Légzőszervek
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A horkolásra rendszerint a zajos éjszakáktól szenvedő hálótárs hívja fel a figyelmet. A következőkben bemutatjuk, hogyan szüntethetők meg a panaszok, mindössze 5 lépésben.
A téma cikkei |
2/1 A horkolás: komoly betegség tünete is lehet 2/2 A horkolás kezelése |
Időszakosan bárkinél jelentkezhet horkolás. Kimerültség hatására, egy nehezebb vacsora után, vagy akár túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás következtében is. Ha azonban elhúzódó problémáról beszélünk és a horkolás hosszabb időn át, tartósan fennáll, akkor érdemes alaposabban is utána járnunk, mi állhat a hátterében – magyarázza dr. Vida Zsuzsanna neurológus, szomnológus.
A horkolás súlyosabb egészségügyi problémákat is jelezhet, így ha reggelente fejfájásra ébredünk, vagy fokozott nappali fáradtságot érzünk, érdemes a tüneteket komolyan venni.
A horkolás hátterében álló okok felderítéséhez több szakorvosi vizsgálatra is szükség lehet. A fül-orr-gégészeti vizsgálatok például fényt deríthetnek az alvás alatti légzéskimaradások és a gátolt orrlégzés valódi okára. A tüdőgyógyász az esetleges tüdő- és hörgőbetegségek meglétét ellenőrzi, endokrinológus segítségével kizárhatók a hormonális okok. Azt, hogy pontosan melyik irányba szükséges részletesebb vizsgálatokat végezni, minden esetben az elkészült alvásvizsgálat kiértékelése után tudhatjuk meg.
Az alvás vizsgálata értelemszerűen éjszaka történik, s ma már lehetőség van rá, hogy erre a beteg otthonában kerüljön sor. Az így kapott eredmények kiértékelését neurológus, szomnológus szakorvos végzi.
Olvasson tovább Bővebben az alvási apnoe-ról
Az eredmények alapján meghatározható a kezelési terv, mely jelentheti bizonyos eszközök alvás közben történő alkalmazását. Speciális párnával, horkolásgátló spray, vagy orrszárny tágító segítségével bizonyos esetekben már javulás érhető el.
Amennyiben a horkolás főként háton fekve jelentkezik, jó szolgálatot tehet a horkolásgátló pizsama, melynek hátulján, egy zsebbe teniszlabdát rejtünk, így kényszerítve folyamatos hason, illetve oldalfekvésre a horkoló hálótársat.
A panaszokat sok esetben már egyéb kezelések nélkül is jelentősen csökkenthetjük, ha változtatunk életmódunkon. A túlsúly és a dohányzás egyaránt hajlamosító tényező, a túlzott alkohol fogyasztás szintén közrejátszhat a horkolás megjelenésében.
Amennyiben a horkolás alvás alatti légzéskimaradással párosul, alvási apnoe betegségről beszélünk. Ennek első és legjellemzőbb jele, hogy a hálótárs hosszabb csend után hirtelen, nagy levegőt vesz, a lélegzetvételt pedig hangosabb, hörgésszerű hang is kísérheti.
Az alvási apnoe leggyakoribb kezelési módja az ún. pozitív nyomású légsínterápia, vagy CPAP terápia. A kezelés lényege, hogy jól záródó és a beteg által jól tolerálható, speciális anyagból készült orrmaszk vagy orr-száj maszk segítségével folyamatos pozitív levegőnyomást biztosít a felsőlégutakon keresztül a tüdő felé, így segítve a szabad és akadálymentes légzést alvás alatt.
A műtéti beavatkozás során a horkolást okozó vagy súlyosbító anatómiai okok szüntethetők meg. Ez betegenként eltérő lehet: többek közt orrpolip, orrsövény ferdülés, de a krónikus orrnyálkahártya gyulladás, vagy megnagyobbodott orrmandula, a lágyszájpad renyhesége, a nyelvcsap anatómiai eltérése is okozhat horkolást.
Kalóriaégető horkolás? |
Azok, akik horkolnak, több kalóriát égetnek a nappali szunyókálások során, mint azok, akik csöndben átalusszák az éjszakát. A jelenség azonban egyáltalán nem hasznos - az állhat mögötte, hogy a horkoló, alvási apnoéban szenvedők kevesebbet alszanak, ezáltal több kalóriát égetnek, illetve a levegővételért való küzdelem is kalóriaégető hatású. Túlsúly és alvási apnoe |
(Orvostkeresek.hu - dr. Vida Zsuzsanna neurológus, szomnológus)
Neuropátiára utaló jelek
Prof. Dr. Barkai LászlóMegfelelő odafigyeléssel viszonylag korán felismerhetőek.
A száraz bőr okai
Dr. Bodnár EdinaSzámos ok állhat a háttérben. Melyek ezek? Mit tehet a kellemetlen panasz ellen?
Horkolás - Komoly betegség tünete is lehet
A horkolás igazi rémálom lehet mind a horkoló, mind pedig az örökké kialvatlan párja számára. Egy kutatás szerint azonban nemcsak a kapcsolatokra veszélyes, hanem sokkal komolyabb egészségügyi kockázatot jelenthet, mint azt eddig gondoltuk.
Miért horkolunk?
A horkolást a felső légút falainak és egyes részeinek rezonálása okozza. Ez leggyakrabban a lágyszájpad, illetve a nyelvcsap rezgéséhez köthető, de lazább garatívek, esetleg nagyobb mandulák is hozzájárulhatnak a horkoláshoz. A rezgés létrejöttéhez szűkület, gyorsult légáramlás és laza szövetek szükségesek.
Küszöbön a tél: tanuljuk meg felismerni az évszak slágerbetegségeit!
Bár néhány évtizeddel ezelőtt a tél jellemzően száraz és hideg időjárása enyhülést jelentett a baktériumok és a vírusok terjedésének ideális táptalajt kínáló őszi időszakok után, az éghajlatváltozás hatására azonban manapság már a leghűvösebb hónapokban is alig csökken a hőmérséklet tartósan 0 Celsius-fok alá.
A horkolás tünet!
A horkolás és az alvási apnoe kialakulásában az egészségtelen táplálkozás, az elhízás és a mozgásszegény életmód is szerepet játszik. Rendszeres mozgással nem csak a cukorbetegség és szív- és érrendszeri elváltozások előzhetők meg, de az alvászavarok, horkolás is kezelhetők.
Bajt jelez a magasabb légzésszám?
A légzésszám változik fizikai aktivitás hatására, de betegségeket is jelezhet, ha magasabb, vagyis ha a szokásosnál szaporábban vesszük a levegőt. Dr. Tárnok Ildikó, tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont orvosa a magas légzésszám lehetséges okait foglalta össze.
Harc a horkolás ellen - Milyen gyógyszertári készítmények segíthetnek?
Szinte minden embert érint valamilyen formában a horkolás. Habár hajlamosak vagyunk úgy hinni, hogy a horkolás csak egy idegesítő zaj, fontos tudni, hogy az alvópartner kellemetlen éjszakáján túl a horkoló számára komoly egészségügyi problémákat is okozhat.
Horkolás, nappali fáradékonyság - Van megoldás!
A horkolás nem tűnik igazán orvosi problémának, pedig igen komoly betegségek előidézője lehet. Ha oxigénhiányos állapottal párosul, jelentősen megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
Horkolás miatt is kialakulhat hörghurut?
Krónikus bronchitisz esetén érdemes alvásvizsgálatot végeztetni - erre hívják fel a figyelmet dél-koreai kutatók. Vizsgálatuk szerint ugyanis a rendszeres horkolás és a tartós hörghurut gyakran együtt jelentkezik és kialakulhat alvás közbeni légzéskimaradás is.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!