Nátha: Mi az, amit Ön is megtehet?
megjelent:
Az orrunk legjobban a tiszta, viszonylag magas nedvességtartalmú levegőt szereti. Egyéb körülmények között kevésbé ellenálló a kórokozók támadásaival szemben, és könnyen kialakul a nátha, főleg a téli hónapokban az alacsony hőmérséklet miatt, ugyanis a hidegben lehűl a nyálkahártya, és a kórokozók jobban el tudnak szaporodni.
A nátha kezelését mindig az határozza meg, hogy mi okozza a tüneteket. Fertőző akut nátha kezelésében legfontosabb a tünetek enyhítése. Segít a meleg, a párologtatás (egyszerű gőzzel, esetleg gyógynövénnyel kombinálva: kamillával vagy orvosi zilízzel), az inhalálás vagy az infralámpa. Antibiotikumos kezelés csak akkor jöhet szóba, ha bakteriális felülfertőzés is kialakult.
Nátha, orrdugulás kezelésére használhat tengeri sós orrspray-ket, ezek nedvesítik az orrüreg nyálkahártyáját.
Az allergiás nátha okozta panaszok az allergén kerülésével enyhíthetők. Ez azonban nem mindig lehetséges. Az allergia típusától függően speciális gyógyszerekkel vagy immunterápiával enyhíthetők vagy megszüntethetők a panaszok, az orrüreg rendszeres átmosása itt is segíthet egyrészt az allergének eltávolításában, másrészt a gyulladás csökkentésében.
Előzze meg a náthát!
Lehetőleg kerülje azokat az anyagokat, amelyek ingerlik az orr nyálkahártyáját, így a dohányzást, a vegyi anyagokat és a szennyezett levegőt!
A megfelelő légnedvesség védi a nyálkahártyát a kiszáradástól.
Igyon sok folyadékot, hogy a garat nyálkahártyáját is nedvesen tartsa!
A hagyományos nyálkahártyaduzzanat-lohasztó orrspray-ket csak ritkán használja, és alkalmanként hét napnál ne tovább!
A klímaberendezések nem csak kiszárítják a nyálkahártyát, de a belőlük kiáramló levegő kórokozókat is tartalmazhat. A sóoldatos orrspray-k nedvesítik a nyálkahártyát, és fokozzák ellenállóképességét.
Megelőzés céljából erősítse immunrendszerét! A sok mozgás a friss levegőn, a kiegyensúlyozott, vitamindús étrend sok zöldséggel és gyümölccsel, valamint az elegendő alvás és pihenés a megelőzés legfontosabb eszköze. Lehetőleg kerülje a stresszt!
(WEBBeteg – B. M., Forrás: apotheken-umschau.de , Lektorálta Dr. Csuth Ágnes, családorvos)