A vérzsírok és eltéréseik a laborban
frissítve: 2022.07.22.
Ha még nem történt vérzsír-meghatározása, javaslom keresse fel családorvosát! Lényeges, hogy ne elégedjen meg 1-1 tényező, pl. a koleszterin meghatározásával, kiindulásként "teljes" vérzsírösszetételt kell meghatároztatnia.
Ilyenkor éhgyomorra, laboratóriumban történik a vérvétel. Előző este 8 óra után vízen kívül semmit nem fogyaszthat! A laboratóriumi papíron legalább 3 adatot kell látnia. Vegye nyugodtan elő a leletét!
1. Koleszterin (általában „chol” vagy „kol” rövidítéssel): Ez a vérben mérhető „teljes”, tehát valóban "össz" koleszterin értéke.
2. HDL koleszterin. Ez az úgynevezett érvédő, tehát a "jó” koleszterinrész. Értéke minél nagyobb, annál jobb. A sok HDL képes az érfalból a lerakódott koleszterint "kiszívni”.
3. Triglicerid (általában "Tg” rövidítéssel): Ez egy koleszterinen kívüli vérzsírösszetevő. Értéke erősen változik az étkezéssel, emiatt kell éhgyomorral mennünk a vérvételre. Szintje főleg cukorbetegségben, alkoholfogyasztásnál, metabolikus szindrómában emelkedik meg. Önmagában is érelmeszesedést okozhat és sajnos még agresszívebbé alakítja a koleszterint.
4. Ha ezt a három értéket megtatálta, a továbblépéshez kezében a kulcs! Sok laboratóriumban egy negyedik értéket is feltüntetnek. Ez az LDL koleszterin. Ez a "rossz”, érelmeszesedést okozó koleszterinrész.
Ha nem írták a papírra (de az első három érték megvan) vegyen elő egy számológépet! A számításhoz a trigliceridnek 4,5 alattinak kell lenni! Ossza el a trigliceridértéket 2,2-vel! A kapott értékhez adja hosszá a HDL értékét! Ezt a számot az összkoleszterinből kivonva megkapta a "rossz”, tehát az LDL koleszterin szintjét.
Bővebben a vérzsírokról
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Tschürtz Nándor, RizikóRiadó Program