín szakadása, amely például egy hirtelen belépő hatására következik be, hangos reccsenéssel jár. A játékos hirtelen, heves fájdalmat érez, de a duzzanat nagyon csekély.

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; fussball.germanblogs.de, Die häufigsten Sportverletzungen im Fussball – eine Übersicht (ETHIANUM Klinik Heidelberg)
Lektorálta: Dr. Földi Ildikó

Cikkajánló

Szamárköhögés
Szamárköhögés

Javasolt az emlékeztető oltás várandósoknak.

Gombás fertőzések
Gombás fertőzések

Nyáron gyakoribb a gombásodás?

WEBBeteg - Dr. Horváth Viktória, fogszakorvos
WEBBeteg - Dr. Szilágyi Annamária, ortopéd sebész, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos
WEBBeteg - Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, rehabilitációs szakember
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.