Ezért fontos ülőmunka mellett a rendszeres gyógytorna

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Sokat ül a monitor előtt? Rendszeresen nyak- és derékfájdalom gyötri, amikor feláll az asztaltól? Mit lehet tenni, ha már megjelent a fájdalom? Hogyan segíthet ennek megszüntetésében a gyógytornász?

Aki naponta több órán át ül a monitor előtt a munkahelyén, otthon vagy az iskolában, ráadásul helytelen a testtartása, jó, ha tudja, hogy az ülés jobban megterheli a gerincét, mintha hosszú időn keresztül állna. Ekkor kóros izomtónus-eloszlás alakul ki a szervezetben, a nyaki izmok görcsössé válnak, a gerinc stabilitását szabályozó mély hátizmok háttérbe szorulnak és gyengülnek.

Komplex és személyre szabott kezelés szükséges az ülőmunkából adódó problémák megszüntetéséhez, illetve nagyon fontos a megelőzés is – nyilatkozta portálunknak Deák Ferenc István, a Gyógytornászom.hu társtulajdonosa, akivel részletesen átbeszéltük a problémát és a lehetséges megoldást.

Deák Ferenc István gyógytornászMi a leggyakoribb panasz, amivel az ülőmunkát végzők gyógytornászhoz fordulnak?

Az ülőmunka hatása a fejtetőnktől a talpunkig érzékelhető. Gyógytorna rendelőinkbe a leggyakrabban nyak- és derékfájdalom miatt érkeznek az ülő életmódot folytató páciensek. Széken ülve, egész nap a monitorra fókuszálva, szinte észre sem vesszük, de a fejünket egy kicsit előretoljuk. Ekkor az történik, hogy a fejbiccentő izom megnyúlik és megfeszül, hogy meg tudja tartani ezt az alapvetően nem élettani pozíciót.

Milyen következményei vannak a helytelen testtartásnak? Mely izmokat használjuk ilyenkor ritkábban?

Amennyiben anatómiai sorrendben haladunk lefelé, a felkönyökölt, alátámasztott karhelyzet bár jónak tűnik, de ha ez hosszú ideig fennáll és közben nincs átmozgatva rendszeres időközönként a kar, akkor a bicepsz megrövidülhet. A trapézizom (a nyak-váll területe) szintén feszessé, csomóssá válhat. Nem ritka, hogy a nyakfájdalom fejfájással és fülzúgással, csengéssel vagy pattogással is együtt jár.

Deréktájon is hasonló a probléma. Ott a fájdalom egyik fő forrása, hogy a comb hátsó izmai, a hamstringek szintén megrövidülnek a tartós üléstől, ezért húzni fogja a derék izmait. Továbbá a gerinc lumbális szakaszán a normál görbület kissé ellapul vagy akár az ellentétes irányba is elmozdulhat (lumbális lordosis).

A feszességhez bizonyos izmok inaktivitása társul, amely fokozhatja a panaszok intenzitását. Éppen ezért komplex és személyre szabott kezelés szükséges az ülőmunkából adódó problémák megszüntetéséhez.

Amikor a gyógytornász elkezdi a kezelést, mit tapasztal a leggyakrabban? Mit térképez fel a testünkről?

Amint jelentkezik a nyak- vagy derékfájdalom, célszerű minél hamarabb gyógytornászhoz fordulni, hogy később ne rosszabbodjon a probléma. Nagyon fontosnak tartjuk a prevenciót is, az ülőmunka okozta panaszok megelőzésére is érdemes lehet felkeresni egy fizioterapeutát. Gyógytornászaink feltérképezik a teljes testet, és a laikusok számára láthatatlan összefüggéseket fedezhetnek fel bizonyos panaszok között. Például lehet, hogy egy vállfájdalmat az ülő életmódból fakadóan a lapocka környéki izmok inaktivitása vált ki.

A gyógytornász jól ismeri az ízületek mozgásait, ezért a fizikális vizsgálat során könnyen észreveszi, ha a deréktáji gerincszakasz mozgásai megváltoztak vagy a csípő mozgástartománya beszűkült.

Mely izmok kerülnek átmozgatásra a gyógytornán? Esetleg olyan is akad, amit nem használtunk eddig?

A gyógytorna során a gyakorlatokat célzottan állítják össze, ezért különösen fontos a személyre szabott terápiás terv. A gyakorlatok felérnek egy testedzéssel, sőt, sokszor még az igazán edzetteket is megdolgoztatják a speciális feladatok. Éppen ezért a lehető legjobb, ha szakember irányításával kezdjük meg a mozgást, akár kialakult már valamilyen probléma, akár nem.

Problémától függően lesznek átmozgatva az izmok, ezért is elengedhetetlen az előzetes állapotfelmérés és a fizikális vizsgálat, hogy a gyógytornászok megállapítsák, mely izmokat szükséges edzeni és melyeket nyújtani. Igen gyakori, hogy bizonyos izmok, például a nagy farizom vagy a hasizmok elgyengülnek az ülőmunka következtében, ezáltal amikor szükség lenne rájuk, mondjuk a járás, futás alkalmával, akkor ezek inaktívak.

Hasznos tanácsok irodai dolgozóknak

Nagyon fontos a rendszeres időközönként beiktatott szünet. Ilyenkor álljunk fel az asztal mellől, sétáljunk, végezzünk fej-, nyak-, váll- és derékkörzést.
Sokat tehetünk a megfelelő berendezés megválasztásával is, nem mindegy, milyen széken töltjük el a napi 8 órát.
Ha lehetőségünk van rá, járjunk rendszeresen masszázsra is az izomfeszültségek oldása érdekében. A gyógytorna és a gyógymasszázs együtt különösen hatékony.
A legfontosabb, hogy a munka mellett szakítsunk időt a rendszeres sportolásra. Az úszás kiválóan erősíti a törzs tartóizmait.

További konkrét tanácsok irodai munkát végzőknek:

Tóth András újságíró - WEBBeteg

Frissítve: 2025.04.23. 05:03, Megjelent: 2025.04.23. 05:03
Nem mesterséges intelligencia által készített tartalom. ✓
Címkék: Ülőmunka téma, Gyógytorna téma

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Gonda Sára

Gonda Sára

Fizioterapeuta, Gyógytornász

Budapest

Cikkajánló