Neurológia
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Az agyrázkódás a testet vagy a fejet ért hirtelen ütés miatt bekövetkező traumás agyi sérülés. Melyek a legfontosabb tudnivalók és teendők agyrázkódás esetén?
Az agy egy puha szerv, melyet a kemény koponyacsont és az agyfolyadék véd. Normál körülmények között az agyfolyadéknak az a szerepe, hogy megakadályozza az agynak a koponyához való ütődését.
Traumás agyi sérülések |
Mikor a testet hirtelen, nagy erejű ütés éri, az agyat az agyfolyadék nem képes teljesen megvédeni, az a koponyához ütődik, és átmenetileg zavar áll be a működésében.
Agyrázkódás leggyakrabban verekedés, esés, játszótéri sérülés, autó- vagy biciklibaleset következtében történik. Nem ritka azonban a kemény küzdősportoknál (box, foci), vagy azoknál sem, melyek nagy sebességgel járnak (síelés, snowboard, jéghoki).
Miután a fejet ütés éri, az agy működésében zavar áll be, rövidebb eszméletvesztés tapasztalható. Nem mindig egyszerű megállapítani, hogy valakinek agyrázkódása van, ugyanis nincsenek könnyen kimutatható egyértelmű jelek, és a koponya CT-vizsgálaton sem látható eltérés. Az agyrázkódás diagnózisát neurológus szakorvos állítja fel.
Nem mindenkinél tapasztalható eszméletvesztés. Ha fennáll az agyrázkódás veszélye, a sérültnek azonnal abba kell hagynia a fizikai és erős mentális aktivitást igénylő tevékenységeket. Ellenkező esetben, ha nem várja meg, míg az agy ismét normálisan funkcionál, fennáll a súlyos agysérülés veszélye.
Az agyrázkódás tünetei széles skálán mozoghatnak, egyéni reakciótól függően lehetnek enyhék, de akár súlyosak is, tarthatnak több napig, vagy bizonyos esetekben akár hetekig. Bármilyen enyhék is legyenek a tünetek, mivel fejsérülésről van szó, mindenképpen ajánlatos orvosi segítség igénybevétele.
Az agyrázkódás figyelmeztető tünetei:
Gyerekek esetén gyakori, hogy nem tudnak még beszámolni a fejfájásról, az érzészavarról, a zavartságról. E tünetek helyett étvágytalanná válnak, nyűgösek lesznek, megváltoznak az alvási szokásaik, és elvesztik érdeklődésüket a korábban kedvenc játékaik iránt. Nagyobb gyerekek esetén figyelmeztető jel lehet az is, ha romlik az iskolai teljesítményük.
Előfordulhat, hogy az agyrázkódás súlyosabb következményekkel jár. Az ismétlődő agyrázkódás, valamint a súlyos agyrázkódás (amely 15 percnél hosszabb eszméletlenséggel jár) más, komoly sérüléssel járhat, ami műtéti beavatkozást igényelhet a hosszú távú mozgási-, tanulási-, illetve beszédzavarok kivédése céljából.
Súlyosabb esetben előfordul az úgynevezett agyrázkódás követő szindróma jelentkezése, melynek tünetei akár hetekig is elhúzódhatnak és a következőkből áll:
Amennyiben az orvos úgy gondolja, a sérültnek agyrázkódása van, olyan egyszerű kérdéseket tesz fel, az agyműködés ellenőrzésére, mint például: „Milyen nap van ma?” Ezután az egyensúlyt, koordinációs készségeket, reflexeket vizsgálja. Súlyosabb esetekben elrendelhet röntgen, CT- vagy MRI-vizsgálatot, annak megállapítására, hogy hol van a sérülés pontos helye, milyen annak jellege, mekkora a kiterjedése.
Az agyrázkódás elsődleges kezelése a sérült nyugalmának biztosítása és megfigyelése.
Elsősegélynyújtás lépésről-lépésre |
Baj történt, de nem tudja, mi a teendő? Válassza ki a tüneteket, mi mutatjuk, hogyan segíthet! Elsősegélynyújtási ismeretek |
Mivel az agyrázkódást szenvedett beteg gyakran hány, fontos a légzés és a keringés megfigyelése, a szabad légutak biztosítása.
Fontos, hogy a beteg minél többet pihenjen, aludjon, emellett fájdalomcsillapító gyógyszerek és az ütés helyének jeges borogatása ajánlott.
A másodlagos agysérülés elkerülése érdekében néhány napig vagy hétig tartózkodni kell az alkoholfogyasztástól, gépjárművezetéstől és olyan jellegű tevékenységektől, melyek ismét agyrázkódást okozhatnak (pl. sport).
Egyesek az agyrázkódást követő néhány órán belül felépülnek, míg másoknál a tünetek akár hetekig is elhúzódhatnak. Ilyenkor általában a sérülés komolyabb. Ha a beteg állapota nem javul, vagy romlik, mindenképpen keresse fel kezelőorvosát!
Csökkentheti az agyrázkódás kockázatát, ha:
Forrás: WEBBeteg összeállítás
Cs. K., fordító; WebMD
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos, Dr. Kerekes Éva, neurológus és gyermekneurológus
Az alvási apnoe okai
Dr. Zsuga JuditMi állhat az obstruktív, és mi a centrális alvási apnoe hátterében?
Füstmentes jövő?
Szponzorált tartalomAz ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)
Hívjál mentőt, nem részeg!
Elsősegélyben jártas barátommal sétáltunk a belvárosban, mikor egy kissé dülöngélő, zavartan viselkedő hölgyre lettünk figyelmesek.
Mikor és miért szükséges az SM-betegek MRI-vizsgálata?
A szklerózis multiplex diagnosztikájában és a betegség utánkövetésében kétségkívül fontos szerepet tölt be az MRI-vizsgálatok elvégzése. Az ebben a betegségben szenvedők sokszor nem értik, hogy miért is készül számos MRI-vizsgálat. Cikkünkben erre a kérdésre próbálunk választ adni.
Agyi keringészavart (vértelen stroke) utánzó állapotok
Az agyi keringészavar (stroke) a halálozás egyik legfontosabb és a rokkantság vezető oka. Agyi keringészavarról tágabb értelemben akkor beszélünk, ha az egész agy, illetve bizonyos agyterületek vérkeringése a kritikus szint alá esik, mely idegrendszeri tünetek fellépéséhez (bénulás, beszédzavar, látászavar stb.) vezet.
Az agyrázkódás és a traumás agyi sérülések tünetei
Traumás agykárosodást leggyakrabban hirtelen, erőteljes ütés okozhat, aminek során az agy nekiütődik a csontos koponyának. A nyílt sérülés lényegesen ritkább, mint az agyrázkódás.
Az agyi sérülések kezelése
A biztonság érdekében mindig keresse fel orvosát, ha beütötte a fejét. Az agykárosodás tünetei - görcsök, végtaggyengeség vagy érzéskiesés, ismételt hányás, elkent beszéd - esetén sürgősségi ellátásra van szükség, mert az ilyen mértékű sérülés életveszélyes.
Bevertem a fejem, azóta mindig álmos vagyok - Az agyrázkódás tünetei
Egy hónapja bevertem a fejem tetejét és azóta aluszékony vagyok, a fejtetőm pedig nyomásra érzékeny. - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdésiből.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!