Hason, háton vagy oldalt - Melyik pozíció a legegészségesebb?

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos megjelent:

A hátán, hasán vagy az oldalán alszik? Nem mindegy, hiszen az, ahogy alszunk, kiváló oka lehet például a hátfájásnak, horkolásnak vagy a gyakori éjszakai ébredéseknek.

Hason alszik?

Hason fekve nagyobb a valószínűsége annak, hogy nyugtalanul, forgolódva alszik, mert eltarthat egy ideig, mire megtalálja azt az igazán kényelmes testhelyzetet, ami pihentető alvást biztosít. Emellett a nyakat és a derekat is megterhelheti a hason fekvés. Amennyiben mégis így szeret aludni, a legjobb, ha párna nélkül, vagy egy nagyon puha párnán teszi, hogy a nyakát tehermentesítse.

Ha leginkább háton fekve alszik

Ez a testhelyzet derékfájást okozhat, illetve a már meglévő panaszokat is súlyosbíthatja, akárcsak a horkolást vagy az alvási apnoét. Ha az említett problémák valamelyikétől szenved, de más pozícióban nem szeret aludni, beszéljen orvosával arról, mi segíthet a panaszok enyhítésében!

Akiknek oldalt fekve a legkényelmesebb

Az oldalunkon alvásnak több módja is van, de a legkényelmesebbnek a térdeket behajlítva és enyhén a mellkas felé húzva tartó úgynevezett magzatpózt tartják. Valójában ez az alvási pozíció rója a legkisebb terhet a különböző testrészekre, ezért az oldalt alvók körében a legkevésbé jellemző a mozgásszervi vagy egyéb panaszok kialakulása. Az emberek több, mint 40%-a alszik így, és ez a leggyakoribb pozíció a nők körében (kétszer annyi nő alszik magzatpózban, mint férfi).

Érdekesség: A kutatók szerint kis kifli - nagy kifli pozícióban alvó pároknál megfigyelhető, hogy az összebújás oxytocin hormont szabadít fel a szervezetben, amely csökkenti a stresszt és erősíti a kötődést, valamint segíti a gyorsabb elalvást, ugyanakkor gyakoribb éjszakai ébredést okoz.

Ez is érdekelheti Milyen alvási testhelyzet ajánlott refluxos betegeknek?

Mit tegyen, ha gyakran horkol?

A horkolás csökkentésére az oldalon való alvás ajánlott. Ha mégis a hátán szeret aludni, néhány párnával emelje meg a törzsét – ez segíthet. Mindenképpen keresse fel orvosát, ha a horkolás légzéskimaradást okoz, felébreszti Önt vagy partnerét! Mindez alvási apnoe jele lehet, ami magas vérnyomást, szívbetegséget és stroke-ot okozhat.

Fáj a háta?

A hátfájósok számára is az oldalukon való alvást javasolják a szakemberek. Tovább enyhítheti a hát és a csípő terhelését, ha egy párnát helyez a lábai közé, ha az oldalán fekszik, háton alvóknak pedig a térd alá helyezett párna biztosítja a derék természetes görbületének megőrzését.

Hogy aludjon egy kismama?

Általában a kismama számára kényelmesebb - a baba számára pedig előnyösebb -, ha terhesség alatt az oldalán alszik. Különösen ajánlott a bal oldalán aludni, mivel így a baba több vérhez és tápanyaghoz jut. Ha fáj a dereka, tegyen egy párnát a hasa alá, a lábai közé és enyhén hajlítsa be a térdét ebben a pózban – mindez enyhíti a derékra nehezedő terhelést.

Nem mindegy, milyen a matrac

Az alvási szokásokhoz és a testalkathoz igazodó matrac sokat segíthet egyes panaszok enyhítésében. Ideális esetben a matracnak elég keménynek kell lennie, hogy támogassa a hátat és az alvási pózt, de kellően puhának ahhoz, hogy megfelelő legyen a testalkathoz. Ezt nem mindig könnyű megtalálni, de szerencsére ma már vannak olyan matracboltok, ahol kipróbálhatók, illetve pár hét után esetleg visszacserélhetők a matracok.

Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; WebMD

Orvos szakértőnk: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Frissítve: 2017.09.05. 18:56, Megjelent: 2017.09.05. 18:56
Címkék: Alvás téma

Cikkajánló

Az alvászavar és típusai

Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
Alvás
Az alvás alapvető létszükséglet a szervezet - így az idegrendszer - számára a regenerálódáshoz, szerepe mind mennyiségi, mind minőségi szempontból meghatározó. Elengedhetetlen a megfelelő szellemi és fizikai tevékenység végzéséhez.
Reflux
Reflux

Milyen szövődményei lehetnek, ha nem kezelik?

Penészes élelmiszer
Penészes élelmiszer

Mi bajunk lehet, ha ettünk belőle?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos és Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.