Kezelési lehetőségek a horkolás megszüntetésére

szerző: Dr. Vida Zsuzsanna, neurológus, szomnológus - JóAlvás Központ
frissítve:

A horkolás nem csupán a hang zavaró hatása miatt kezelendő jelenség, hanem hosszabb távon számos egészségi problémát idézhet elő. Kezelése többlépcsős folyamat, azonban megfelelő kivizsgálás és a problémára szabott módszer segítségével eredményesen megszüntethető.

Kell-e kezelni a horkolást?

Időszakosan bárkinél jelentkezhet horkolás. Kimerültség hatására, egy nehezebb vacsora után, vagy akár túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás következtében is.

Ha azonban elhúzódó problémáról beszélünk és a horkolás tartósan fennáll, akkor érdemes alaposabban is utána járnunk, mi állhat a hátterében. A horkolás egészségügyi problémákat jelezhet és okozhat is, így ha partnerünk panaszkodik a horkolásra, reggelente fejfájásra ébredünk, vagy fokozott nappali fáradtságot érzünk, érdemes a tüneteket komolyan venni.

A horkolás ellen haladjunk lépésről lépésre, kezdjük az egyszerűbben kivitelezhető és kevésbé invazív módszerekkel, de előfordulhat, hogy csak légzéssegítő eszköz vagy műtét segítségével oldható meg tartósan a probléma.

Alvásvizsgálat

A horkolás hátterében álló okok felderítéséhez több szakorvosi vizsgálatra is szükség lehet. A fül-orr-gégészeti vizsgálatok például fényt deríthetnek az alvás alatti légzéskimaradások és a gátolt orrlégzés valódi okára. A tüdőgyógyász az esetleges tüdő- és hörgőbetegségek meglétét ellenőrzi, endokrinológus segítségével kizárhatók a hormonális okok. Azt, hogy pontosan melyik irányba szükséges részletesebb vizsgálatokat végezni, minden esetben az elkészült alvásvizsgálat kiértékelése után tudhatjuk meg.

Az alvás vizsgálata értelemszerűen éjszaka történik, s ma már lehetőség van rá, hogy erre a beteg otthonában kerüljön sor. Az így kapott eredmények kiértékelését neurológus, szomnológus szakorvos végzi. Az eredmények alapján meghatározható a kezelési terv.

Részletesen A horkolás kivizsgálása, az alvásvizsgálat módszerei

Életmódváltás és házi módszerek

A horkolást sok esetben már egyéb kezelések nélkül is jelentősen csökkenthetjük, ha változtatunk életmódunkon. Az egészséges életmód minden esetben fontos része a horkolás megszüntetésének, akkor is, ha önmagában nem mindenkinél elegendő. Mivel a túlsúly és a dohányzás egyaránt hajlamosító tényező, a túlzott alkohol fogyasztás szintén közrejátszhat a horkolás megjelenésében, a kezelés fontos eleme a normál testsúly elérése, a leszokás és az alkoholfogyasztás korlátozása.

A horkolás ellen kipróbálható házi módszerek közé tartozik:

  • Fejpozíció - A fej megemelése plusz párnákkal.
  • Alvási testhelyzet - Amennyiben a horkolás főként háton fekve jelentkezik, jó szolgálatot tehet a horkolásgátló pizsama, melynek hátulján, egy zsebbe teniszlabdát rejtünk, így kényszerítve magunkat a folyamatos hason, illetve oldalfekvésre.
  • Orrjárattisztítás - Az orrlégzés megkönnyíthető lefekvés előtt az alapos orrtiszítással (sós vizes orrspray, forró zuhany, illóolajok).
  • Párásítás - A párás levegő segítheti az orrlégzést.
  • Szájtorna - A beszédterápia vagy akár az éneklés is erősíti a szájpadlás szöveteit, ezáltal hozzájárulhat a probléma csökkentéséhez.

Részletesen Életmódtippek, alvási szokások a horkolás megelőzésére

Alternatív kezelési módok

A kezelés jelentheti bizonyos horkolásgátló eszközök alvás közben történő alkalmazását. Az egyes módszerek hatásossága függ attól, hogy mi okozza a horkolást és milyen fokú problémával állunk szemben. A lágyszájpadi szöveteg gyengeségéből eredő horkolás ellen például nem eredményesek az orrlégzést segítő eljárások. Ezek közé tartozhat:

  • Speciális párna - ergonomikus kialakítású párna, ami a fejet olyan pozícióban tartja, hogy a légutak ne záródjanak el alvás közben.
  • Horkolásgátló spray - a torokba permetezendő oldat, ami illóolajok segítségével növeli a horkolást okozó szövetek feszességét, csökkentve ezzel azok vibrációját.
  • Orrszárnytágító eszközök - tapasz vagy műanyag eszköz, ami fizikailag szélesre nyitva tartja az orrnyílásokat, ezzel megkönnyítva az orrlégzést.
  • Orális eszközök - a fogvédőre hasonlító műanyag eszköz, ami stabilizálja a nyelv pozícióját.

Részletesen Gyógyszertári eszközök a horkolás ellen

Orrszárnytágító eszköz
Orrszárnytágító eszköz horkolás ellen (Fotó: Dreamstime)

CPAP terápia

A horkolás hátterében komolyabb kórkép is állhat, amikor az életmódváltás és a különböző horkolásgátló módszerek alkalmazása szükséges, de nem elégséges a kezelshez. Amennyiben a horkolás alvás alatti légzéskimaradással párosul, alvási apnoe betegségről beszélünk. Ennek első és legjellemzőbb jele, hogy a hálótárs hosszabb csend után hirtelen, nagy levegőt vesz, a lélegzetvételt pedig hangosabb, hörgésszerű hang is kísérheti.

Az alvási apnoe leggyakoribb kezelési módja az ún. pozitív nyomású légsínterápia, vagy CPAP terápia, ami tulajdonképpen egy nem invazív légzéssegítő berendezés. A kezelés lényege, hogy jól záródó és a beteg által jól tolerálható, speciális anyagból készült orrmaszk vagy orr-száj maszk segítségével folyamatos pozitív levegőnyomást biztosít a felsőlégutakon keresztül a tüdő felé, így segítve a szabad és akadálymentes légzést alvás alatt.

Műtéti megoldások

A műtéti beavatkozás során a horkolást okozó vagy súlyosbító anatómiai okok szüntethetők meg. Ez betegenként eltérő lehet: többek közt orrpolip, orrsövényferdülés, de a krónikus orrnyálkahártya gyulladás, vagy megnagyobbodott orrmandula, a lágyszájpad renyhesége, a nyelvcsap anatómiai eltérése is okozhat horkolást. A műtét történhet sebészeti vagy rádiofrekvenciás módszerekkel is.

Részletesen Műtéti megoldások a horkolás kezelésére

Dr. Vida Zsuzsanna, neurológus, szomnológusDr. Vida Zsuzsanna, neurológus, szomnológus - JóAlvás Központ

Cikkajánló

Horkolás
A horkoló hang akkor jelentkezik, amikor a levegő a szájból vagy az orrból a tüdő felé áramolva valamilyen elváltozás miatt a légjáratok lágy szöveteiben rezonálást, vibrálást idéz elő. Az okok szerteágazóak lehetnek.
Ha nincs elég anyatej
Ha nincs elég anyatej

Melyik tápszer az ideális? Hogyan válasszunk?

Fájdalom és tavasz
Fájdalom és tavasz

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, biológus szakfordító és Cs. K., fordító
Springmed - Dr. Zoller Rezső
JóAlvás Központ - Dr. Vida Zsuzsanna, neurológus, szomnológus
JóAlvás Központ - Dr. Vida Zsuzsanna, Dr. Augugusztinovicz Mónika
Fül-orr-gége Központ - Dr. Augusztinovicz Mónika, fül-orr-gégész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus