Bírálják a csecsemőkori reflux kezelését
megjelent:
A csecsemőkori reflux gyógyszeres kezelése egyre gyakoribb, annak ellenére, hogy tudományosan nem bizonyított, hogy jelentősen javítanának a babák állapotán.
A jelenség hátterében általában az áll, hogy a szülők félreértelmezik a gyermek normális reakcióit, és azonnal gyógyszerért rohannak az orvoshoz. Egy átfogó tanulmány szerint 1999 és 2004 között a csecsemőknek felírt proton-pumpa gátlók (gyomorsav termelést gátló szer) aránya hétszeresére növekedett. A szakembereket meglepte, hogy már 4 hónapos kor alatti babák esetében is gyakori a reflux gyógyszeres kezelése.
Korábban nem igazán tulajdonítottak jelentőséget a csecsemőkori felböfögésnek, "bukásnak", hiszen a babáknál mintegy 40-70 százalékánál napi rendszerességgel előfordul. A szülőknek fontos tudni, hogy ez csecsemőkorban nem annak a következménye, hogy a gyermek szervezete nem tudja kezelni a savat, és hogy az ő esetükben nem is savas reflux betegségről van szó.
A GERD és a savas reflux csecsemő és gyermekkorban |
A legtöbb csecsemő rendszeresen bukik vissza tejet a nap folyamán. Azonban ha ez egyéb problémákat is okoz, vagy más tünetekkel együtt jelentkezik, valószínűleg gastroesophagealis reflux betegség (GERD) okozza, ami idősebb gyerekeknél is előfordulhat. |
A csecsemőkori bukás legfőbb oka, hogy rövid, és feszes a nyelőcső, kicsi a gyomor űrtartalma, nem zár jól a gyűrű,a gyermek így nem bírja bent tartani a lenyelt, nagy mennyiségű tejet/tápszert. Ez olyan reflux, amit nem kell kezelni, és nem összetévesztendő a GERD-del (gatrooesophagealis reflux betegség), és az esetek 95 százalékában magától kinövi a baba.
A szülők hajlamosak a baba túlzott sírását is gyomorpanasznak vélni, noha az első 3-5 hónapban történő fokozott sírósság teljesen normális az újszülötteknél. A túlzott sírás hátterében ritkán állhat például tej- vagy egyéb élelmiszer allergia, mely tényleges gyomorpanaszokat okozhat.
Hatástalan kezelés, potenciális veszélyek
A csecsemőkori proton-pumpa gátló alkalmazása legtöbb esetben felesleges, hiszen egy nagy klinikai vizsgálat is kimutatta, hogy azok hatása a picikre nem volt jobb, mint a placebóé. Ugyanakkor számos veszélye van a normális savtermelés csökkentésének.
A gyomorsav fontos szerepet játszik a fertőzésekkel szembeni védelem kialakításában, illetve bizonyos tápanyagok felszívódásának elősegítésében. A savcsökkentőt szedő felnőttek esetében is fokozott a kockázata az akut gasztroenteritisz, egyfajta tüdőgyulladás és az élelmiszer-allergiák kialakulásának, így a savcsökkentés a csecsemőkre is ugyanilyen veszélyeket jelenthet. Ugyanakkor a proton-pumpa gátlók okozhatnak bizonyos tápanyag hiányosságokat is, ami különösen aggasztó fejlődő szervezet esetén.
Komoly probléma az is, hogy a szülők hajlamosak túladagolni a gyógyszert, úgymond „a biztonság kedvéért”, figyelmen kívül hagyva, hogy a csecsemők sokkal lassabban bontják azt le, mint a nagyobb gyermekek.
A csecsemőkori GERD diagnosztikai vizsgálat csak akkor indokolt, ha a tünetek súlyosak, és nem szűnnek.
(WEBBeteg - CS. K., fordító; forrás: Foxnews; lektorálta: Dr. Veress Dóra, általános orvos)