Herpesz: kellemetlen, de irányítható!
A herpesz olyan vírusfertőzés, amely Magyarországon minden harmadik embert érint. Tünetei leggyakrabban az ajkakon, a bőrön, a nyálkahártyán, illetve a nemi szerveken jelennek meg : csípő, viszkető érzés és fájdalmasan lüktető hólyagok.
A betegséget többféleképpen is el lehet kapni. A vírus a szülés alatt a herpesszel fertőzött anyáról átterjed az újszülöttre. A fertőződés gyakori a kora felnőttkorban, illetve az első nemi aktus során is – nyilatkozta Dr. Stehlich Gábor, bőrgyógyász főorvos.
Elsődleges és másodlagos fertőzés
Nemtől, kortól függetlenül bárki megfertőződhet. Elsődleges fertőzés esetén, a beteg magas lázat tapasztal, a nyirokcsomói megduzzadnak, és nagyméretű hólyagok képződnek a testén. A hólyagok hámmentesülésével fájó sebek alakulnak ki. A fertőzés lefolyása kb. két hétig tart, ám ha a vírus egyszer bekerül a szervezetbe, egyesül a sejtekkel, és kiirthatatlanná válik.
Ha a herpesz tünetei visszatérnek, másodlagos fertőzésről beszélünk. Ilyenkor a panaszok enyhébbek, és csak öt-hat napig tartanak. A láz ezúttal elmarad, de a hólyagokat megint kezelni kell. A kevésbé szerencsések akár két hetente is tapasztalhatják a tüneteket.
Az ágyban és az ágyon kívül is biztonságra kell törekedni!
A nemi szerveken megjelenő herpesz egyéb fertőzések terjedésére is lehetőséget kínál, mivel a sebhely alkalmas arra, hogy a vér útján terjedő betegségek - pl. Hepatitis B, HIV – másokat is megfertőzzenek. A szakemberek összefüggést fedeztek fel a nemi szerveket érintő herpesz és a méhnyakrák kialakulása között is.
Jelenleg a herpesz nem gyógyítható, csak a tüneteket tudják kezelni. Odafigyeléssel és megfelelő védekezéssel azonban uralható a betegség. A nyár közeledtével ajánlott vitaminokkal és gyógyhatású krémekkel felszerelkezni a nem kívánt hólyagocskák ellen.
Immunrendszerünk működése és zavarai |
A szervezet legfontosabb védőbástyája az immunrendszer. Ez a roppantul bonyolult, és rendkívül komplex védekezőrendszer felelős a szervezetünkbe kerülő baktériumok és vírusok elleni küzdelemért, és a megfelelő védekezés kiépítésért. Immunrendszerünk működése és zavarai |
Forrás: freepress.hu