SportolOK
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Leginkább az alsó végtagok vannak kitéve a veszélynek a labdarúgásban. Izomhúzódások, gyulladások, bokaficam, rándulások. A sportsérülésekről beszélgettünk dr. Varga Lehel sportorvossal, aki 11 évig a DVSC-TEVA vezető csapatorvosa volt.
Két csoportja van a sportsérüléseknek: megkülönböztetjük az akut sérüléseket, amelyek az edzések vagy a mérkőzések alkalmával keletkeznek, valamint túlterhelés okozta sérüléseket. Az akut és a túlterheléses sérülések aránya 40-60 százalék.
Dr. Varga Lehel ortopéd sebész szakorvos, sportorvos 11 évig a DVSC-TEVA vezető csapatorvosa volt, jól ismeri a futballisták sérüléseit, nem mellesleg 25 évig labdarúgó volt. Jelenleg debreceni magánrendelőjében fogadja a sportolókat, emellett tanít az egyetemen és tagja a Sportegészségügyi Szakmai Kollégiumnak, ahol egyebek mellett a minisztérium számára készítenek elő állásfoglalásokat, a hamarosan induló londoni olimpia kapcsán is felmerült számos kérdés, például az olimpikonok felkészülése orvosi szempontból.
A külső szem annyit lát a csapatorvos munkájából, amikor meccsen berohan a pályára a sérült játékoshoz, majd pillanatok alatt mérlegel, hogy alkalmas-e a további játékra a sportoló vagy sem, szükség esetén segítséget nyújt, majd dolga végeztével kisiet. A néhány perces elsősegélynyújtás mögött több év tapasztalata, mindennapos odafigyelés, felkészítés, koordinálás és még megannyi feladat áll - sorolja a sportorvos.
Az edzések és a mérkőzések alkalmával keletkezett sérülések elsődleges vizsgálata és kezelése mellett végigkíséri a felkészülés időszakát. Évente kétszer kötelező felülvizsgálatra van szükségük a labdarúgóknak, ez általános állapotfelmérésből, EKG-ból, komplett laborvizsgálatból, a testzsír méréséből, fül-orr-gégészeti, szemészeti és ortopédiai vizsgálatból áll. Ezen kívül feladata a csapatorvosnak a versenyeken való részvétel, mind itthon, mind külföldön. Amikor külföldre utaznak edzőtáborba, a legapróbb esetekre is fel kell készülni, egy hányás, fejfájás, megfázás, fülgyulladás vagy rosszullét esetén is sürgősségi ellátásra van szükség. Az orvos megszervezi az influenza elleni védőoltások, a külföldi út előtt a kötelező védőoltások beadását. Fontos feladata a doppingvizsgálat koordinálása, amely egyre gyakrabban fordul elő és a legváratlanabb időpontokban bukkannak fel az ellenőrök. Tájékoztatja a sportolókat a tiltólistáról, nem egyszer kellett hangsúlyoznia, hogy gyógyszerhasználat előtt mindenképpen egyeztessenek vele.
A sportsérülések okai |
Rosszul végzett edzés, rosszul begyakorolt mozgások. Nem megfelelő bemelegítés. Kisebb sérülések elhanyagolása. Korábbi sérülés nem megfelelő rehabilitációja. Környezeti tényezők. |
Fontos tényező az egészség fenntartása, a munkaképesség fokozása, az eredményesség elérése érdekében a változatos étrend megtervezése, különösen igaz ez a mérkőzések közeledtével. Gondoskodni kell a megfelelő vitaminbevitelről, különösen a C-, B1- és E-vitamin pótlásáról, illetve a táplálékkiegészítők alkalmazásáról. Figyelni kell az immunrendszer védelmére, a legutóbbi Szuperkupa mérkőzésen szakadt az eső, közel 10 fokos lehűlés volt, a játékosok számára azonban nem volt megterhelő vizes ruhában végigjátszani kétszer 45 percet, védettebb a szervezetük, erre készülnek egész évben.
A sérülések legnagyobb része az alsó végtagot érinti, leginkább a térdet.Jellemző az inak és a szalagok gyulladása, szakadása, valamint a porckopás és a keresztszalagok sérülése. Gyakori panasz a sípcsont fájdalma, az azt körülvevő izmok gyulladása, illetve a bokaficam és az Achilles-ín gyulladása.
Az agyrázkódás ütközések alkalmával fordul elő, vagy a kapunak, a reklámtáblának esnek, vagy a másik játékossal ütköznek. Ezeken kívül előfordulnak deréktáji sérülések a kemény talaj, a műfű, vagy a nem megfelelő edzésprogram miatt. Volt rá eset, hogy igen hirtelen megnövekedett a gerincpanaszos esetek száma a játékosok körében. Kiderült, hogy az edzésen egy olyan gyakorlatot végeztek, amely nagymértékben megterhelte a gerincet. Az edzővel el kellett fogadtatni, hogy ez a gyakorlat árt a játékosok egészségének.
Team munka a labdarúgás, a pályán kívül még inkább. Vannak súrlódások, 3 és 4 szögek alakulnak ki, eltérő érdekekkel. Az edző azt akarja, hogy a legjobb formáját hozza a játékosa, az orvos elsőszámú szempontja az egészség megőrzése, a sportoló pedig attól függően alakít ki véleményt, hogy akar-e játszani vagy nem, a klubvezetőnek is saját érdeke van.
(WEBBeteg - Tóth András, újságíró)
Neuropátiára utaló jelek
Prof. Dr. Barkai LászlóMegfelelő odafigyeléssel viszonylag korán felismerhetőek.
A száraz bőr okai
Dr. Bodnár EdinaSzámos ok állhat a háttérben. Melyek ezek? Mit tehet a kellemetlen panasz ellen?
Sportsérülések - És a rehabilitáció hol marad?
Gyakran mesélik ismerősök - sportolók és átlagemberek -, hogy kificamodott a bokájuk/eltört a karjuk/részlegesen szakadt az Achilles-ín stb., begipszelték, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszert kaptak és most pihentetniük kell a sérült testrészt. Alig várom a folytatást, ez azonban az esetek nagy részében elmarad. Ha rákérdezek, hogy valóban ennyiből áll-e a terápia, a válasz általában az, hogy: Igen. Miért, mi másra lenne még szükség?... Nos, egyetlen aprócska dologra, valódi, teljes értékű rehabilitációra.
Sokszor túlfeszítik a húrt az amatőr futók
Nem biztos, hogy a futás a legjobb mozgásforma mindenkinek, ennek ellenére az amatőr futók túlnyomó többsége még soha nem kérte ki szakember tanácsát edzés előtt.
Izomdiszbalansz - Mozgás, de hogyan?
A helyes testtartás fontosságáról rengeteget hallhatunk, mégis egyre több embernél figyelhetőek meg azok a tartáshibák, amelyek célzott mozgásterápiával elkerülhetőek lennének. Melyek ezek? Hogyan ismerjük fel és milyen mozgásformát válasszunk, ha keresztezett szindrómával van dolgunk?
A sportsérülések kialakulásának mechanizmusa: a tenziós, az overload és a sérülés zóna
Az emberi test nem felejt. Sem a jót, sem a rosszat. Őrzi az egyes traumák emlékeit, s e nyomok mindegyike gyengébbé, sebezhetőbbé teszi. Az élet során bekövetkező számtalan kisebb-nagyobb sérülés bizony a test idő előtti kifáradásához, öregedéséhez vezet, pedig jellemzően oly könnyen elkerülhető lenne.
Sportsérülések a vívásban
A vívás a látszat ellenére elviekben nem veszélyes sport. Természetesen előfordulhatnak kisebb-nagyobb sérülések, de a komolyabb sérülések esélye kicsi. Problémák a bemelegítés hiányából, felkészületlenségből vagy túlerőltetésből adódhatnak.
Miért fontos sérülés után a fascia (kötőszövet) edzésével is törődni?
A sportsérüléseknek gyakran komoly és hosszadalmas következményei vannak. A mozgás korlátozottá válhat, és a sérülés miatti mozgáskompenzáció újabb sérülések forrása lehet. Berengar Buschmann fascia tréning szakértővel beszélgettünk a sérülések utáni edzésről.
Mikor biztonságos újra sportolni sérülés után?
Mikor biztonságos visszatérni a sporthoz egy sérülés után? Honnan tudhatjuk, hogy teljesen felépültünk? Mindenkiben felmerülnek ezek a kérdések, aki szenvedett már el valamilyen sérülést testmozgás közben. Lássuk, mik azok az irányelvek, amik segítségünkre lehetnek!
Több tucat ember vigyáz a sportolókra
Aki sportol, az egészséges. Aki viszont sportol, az könnyebben meg is sérül. Az olimpia alatt éppen ezért több tucat orvos, és egy „poliklinika” teljes személyzete felügyel a sportolókra.
belgyógyász, háziorvos, geriáter
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!